საბანკო სექტორის კრიზისის დაძლევის ძირითადი მიმართულებები // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.346-347. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7213]
ანოტაცია: საქართველოს საბანკო სექტორის საქმიანობა
თემატიკა: ბანკები.
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ბანკები.
კვინიკაძე, გიორგი
გლობალიზაცია და კავკასიის ახალი გეოეკონომიკური რეალობა // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.348-350. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7214]
UDC: 339.924(479) + 33(479)
გეოგ.დასახელება: კავკასია.
თემატიკა: გლობალიზაცია; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები: კავკასიის ეკონომიკა.
ლიპარტია, ზურაბ
სამცხე-ჯავახეთის მდგრადი ეკონომიკური განვითარების კონცეპტუალური ხედვა: ანალიზი და სტრატეგიული პროირიტეტები // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.351-355. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7215]
UDC: 33(479.222.5)
გეოგ.დასახელება: სამცხე-ჯავახეთი.
თემატიკა: ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები: სამცხე-ჯავახეთის ეკონომიკა.
მაისურაძე, ომარ
მეცხოველეობის თანამედროვე მდგომარეობა და მარკეტინგი // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.356-359. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7216]
UDC: 636(479.22) + 31:636(479.22)
ანოტაცია: გაანალიზებულია საქართველოს 2006 წლის სტატისტიკური წელიწდეული და 2006 წლის საქართველოს სოფლის მეურნეობის სტატისტიკური მაჩვენებლები
თემატიკა: სოფლის მეურნეობა; სტატისტიკა.
საკვანძო სიტყვები: მეცხოველეობა.
ინაური, ვახტანგ
ვენდეტა ვაჟა-ფშაველას პოემებში ფრანგული კონტექსტით // ლიტერატურული ნარკვევები და წერილები / ვ. ინაური. - თბ., 2009. - გვ.102-114.[MFN: 7217]
ანოტაცია: სისხლის აღების ტრადიცია
პერსონალია: ვაჟა-ფშაველა (პოეტი).
თემატიკა: ქართული მწერლობა.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მწერლები; შემოქმედება.
ნარიმანიშვილი, ეთერ
რეგიონული საინვეტიციო საქმიანობის რეტროსპექტული ანალიზი // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.360-364. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7218]
UDC: 339.727.22(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს საინვესტიო გარემო და განვითარების პრობლემები
თემატიკა: ინვესტიციები.
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საინვესტიციო გარემო.
სატრფოს სახე ქართველ რომანტიკოსთა პოეზიაში // ლიტერატურული ნარკვევები და წერილები / ვ. ინაური. - თბ., 2009. - გვ.115-128.[MFN: 7219]
ანოტაცია: სატრფოს სახე ვახტანგ VI-ის ლექსში "სატრფიალონი" - განხილვა. ქართველი რომანტიკოსების პოეზია - ანალიზი
პერსონალია: ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე); ჭავჭავაძე ალექსანდრე (მწერალი); ორბელიანი გრიგოლ (მწერალი); ბარათაშვილი ნიკოლოზ.
თემატიკა: ძველი ქართული მწერლობა; ქართული მწერლობა.
ფანჩულიძე, ჯუმბერ
უძრავი ქონების მართვისა და ფუნქციონირების საკითხი საქართველოში // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.369-370. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7220]
UDC: 332.21(479.22)
• მიშველაძე, თათია; გეოგ.დასახელება: საქართველო.
თემატიკა: მიწათმფლობელობა.
საკვანძო სიტყვები: უძრავი ქონების მართვა.
ხუციშვილი, კარლო
ბუღალტრული აღრიცხვის მოქმედ ანგარიშთა გეგმის სტრუქტურაში ზოგიერთი ცვლილების შესახებ // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.403-407. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7221]
UDC: 657(479)
ანოტაცია: ბუღალტრული აღრიცხვის რეფორმა საქართველოში
თემატიკა: ბუღალტრული აღრიცხვა.
საკვანძო სიტყვები: რეფორმა.
გაბოშვილი, შორენა
ახალციხის ამბები : (გაზ. "სახალხო საქმეში" 1919-1920 წლებში გამოქვეყნებული ზ. დიდიმამიშვილის პუბლიკაციების მიხ.) // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.408-411. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7222]
UDC: 316(479.22) + 94(479.222.5) + 070(479.22)
ანოტაცია: საზოგადო მოღვაწე ზაქარია კონსტანტინეს ძე დიდიმამიშვილის ცხოვრება, პოლიტიკური და ჟურნალისტური მოღვაწეობა
პერსონალია: დიდიმამიშვილი ზაქარია კონსტანტინეს ძე (საზოგადო მოღვაწე).
ორგანიზაცია: "სახალხო საქმე", გაზეთი.
გეოგ.დასახელება: ახალციხე.
თემატიკა: საზოგადო მოღვაწეები; ისტორია; ჟურნალისტიკა.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ახალციხის ისტორია; ქართული პერიოდული გამოცემები.