წმ. ასურელ მამათა "წამება" - ცხოვრებანი" // წმინდა ასურელ მამათა "წამება" - "ცხოვრებანი" / ს.-ფ. მეტრეველი. - თბ., 2010. - გვ.85-177.[MFN: 7709]
UDC:  821.353.1.09 + 27-76(479.22)
შინაარსი:  "წმიდა იოანე ზენდაზნელის ცხოვრება"; ცხოვრებაი და მოქალაქობაი ღირსისა მამისა ჩუენისა შიოისი და ევაგრვესი"; ცხოვრებაი და მოქალაქობაი წმიდისა მამისა ჩუენისა დავით გარესჯელისაი"; მოქალაქობაი და წამებაი აბიბოს ნეკრესელ ეპისკოპოსისაი"
თემატიკა:  ლიტერატურული კრიტიკა; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  ძველი ქართული მწერლობა; ჰაგიოგრაფია; მისიონერები; ასურელი მამები.
1. დათიაშვილი, ტარიელ
იძულებით გადარჩენილი სამშობლო // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური ცხოვრება) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.130-141.[MFN: 7710]
UDC:  94(479.22)"XVII"
ანოტაცია:  გიორგი სააკაძის მოღვაწეობა და მისი დროის საქართველო
პერსონალია:  სააკაძე გიორგი (პოლიტიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართველი ისტორიული პირები.
პოლიტიკური ნიშნები // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.154-169.[MFN: 7711]
UDC:  94(479.22)"XVII" + 32.001(479.22)
შინაარსი:  კანონი; წონასწორობა
ანოტაცია:  პოლიტიკური ღირებულებების გადაფასების ნიშნები, პოლიტიკური ხელისუფლების შინაარსი და მმართველობის სისტემის ცვლის აუცილებლობა გამოკვეთილი თეიმურაზ I-ისა და გიორგი სააკაძის დაპირისპირებაში
პერსონალია:  თეიმურაზ I (საქართველოს მეფე); სააკაძე გიორგი (სარდალი).
თემატიკა:  ისტორია; პოლიტიკური აზროვნება.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ისტორიული პირები; ქართველი მეფეეტი; ქართული პოლიტიკური აზროვნების ისტორია.
1. ლიჩინი, პატრიცია ანა
მისია მრავალ ურწმუნო ქვეყანაში : თეატინელი მისიონერის, პალერმოელი მამა დონ კრისტოფორო კასტელის მიერ სამეგრელოს სამეფოში 1633 წლიდან აღწერილი ისტორია // კრისტოფორო კასტელი და მისი მისია საქართველოში / პ. ა. ლიჩინი. - თბ., 2009. - გვ.46-53.[MFN: 7712]
UDC:  908(479.22)(093)
პერსონალია:  კასტელი კრისტოფორო (იტალიელი მისიონერი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სამეგრელო.
თემატიკა:  უცხოელები საქართველოს შესახებ.
საკვანძო სიტყვები:  იტალიელები საქართველოს შესახებ.
ერთდროულობა // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.170-184.[MFN: 7713]
ანოტაცია:  გიორგი სააკაძის მოღვაწეობა, იდეოლოგია, ორიენტაცია და ძალაუფლებისათვის ბრძოლის შედეგები
პერსონალია:  სააკაძე გიორგი (სარდალი).
განტოტება // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.185-196.[MFN: 7714]
UDC:  94(479.22)"XVII" + 32.001(479.22)(09) + 821.353.1.09
ანოტაცია:  ბაზალეთის ომის შემდგომი პერიოდი საქართველოში. ქართულ პოლიტიკურ აზროვნებაში ჩამოყალიბებული ე. წ. სააკაძისა და თეიმურაზის დაპირისპირების თეორიული ნიშნები ასახული არჩილ მეფის პოემაში "გაბაასება თეიმურაზისა და რუსთველის"
პერსონალია:  არჩილ II (საქართველოს მეფე); თეიმურაზ I (საქართველოს მეფე); სააკაძე გიორგი (სარდალი).
თემატიკა:  ისტორია; პოლიტიკა; ლიტერატურული კრიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართველი მეფეები; ლიტერატურული მოღვაწეობა; ქართული პოლიტიკური აზროვნების ისტორია; ქართველი ისტორიული პირები; ძველი ქართული მწერლობა.
გურამიშვილის ფილოთეია // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.197-226.[MFN: 7715]
ანოტაცია:  საქართველოს პოლიტიკური ვითარების ასახვა დავით გურამიშვილის შემოქმედებაში
რეალიზმი // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.227-250.[MFN: 7716]
UDC:  94(479.22)"XVIII" + 821.353.1(092)
ანოტაცია:  საქართველოში არსებული პოლიტიკური რეალობის ასახვა დავით გურამიშვილის, სულხან-საბა ორბელიანისა და ვახტანგ VI-ის შემოქმედებაში
პერსონალია:  ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე); გურამიშვილი დავით (პოეტი); ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი).
თემატიკა:  ისტორია; ლიტერატურული კრიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართველი მეფეები; ლიტერატურული მოღვაწეობა; ქართველი მწერლები; შემოქმედება.
დარბაზობა // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.251-274.[MFN: 7717]
ანოტაცია:  ვახტანგ VI-ის მოღვაწეობა და ქვეყნის პოლიტიკური კურსი დავით გურამიშვილის "დარბაზობის" მიხედვით
ეპოქის სისავსე // ქართული პოლიტიკური აზროვნების 400 წელი : წ. 1: ვარდისა და ბულბულის ხანა : (XVII-XVIII სს. პოლიტიკური პოეზია) / ტ. დათიაშვილი. - ქუთაისი, 2010. - გვ.275-292.[MFN: 7718]
UDC:  32.001(479.22)(09)
ანოტაცია:  XVII-XVIII საუკუნეების საქართველოს პოლიტიკურ აზროვნება
საკვანძო სიტყვები:  ქართული პოლიტიკური აზრის ისტორია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 767 | 768 | 769 | 770 | 771 | 772 | 773 | 774 | 775 | 776 | 777 |  შემდეგი »  ბოლო »»