უნივერსალური ათწილადი კლასიფიკაცია
მოიძებნა 13 ჩანაწერი.
წიკლაშვილი, ნათელა
ინვესტიციების სახელმწიფო რეგულირების ძირითადი მიმართულებები // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.423-427.[MFN: 5523 ]
UDC: 33(479.22) + 339.727.22(479.22)
საკვანძო სიტყვები: ქართული ეკონომიკა ; ინვესტიციები .
დათაშვილი, ვახტანგ
ეკონომიკური კრიზისი და საქართველოს საინვეტიციო გარემო // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.326-330[MFN: 7210 ]
• ქოქიაური, ლამარა ;
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ეკონომიკა .
ნარიმანიშვილი, ეთერ
რეგიონული საინვეტიციო საქმიანობის რეტროსპექტული ანალიზი // აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ რესპუბლიკურ სამეცნიერო კონფერენციაზე წაკითხული მოხსენებები / ახალციხის სახელმწ. სასწ. უნ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.360-364. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 7218 ]
UDC: 339.727.22(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს საინვესტიო გარემო და განვითარების პრობლემები
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საინვესტიციო გარემო .
ჩხეიძე, თენგიზ
მსოფლიო ბანკის, სავალუტო ფონდის და გაეროს მისია საქართველოში // საქართველოს ხელისუფლების აგრარული პოლიტიკა (1990-2003) / თ. ჩხეიძე. - თბ., 2003. - გვ.42-46.[MFN: 16113 ]
UDC: 332.21(479.22) + 332(479.22) + 339.732(100) + 339.732.4 + 341.123
ანოტაცია: მისიის მიზანი - აგარარული პოლიტიკის დამკვიდრება, მიწის კერძო საკუთრებაში გადაცემა და მისი სასაქონლო ბრუნვაში მოქცევა
თემატიკა: მიწათმფლობელობა ; აგრარული საკითხი ; საერთაშორისო ორგანიზაციები .
საკვანძო სიტყვები: კერძო საკუთრება ; მსოფლიო ბანკი ; გაერო ; სავალუტო ფონდი .
ფარსადანიშვილი, ანცი
უცხოური კაპიტალი საქართველოს ნავთობის სარეწებში და ბაქოს ნავთობის ექსპორტთან დაკავშირებულ ბათუმის საწარმოებში // უცხოური კაპიტალი საქართველოში XIX საუკუნის დამლევსა და XX საუკუნის დამდეგს : წ. 2: უცხოური კაპიტალი საქართველოს სამთამადნო-მეტალურგიულ წარმოებაში, ნავთობის მრეწველობაში და დამამუშავებელი მრეწველობის ზოგიერთ დარგში / ა. ფარსადანიშვილი. - თბ., 1992. - გვ.63-91.[MFN: 16665 ]
UDC: 338:665.6(479.22) + 339.727.22(479.22) + 339.564(479.22)
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; ბათუმი ; ბაქო .
თემატიკა: მრეწველობა ; ინვესტიციები ; ექსპორტი .
საკვანძო სიტყვები: ნავთობის მრეწველობა .
უცხოელი მეწარმენი საქართველოს რკინის მეტალურგიული, ლითონდამმუშავებელ მრეწველობასა და ზოგ სხვა დარგში // უცხოური კაპიტალი საქართველოში XIX საუკუნის დამლევსა და XX საუკუნის დამდეგს : წ. 2: უცხოური კაპიტალი სამთამადნო-მეტალურგიულ წარმოებაში, ნავთობის მრეწველობაში და დამამუშავებელი მრეწველობის ზოგიერთ დარგში / ა. ფარსადანიშვილი. - თბ., 1992. - გვ.92-115.[MFN: 16801 ]
UDC: 669(479.22) + 339.727.22(479.22)
თემატიკა: მეტალურგია ; ინვესტიციები .
ფასადანიშვილი, ანცი
უცხოური კაპიტალი საქართველოს სპილენძის მრეწველობაში // უცხოური კაპიტალი საქართველოში XIX საუკუნის დამლევსა და XX საუკუნის დამდეგს : წ. 2: უცხოური კაპიტალი საქართველოს სამთამადნო-მეტალურგიულ წარმოებაში, ნავთობის მრეწველობაში და დამამუშავებელი მრეწველობის ზოგიერთ დარგში / ა. ფარსადანიშვილი. - თბ., 1992. - გვ.13-62.[MFN: 16944 ]
UDC: 669.2(479.22) + 339.727.22(479.22)
საკვანძო სიტყვები: ფერადი მეტალურგია .
Папава, Владимир
Роль международного валютного фонда в реформировании грузинской экономики // Центральный Кавказ и экономика Грузии / Теймураз Беридзе; Эльдар Исмаилов; Владимир Папава. - Баку, 2004. - С.124-157[MFN: 21096 ]
UDC: 33(479.22) + 339.732.4(479.22)
შინაარსი: МВФ в Грузии: достижения; МВФ в Грузии: ошибки; Ошибки политического характера; Ошибки методического характера; Ошибка методологического характера; Ошибки, вызванные растерянностью; Ошибка в ценообразовании; Ошибки вызванные стандартным подходом; Ошибки, вызванные лоббизмом; Игнорирование неоправданных действий грузинской стороны; Ошибка тактического характера; Ошибки, вызванные превышением полномочий; МВФ - стратегический партнер Грузии
ანოტაცია: Миссия Международного валютного фонда в Грузии
ორგანიზაცია: МВФ , Международный валютный фонд.
გეოგ.დასახელება: Грузия .
თემატიკა: Экономика ; Валютноый фонд .
საკვანძო სიტყვები: Экономика Грузии .
Чохели, А. И.
Французский капитал в Грузии // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 3 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ნ-ტი. - თბ., 1970. - გვ. 20-52[MFN: 25204 ]
UDC: 339.727.22(479.22) + 339.5(479.22) + 338:622.341.2(479.22) + 638.2(479.22) + 94(479.22:44) + 94(479.22)"1918-1921"
ანოტაცია: Капиталовложения французских фирм в чиатурской марганцевой промышленности и в грузинском шелководстве в 1918-1921 годах
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Франция .
თემატიკა: Инвестиции ; Внешняя торговля ; Промышленность ; Шелководство ; Грузино-французские взаимоотношения ; История .
საკვანძო სიტყვები: Марганцевая промышленность ; Грузино-французские исторические взаимоотношения ; Грузинская демократическая республика .
ვედოველო, საბინა
საზიარო პროექტი / საბინა ვედოველო // ვახტანგ ბერიძის სახელობის ქართული ხელოვნების საერთაშორისო სიმპოზიუმი ქართული ხელოვნება ევროპისა და აზიის კულტურათა კონტექსტში, 21-29 ივნისი, 2008, საქართველო : თეზისები. - თბილისი, 2008. - გვ. 120-211. - ტექსტი ინგლისურ ენაზე - გვ. 131-132[MFN: 34808 ]
UDC: 726(479.22) + 339.732(100) + 72(479.22:450)
ანოტაცია: მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ყინწვისში, ტიმოთესუბანსა და მარტვილში იტალიელი და ქართველი სპეციალისტების მიერ ჩატარებული აღდგენითი სამუშაოები
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; იტალია .
თემატიკა: საეკლესიო ხუროთმოძღვრება ; მსოფლიო ბანკი ; საქართველო-იტალიის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ეკლესია-მონასტრები ; ყინწვისი ; ტიმოთესუბანი ; მარტვილი .