საკვანძო სიტყვები: История Абхазии ; Грузино-абхазский конфликт ; Репрессии в Абхазии ; Репрессии в Грузии .
ეთიოპია და ქართველები // ეთიოპია და ქართველები / ნ. ფვანია. - თბ., 2010. - გვ.10-46.[MFN: 8512 ]
UDC: 325.2(=353.1)(44) + 94(479.22:63)
შინაარსი: ეთიოპია; საქართველო-ეთიოპიის ურთიერთობის ისტორიიდან
ანოტაცია: საფრანგეთის მოქალაქე პეტრე პავლეს ძე მერაბიშვილის (დოქტორ მერაბი) ცხოვრება და მოღვაწეობა ეთიოპიაში 1908-1929 წწ.
პერსონალია: მერაბიშვილი პეტრე პავლეს ძე [დოქტორ მერაბი] (ემიგრანტი).
მოხსენიებული პირები: კაჭკაჭიშვილი მანუჩარ (მეფე ერეკლე II დიპლომატი ეგვიპტეში).
გეოგ.დასახელება: საფრანგეთი ; ეთიოპია ; საქართველო ; უდე - სოფელი; მესხეთი ; ადიდ-აბება .
თემატიკა: გარე ქართველები ; საქართველო-ეთიოპიის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართველები საფრანგეთში ; ქართულ-ეთიოპური ისტორიული ურთიერთობები .
კალანდარიშვილი, მიხეილ
"სინათლე" // მოდერნიზმი ქართულ თეატრში : XX საუკუნის დასაწყისი : დამხმ. სახელმძღვ. / მ. კალანდარიშვილი. - თბ., 2010. - გვ.145-159.[MFN: 8513 ]
UDC: 792(479.22) + 792(479.22)(092) + 821.353.1(092)
ანოტაცია: იოსებ გედევანიშვილის პიესის დადგმა რეჟისორ ვალერიან შალიკაშვილის მიერ 1913 წ. ალექსანდრე წუწუნავასა და ლადო მესხიშვილის მიერ დადგმული სპექტაკლები 1914 წ.
პერსონალია: გედევანიშვილი იოსებ (მწერალი); შალიკაშვილი ვალერიან (რეჟისორი); წუწუნავა ალექსანდრე (რეჟისორი); მესხიშვილი ლადო (მსახიობი).
თემატიკა: თეატრი ; ქართული მწერლობა .
საკვანძო სიტყვები: ქართული თეატრი ; სპექტაკლები ; ქართველი რეჟისორები ; ქართველი მწერლები ; შემოქმედება .
სონღულაშვილი, ნატო
წარსულის მახსოვრობა და ნაციონალური ფორმირება XX საუკუნის I ოცწლეულში // ქართული ერთობა და მისი იდენტობა XX საუკუნის პირველ ოცწლეულში / ნ. სონღულაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.13-46.[MFN: 8514 ]
UDC: 323.1(479.22)
ანოტაცია: ქართული ერთობის კონსოლიდაციის ფორმირების პროცესი 1900-1917 წწ.
თემატიკა: ეროვნული საკითხი .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ერის კონსოლიდაცია .
ქართული ერთობის ჰომოგენიზაციის პროცესი და მისი ასახვა XX საუკუნის I ოცწლეულის ბეჭდურ მედიაში : (ენის, ერთიანი საგანმანათლებლო და ეკონომიკური სივრცის, სოციალური ტიხრების მოშლის პერცეფცია) // ქართული ერთობა და მისი იდენტობა XX საუკუნის პირველ ოცწლეულში / ნ. სონღულაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.47-84.[MFN: 8515 ]
UDC: 94(479.22)"XIX-XX" + 323.1(479.22) + 94(479.22:470)
ორგანიზაცია: "მოგზაური" , ჟურნალი; "თემი" , გაზეთი.
თემატიკა: ისტორია ; ეროვნული საკითხი ; ქართულ-რუსული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართველი ერის კონსოლიდაცია ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები .
იდენტობრივი ავტონომიურობის იდეალი : თავისუფლების იდეა და მისი კულტივაცია ბეჭდური მედიის საშუალებით XX საუკუნის I ოცწლეულის ქართულ ერთობაში // ქართული ერთობა და მისი იდენტობა XX საუკუნის პირველ ოცწლეულში / ნ. სონღულაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.85-123.[MFN: 8516 ]
UDC: 94(479.22)"1918-1921" + 323.1(479.22)
ანოტაცია: ქართული ერთობა და მისი იდენტობა
ორგანიზაცია: "საქართველო" , გაზეთი.
თემატიკა: ისტორია ; ეროვნული საკითხი .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია .
მახარაძე, ირაკლი
ქართული ტერორის სათავეებთან // რუსულ-ქართული ტერორი (1880-1924 წლები) / ი. მახარაძე; ლ. ხეცურიანი. - თბ., 2009. - გვ.28-37.[MFN: 8517 ]
UDC: 94(479.22)"XX" + 329(479.22)
• ხეცურიანი, ლაშა ;
ანოტაცია: მარქსიზმის იდეების გავრცელება საქართველოში
თემატიკა: ისტორია ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: მარქსისტული იდეოლოგია საქართველოში ; "მესამე დასი" .
ბანალური ტერორი - ილია ნებიერიძის ამბავი // რუსულ-ქართული ტერორი (1880-1924 წლები) / ი. მახარაძე; ლ. ხეცურიანი. - თბ., 2009. - გვ.38-44.[MFN: 8518 ]
UDC: 94(479.22)"XX" + 323.28(479.22)
ანოტაცია: ტერორისტული აქტები საქართველოში და იმ დროინდელი პრეს გამოხმაურება
პერსონალია: ნებიერიძე ილია (ტერორისტი, რევოლუციონერი).
ორგანიზაცია: ივერია , გაზეთი; "Русское слово" , გაზეთი.
თემატიკა: ისტორია ; ტერორიზმი .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ტერორისტული აქტები .
შემობრუნების წერტილი - რევოლუციონერი ტერორისტის ხატის ჩამოყალიბება // რუსულ-ქართული ტერორი (1880-1924 წლები) / ი. მახარაძე; ლ. ხეცურიანი. - თბ., 2009. - გვ.49-56.[MFN: 8519 ]
UDC: 94(479.22)"1905-1909" + 329(479.22) + 323.28(479.22)
ანოტაცია: სოციალ-დემოკრატები და ქართული ტერორი
თემატიკა: ისტორია ; პოლიტიკური პარტიები ; ტერორიზმი .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; სოციალ-დემოკრატები ; ტეროიზმი საქართველოში .
რუსული სახელმწიფო ტერორი საქართველოს წინააღმდეგ // რუსულ-ქართული ტერორი (1880-1924 წლები) / ი. მახარაძე; ლ. ხეცურიანი. - თბ., 2009. - გვ.57-70.[MFN: 8520 ]
UDC: 323.28(479.22) + 94(479.22:470)
თემატიკა: ტერორიზმი ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები ; რუსული ტერორი საქართველოში .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 847 | 848 | 849 | 850 | 851 | 852 | 853 | 854 | 855 | 856 | 857 | შემდეგი » ბოლო »»