საკვანძო სიტყვები: ქართული ლიტერატურული კრიტიკა ; სიმბოლიზმი ; დრამატურგია .
დემოკრატიული ღირებულებები საქართველოს ისტორიაში // დემოკრატია და ქართული კულტურა . - თბ., 2011. - გვ.3-66.[MFN: 9160 ]
UDC: 94(479.22) + 321.7(479.22)
თემატიკა: ისტორია ; დემოკრატია .
ქართული ლიტერატურის ლიბერალური და დემოკრატიული საფუძვლები // დემოკრატია და ქართული კულტურა . - თბ., 2011. - გვ.67-114[MFN: 9161 ]
UDC: 821.353.1(092) + 2-264(479.22)
შინაარსი: სტიქიური ლიბერალიზმი: რუსთაველი; განმანათლებელი ლიბერალიზმი: გურამიშვილი; თავისუფლების გზა: ბარათაშვილი; ლიბერალიზმის ახალი ტალღა: ილია ჭავჭავაძე; ლიბერალიზმი როგორც მითოსი: ვაჟა-ფშაველა
პერსონალია: რუსთაველი შოთა (პოეტი); გურამიშვილი დავით (პოეტი); ბარათაშვილი ნიკოლოზ (პოეტი); ჭავჭავძე ილია (მწერალი); ვაჟა-ფშაველა (პოეტი).
თემატიკა: ლიტერატურული კრიტიკა ; მითოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: ძველი ქართული მწერლობა ; ქართველი მწერლები ; შემოქმედება .
საყვარელიძე, ფრიდონ
დემოკრატიული ღირებულებები ქართული სამართლის ძეგლებში, საქართველოს პირველი რესპუბლიკის კონსტიტუციასა და სხვა საკანონმდებლო აქტებში // დემოკრატია და ქართული კულტურა . - თბ., 2011. - გვ.115-173.[MFN: 9162 ]
UDC: 34(479.22)(09) + 321.7(479.22) + 342.4(479.22) + 324(479.22)
შინაარსი: დემოკრატია; ქართული სამართლის ძეგლები; საეკლესიო სამართლის ძეგლები; ვახტანგ VI-ის სამართლის წიგნი; "სამართალი ბატონისშვილის დავითისა"; სასამართლო ხელისუფლება, როგორც დემოკრატიული ინსტიტუტი; ერეკლე II-ის გადაწყვეტილება ობოლი ბავშვის მსახურად წაყვანის თაობაზე; განაჩენი ორბელიანების ყმის, ზურაბ ტერტერაშვილის ქვრივის საქმეზე; ერეკლე II-ის გადაწყვეტილება ტყითა და მინდვრით სარგებლობის თაობაზე; განაჩენი მდივან სულხან ბეგთაბეგისძის მიერ ძმისაგან ნაყიდი მამულის შესახებ; განწესება ერეკლე II-ისა და კათალიკოს ანტონ I-ის შინ დაბრუნებულ ტყვეთა ყმობიდან განთავისუფლების შესახებ; გადაწყვეტილება ნასყიდობის ბათილად გამოცხადების შესახებ; განაჩენი ჭონი ბეჟანისთვის ჩამორთმეული ბაღის დაბრუნების შესახებ; განაჩენი ბეჟაე რატიშვილის და ფანიაშვილის სადაო ყმის საქმეზე; ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს შემოღება საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში; სასჯელის სახეები ქართული სამართლის ძეგლებში; არჩევნები 1918-21 წლების საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში; დემოკრატიული პრინციპები საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის კონსტიტუციაში
თემატიკა: სამართალი ; დემოკრატია ; კონსტიტუცია ; არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული სამართლის ისტორია .
დრამის თეორიის საკითხები მეოცე საუკუნის ოციანი წლების ქართულ სალიტერატურო კრიტიკაში // ღვაწლი ივანე მაჩაბლისა / ნ. მესხრიკაძე. - თბ., 2011. - გვ.94-117.[MFN: 9163 ]
UDC: 821.353.1.09 + 82-1/9(479.22)
მოხსენიებული პირები: ანდრონიკაშვილი ლ. ; კაპანელი კონსტანტინე (ფილოსოფოსი); ფიცხელაური რ. ; არზიანი ნ. ; შიუკაშვილი ნიკო (მწერალი); კლდიაშვილი დავით (მწერალი); მარჯანიშვილი კოტე (რეჟისორი); ნატროშვილი ნ. ; ამაღლობელი ს. ; ცაგარელი გ. ; გამსახურდია კონსტანტინე (მწერალი).
თემატიკა: ლიტერატურული კრიტიკა ; ლიტერატურული ჟანრები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული ლიტერატურული კრიტიკა ; დრამატურგია .