საზოგადოებრივი მეცნიერებანი.  --  3*
ვაჭრობა. საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობანი. მსოფლიო ეკონომიკა.  --  339*
საერთაშორისო ფინანსები.  --  339.7*
ჩანაწერები მოიძებნა 13 ჩანაწერი.
1. წიკლაშვილი, ნათელა
ინვესტიციების სახელმწიფო რეგულირების ძირითადი მიმართულებები // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.423-427.[MFN: 5523]
UDC:  33(479.22) + 339.727.22(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ეკონომიკა; ინვესტიციები.
1. დათაშვილი, ვახტანგ
ეკონომიკური კრიზისი და საქართველოს საინვეტიციო გარემო // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.326-330[MFN: 7210]
ქოქიაური, ლამარა
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ეკონომიკა.
1. ნარიმანიშვილი, ეთერ
რეგიონული საინვეტიციო საქმიანობის რეტროსპექტული ანალიზი // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.360-364. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7218]
UDC:  339.727.22(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს საინვესტიო გარემო და განვითარების პრობლემები
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს საინვესტიციო გარემო.
1. ჩხეიძე, თენგიზ
მსოფლიო ბანკის, სავალუტო ფონდის და გაეროს მისია საქართველოში // საქართველოს ხელისუფლების აგრარული პოლიტიკა (1990-2003) / თ. ჩხეიძე. - თბ., 2003. - გვ.42-46.[MFN: 16113]
UDC:  332.21(479.22) + 332(479.22) + 339.732(100) + 339.732.4 + 341.123
ანოტაცია:  მისიის მიზანი - აგარარული პოლიტიკის დამკვიდრება, მიწის კერძო საკუთრებაში გადაცემა და მისი სასაქონლო ბრუნვაში მოქცევა
თემატიკა:  მიწათმფლობელობა; აგრარული საკითხი; საერთაშორისო ორგანიზაციები.
საკვანძო სიტყვები:  კერძო საკუთრება; მსოფლიო ბანკი; გაერო; სავალუტო ფონდი.
1. ფარსადანიშვილი, ანცი
უცხოური კაპიტალი საქართველოს ნავთობის სარეწებში და ბაქოს ნავთობის ექსპორტთან დაკავშირებულ ბათუმის საწარმოებში // უცხოური კაპიტალი საქართველოში XIX საუკუნის დამლევსა და XX საუკუნის დამდეგს : წ. 2: უცხოური კაპიტალი საქართველოს სამთამადნო-მეტალურგიულ წარმოებაში, ნავთობის მრეწველობაში და დამამუშავებელი მრეწველობის ზოგიერთ დარგში / ა. ფარსადანიშვილი. - თბ., 1992. - გვ.63-91.[MFN: 16665]
UDC:  338:665.6(479.22) + 339.727.22(479.22) + 339.564(479.22)
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ბათუმი; ბაქო.
თემატიკა:  მრეწველობა; ინვესტიციები; ექსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობის მრეწველობა.
უცხოელი მეწარმენი საქართველოს რკინის მეტალურგიული, ლითონდამმუშავებელ მრეწველობასა და ზოგ სხვა დარგში // უცხოური კაპიტალი საქართველოში XIX საუკუნის დამლევსა და XX საუკუნის დამდეგს : წ. 2: უცხოური კაპიტალი სამთამადნო-მეტალურგიულ წარმოებაში, ნავთობის მრეწველობაში და დამამუშავებელი მრეწველობის ზოგიერთ დარგში / ა. ფარსადანიშვილი. - თბ., 1992. - გვ.92-115.[MFN: 16801]
UDC:  669(479.22) + 339.727.22(479.22)
თემატიკა:  მეტალურგია; ინვესტიციები.
1. ფასადანიშვილი, ანცი
უცხოური კაპიტალი საქართველოს სპილენძის მრეწველობაში // უცხოური კაპიტალი საქართველოში XIX საუკუნის დამლევსა და XX საუკუნის დამდეგს : წ. 2: უცხოური კაპიტალი საქართველოს სამთამადნო-მეტალურგიულ წარმოებაში, ნავთობის მრეწველობაში და დამამუშავებელი მრეწველობის ზოგიერთ დარგში / ა. ფარსადანიშვილი. - თბ., 1992. - გვ.13-62.[MFN: 16944]
UDC:  669.2(479.22) + 339.727.22(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  ფერადი მეტალურგია.
1. Папава, Владимир
Роль международного валютного фонда в реформировании грузинской экономики // Центральный Кавказ и экономика Грузии / Теймураз Беридзе; Эльдар Исмаилов; Владимир Папава. - Баку, 2004. - С.124-157[MFN: 21096]
UDC:  33(479.22) + 339.732.4(479.22)
შინაარსი:  МВФ в Грузии: достижения; МВФ в Грузии: ошибки; Ошибки политического характера; Ошибки методического характера; Ошибка методологического характера; Ошибки, вызванные растерянностью; Ошибка в ценообразовании; Ошибки вызванные стандартным подходом; Ошибки, вызванные лоббизмом; Игнорирование неоправданных действий грузинской стороны; Ошибка тактического характера; Ошибки, вызванные превышением полномочий; МВФ - стратегический партнер Грузии
ანოტაცია:  Миссия Международного валютного фонда в Грузии
ორგანიზაცია:  МВФ, Международный валютный фонд.
გეოგ.დასახელება:  Грузия.
თემატიკა:  Экономика; Валютноый фонд.
საკვანძო სიტყვები:  Экономика Грузии.
1. Чохели, А. И.
Французский капитал в Грузии // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 3 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ნ-ტი. - თბ., 1970. - გვ. 20-52[MFN: 25204]
UDC:  339.727.22(479.22) + 339.5(479.22) + 338:622.341.2(479.22) + 638.2(479.22) + 94(479.22:44) + 94(479.22)"1918-1921"
ანოტაცია:  Капиталовложения французских фирм в чиатурской марганцевой промышленности и в грузинском шелководстве в 1918-1921 годах
გეოგ.დასახელება:  Грузия; Франция.
თემატიკა:  Инвестиции; Внешняя торговля; Промышленность; Шелководство; Грузино-французские взаимоотношения; История.
საკვანძო სიტყვები:  Марганцевая промышленность; Грузино-французские исторические взаимоотношения; Грузинская демократическая республика.
1. ვედოველო, საბინა
საზიარო პროექტი / საბინა ვედოველო // ვახტანგ ბერიძის სახელობის ქართული ხელოვნების საერთაშორისო სიმპოზიუმი ქართული ხელოვნება ევროპისა და აზიის კულტურათა კონტექსტში, 21-29 ივნისი, 2008, საქართველო : თეზისები. - თბილისი, 2008. - გვ. 120-211. - ტექსტი ინგლისურ ენაზე - გვ. 131-132[MFN: 34808]
UDC:  726(479.22) + 339.732(100) + 72(479.22:450)
ანოტაცია:  მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ყინწვისში, ტიმოთესუბანსა და მარტვილში იტალიელი და ქართველი სპეციალისტების მიერ ჩატარებული აღდგენითი სამუშაოები
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; იტალია.
თემატიკა:  საეკლესიო ხუროთმოძღვრება; მსოფლიო ბანკი; საქართველო-იტალიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ეკლესია-მონასტრები; ყინწვისი; ტიმოთესუბანი; მარტვილი.