ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 18 ჩანაწერი
საქართველო VI საუკუნეში // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 65-73[MFN: 1067]
UDC:  94(479.22)"VI" + 327(479.22) + 27(479.22) + 726(479.22) + 725(479.22) + 94(479.22:55) + 321(479.22) + 94(479.22:495) + 908(479.22)(093)
შინაარსი:  ქართლი VI საუკუნის I ნახევარში. მეფობის გაუქმება; დიდი ომიანობა ეგრისში; ქართლი VI საუკუნის II ნახევარში. ერისმთავრობის შემოღება
ანოტაცია:  ირანის პოლიტიკური გავლენა საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  ვახტანგ I (ქართლის მეფე, გორგასალი); იუსტინიანე II (ბიზანტიელი იმპერატორი); დაჩი (საქართველოს მეფე); კავად I (ირანის მეფე); პროკოფი კესარიელი (ბიზანტიელი ისტორიკოსი); გურგენი (ქართლის მეფე); იუსტინიანე I (რომის იმპერატორი); იოანე ზედაზნელი (ასურელი მამა); დავით გარეჯელი (ასურელი მამა); შიო მღვიმელი (ასურელი მამა); ისე წილკნელი (ასურელი მამა); აბიბოს ნეკრესელი (ასურელი მამა); თადეოზ სტეფანწმინდელი (ასურელი მამა); ანტონ მარტყოფელი (ასურელი მამა); იოსებ ალავერდელი (ასურელი მამა); პიროს ბრეთელი (ასურელი მამა); სტეფანე ხირსელი (ასურელი მამა); მიქაელ ულუმბოელი (ასურელი მამა); ისიდორე სამთავროელი (ასურელი მამა); ელია დიკონი (ასურელი მამა).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ბიზანტია; ირანი; ამიერკავკასია; სომხეთი; ქართლი; ლაზიკა; კონსტანტინოპოლი; ეგრისი; სპარსეთი; აბაზგია; თაკვერი; სვანეთი; ფაზისი (ფოთი); თბილისი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველოს საგარეო პოლიტიკა; ქრისტიანობა; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება; საქართველო-ირანის ისტორიული ურთიერთობები; საქართველო-ბიზანტიის ისტორიული ურთიერთობები; უცხოელები საქართველოს შესახებ; საქართველოს სახელმწიფო წყობილება; საერო ხუროთსოძღვრება.
საკვანძო სიტყვები:  მაზდეანობა; ბიზანტია-ირანის "უვადო ზავი"; ასურელი მამები; სკანდის ციხე; ბიზანტიელები საქართველოს შესახებ; ბერძნები საქართველოს შესახებ; საერისთავოები; მცხეთის ჯვარი.
თბილისის სასულიერო აკადემია და სემინარია // თბილისის სასულიერო აკადემია და სემინარია / ს. ვარდოსანიძე. - თბ., 2010. - გვ.42-70.[MFN: 5777]
UDC:  27-725(479.22) + 27-47(479.22)
ანოტაცია:  უწმინდესისა და უნეტარესის სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II ინიციტივით სასულიერო აკდემიისა (თბილისი) და სემინარიების დაარსება
მოხსენიებული პირები:  ზოსიმე (მიტროპოლიტი); რურუა ილია (რელიგიის საქმეთა რწმუნებული); გამრეკელი გიორგი (სიონის საპატრიარქოს ტაძრის წინამძღვარი); ნატროშვილი გელასი (დეკანოზი); ზვიადაძე გიორგი (პროტოპრესვიტერი); მარგალიტაშვილი კალისტრატე (ქუთათელ-გაენათელი მიტროპოლიტი).
ორგანიზაცია:  თბილისის სასულიერო აკადემია; თბილისის სასულიერო სემინარია; ახალციხის სასულიერო სემინარია; ბათუმის სასულიერო სემინარია; გორის სასულიერო სემინარია; ფოთის სასულიერო სემინარია; მცხეთის სასულიერო სემინარია; გელათის სასულიერო აკადემია.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; მცხეთა; ბათუმი; ფოთი; გორი; გელათი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები; სასულიერო განათლება.
1. მიმინოშვილი, ალექსი
ბონდო მაღლაფერიძე // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.78-79.[MFN: 6107]
UDC:  631.6(479.22)(092)
ანოტაცია:  მელიორატორის მოღვაწეობა
პერსონალია:  მაღლაჟერიძე ბონდო (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; რუსთავი; ფოთი.
თემატიკა:  მელიორაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მელიორატორები.
გრიგოლ კვაშილავა : 1925-2008 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.178-179.[MFN: 6156]
ანოტაცია:  მელიორატორის გახსენება
პერსონალია:  კვაშილავა გრიგოლ (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება:  სენაკი; ფოთი; თბილისი.
ლევან ლევანის ძე კიკნაძე : 1933-2008 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.180-182.[MFN: 6157]
ანოტაცია:  ინჟინერ-მელიორატორის გახსენება
პერსონალია:  კიკნაძე ლევან (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ფოთი; კოლხეთი.
1. სოლომონიშვილი, მარინე
რელიგიური და საერო ნაგებობები : სინაგოგები, მუზეუმები და სხვა) // ებრაული თემი საქართველოში : ჩემი შემოქმედების საფუძველი : გზამკვლევი / მ. სოლომონიშვილი. - თბ., 2011. - გვ.87-103.[MFN: 8613]
UDC:  726(479.22) + 069(479.22-25)