მშობლები // ყიფიანები / მ. მთვარელიძე. - თბ., 2008. - გვ.8-9.[MFN: 848]
ანოტაცია: საზოგადო მოღვაწე დიმიტრი ყიფიანის მშობლები: ივანე (ქოჩო) ყიფიანი და ბარბარე ფურცელაძე - ბიოგრაფია
პერსონალია: ყიფიანი ივანე (ქოჩო) (დიმიტრი ყიფიანის მამა); ფურცელაძე ბარბარე (დიმიტრი ყიფიანის დედა).
მოხსენიებული პირები: ყიფიანი დიმიტრი (საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა: საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ბიოგრაფია.
შვილიშვილები // ყიფიანები / მ. მთვარელიძე. - თბ., 2008. - გვ.69-74.[MFN: 1314]
UDC: 159.9(479.22)(092) + 325.2(=353.1)(100)
ანოტაცია: ფსიქო-ფიზიოლოგ ბარბარე ყიფიანის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია: ყიფიანი ბარბარე (ფსიქო-ფიზიოლოგი).
თემატიკა: ფსიქოლოგია; გარე ქართველები.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ფსიქოლოგები; მოღვაწეობა; ბიოგრაფია.
ბერიძე, ნათელა
ქალთა საზოგადოებრივი საქმიანობა XX საუკუნის დასაწყისიდან სამხრეთ საქართველოში // ქალის უფლებრივ-ქონებრივი მდგომარეობა სამხრეთ საქართველოში / ქართველოლოგიის, ჰუმანიტ. და სოციალ. მეცნ. ფონდი; რუსთაველის ფონდი. - თბ., 2009. - გვ.256-277.[MFN: 1728]
UDC: 396(479.22.25) + 37(479.22.25) + 070(479.22) + 316(479.22)(092) + 792(479.22.25)
პერსონალია: მუსხელიშვილი-ღოღობერიძე ანა ბესარიონის ასული (პედაგოგი); ბარიკალაშვილი ივანე (პედაგოგი); ხითარიშვილი ალექსანდრე (პედაგოგი); სერაპიონ [მერაბიშვილი]; ბიძინაშვილი ფახრი (პედაგოგი); გურამიშვილი-ნიკოლაძე ოლღა; ნიკოლაძე რუსუდან (ქიმიკოსი); ნაცვლიშვილი პელაგია; ნიკოლაძე ეკატერინე (პედაგოგი); ნიკოლაძე ოლიმპიადა; მელიქიშვილი ეკატერინე (პედაგოგი); ელიოზიშვილი ფეფო [ეფემია]; წერეთელი მარიამ; თუმანიშვილი ბარბარე; გოპაძე ანა; გვარამაძე კონსტანტინე ივანეს ძე (პედაგოგი); მაისურაძე ნინა მიხეალის ასული (პედაგოგი); ალელიშვილი როზა; ყიფშიძე ალექსანდრე (საზოგადო მოღვაწე); მოვსესოვი; ქაჩხიშვილი კ.; ტერ-გრიქოროვი (ახალციხის მერი); ტიზენჰაუერი; თარხნიშვილი გიორგი; ბოგდანოვი.
ორგანიზაცია: თბილისის ქალთა საქველმოქმედო საზოგადოება; "განათლება", საზოგადოება; თბილისის ქალთა საოსტატო სკოლა; "ქალთა ერობა", თელავის საზოგადოება; ბორჯომის ქალთა საქველმოქმედო საზოგადოება; ახალციხის ორკლასიანი სამაზრო სასწავლებელი; სოფ. უდეს ერთკლასიანი საერო სასწავლებელი; სოფ. არლის დაწყებითი სკოლა; ვალეს საეკლესიო სამრევლო სკოლა; ახალციხის რაბათის ახალი ნაწილის თეატრალური დასი; ახალციხის სახელმწიფო მუზეუმი; თბილისის წმ. ნინოს ქალთა სასწავლებელი; ახალციხის სასოფლო-სამეურნეო სკოლა; ახალციხის სახელოსნო სკოლა; ივერია, გაზეთი.
გეოგ.დასახელება: სამხრეთ საქართველო; სამცხე-ჯავახეთი; ახალციხე.
თემატიკა: ქალთა საკითხი; განათლება; საზოგადო მოღვაწეები; ჟურნალისტიკა; ქველმოქმედება; თეატრი.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ქალები; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
მიქაძე, გივი
ძველი საქართველოს პოეტი ქალები // ძველი ქართული მწერლობისა და რუსთველოლოგიის საკითხები : ნაწ. 4 / ქართ. ლიტ-რის ისტორიის ინ-ტი. - თბ., 1973. - გვ.35-47.[MFN: 3234]
UDC: 821.353.1(092) + 396(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში მოღვაწე პოეტი ქალები
პერსონალია: ბაგრატიონი ბარბარე (პოეტი); ბარათაშვილი ანასტასია (პოეტი); თუმანიშვილი-ამილახვარი ანა (პოეტი).
თემატიკა: ქართული მწერლობა; ქალთა საკითხი.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მწერლები; ბიოგრაფია; ქართველი ქალები.
ავალიანი, გიორგი
ივანე კერესელიძე და ქართველი საზოგადოება // ლიტერატურისმცოდნეობითი წერილები / გ. ავალიანი. - გორი, 2009. - გვ.13-17.[MFN: 3280]
პერსონალია: კერესელიძე ივანე (მწერალი).
მოხსენიებული პირები: ჭიჭინაძე ზაქარია (ისტორიკოსი); წერეთელი აკაკი (პოეტი); ორბელიანი ალექსანდრე (პოეტი); ჯორჯაძე ბარბარე (მწერალი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ფურცელაძე ანტონ (მწერალი); წერეთელი გიოგი (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მწერლები; ჟურნალისტური მოღვაწეობა; ბიოგრაფია.
გაბისონია, პაპუნა
წალენჯიხის რაიონის ისტორიული ძეგლები // სამეგრელოს ისტორიიდან და ისტორიული გეოგრაფიიდან : წალენჯიხის რაიონი / პ. გაბისონია. - თბ., 2009. - გვ.27-34.[MFN: 3989]
UDC: 94(479.222.2-22) + 726(479.22) + 725(479.22)