ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 18 ჩანაწერი
ხაზარაძე, ნ.
საქართველო VI საუკუნეში // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 65-73[MFN: 1067 ]
UDC: 94(479.22)"VI" + 327(479.22) + 27(479.22) + 726(479.22) + 725(479.22) + 94(479.22:55) + 321(479.22) + 94(479.22:495) + 908(479.22)(093)
• თოდაძე, ხ. ; ქუთათელაძე, მ. ; ჯორჯიკია, ნ. ;
შინაარსი: ქართლი VI საუკუნის I ნახევარში. მეფობის გაუქმება; დიდი ომიანობა ეგრისში; ქართლი VI საუკუნის II ნახევარში. ერისმთავრობის შემოღება
ანოტაცია: ირანის პოლიტიკური გავლენა საქართველოში
მოხსენიებული პირები: ვახტანგ I (ქართლის მეფე, გორგასალი); იუსტინიანე II (ბიზანტიელი იმპერატორი); დაჩი (საქართველოს მეფე); კავად I (ირანის მეფე); პროკოფი კესარიელი (ბიზანტიელი ისტორიკოსი); გურგენი (ქართლის მეფე); იუსტინიანე I (რომის იმპერატორი); იოანე ზედაზნელი (ასურელი მამა); დავით გარეჯელი (ასურელი მამა); შიო მღვიმელი (ასურელი მამა); ისე წილკნელი (ასურელი მამა); აბიბოს ნეკრესელი (ასურელი მამა); თადეოზ სტეფანწმინდელი (ასურელი მამა); ანტონ მარტყოფელი (ასურელი მამა); იოსებ ალავერდელი (ასურელი მამა); პიროს ბრეთელი (ასურელი მამა); სტეფანე ხირსელი (ასურელი მამა); მიქაელ ულუმბოელი (ასურელი მამა); ისიდორე სამთავროელი (ასურელი მამა); ელია დიკონი (ასურელი მამა).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; ბიზანტია ; ირანი ; ამიერკავკასია ; სომხეთი ; ქართლი ; ლაზიკა ; კონსტანტინოპოლი ; ეგრისი ; სპარსეთი ; აბაზგია ; თაკვერი ; სვანეთი ; ფაზისი (ფოთი) ; თბილისი .
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; საქართველოს საგარეო პოლიტიკა ; ქრისტიანობა ; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება ; საქართველო-ირანის ისტორიული ურთიერთობები ; საქართველო-ბიზანტიის ისტორიული ურთიერთობები ; უცხოელები საქართველოს შესახებ ; საქართველოს სახელმწიფო წყობილება ; საერო ხუროთსოძღვრება .
საკვანძო სიტყვები: მაზდეანობა ; ბიზანტია-ირანის "უვადო ზავი" ; ასურელი მამები ; სკანდის ციხე ; ბიზანტიელები საქართველოს შესახებ ; ბერძნები საქართველოს შესახებ ; საერისთავოები ; მცხეთის ჯვარი .
ვარდოსანიძე, სერგო
თბილისის სასულიერო აკადემია და სემინარია // თბილისის სასულიერო აკადემია და სემინარია / ს. ვარდოსანიძე. - თბ., 2010. - გვ.42-70.[MFN: 5777 ]
UDC: 27-725(479.22) + 27-47(479.22)
ანოტაცია: უწმინდესისა და უნეტარესის სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II ინიციტივით სასულიერო აკდემიისა (თბილისი) და სემინარიების დაარსება
მოხსენიებული პირები: ზოსიმე (მიტროპოლიტი); რურუა ილია (რელიგიის საქმეთა რწმუნებული); გამრეკელი გიორგი (სიონის საპატრიარქოს ტაძრის წინამძღვარი); ნატროშვილი გელასი (დეკანოზი); ზვიადაძე გიორგი (პროტოპრესვიტერი); მარგალიტაშვილი კალისტრატე (ქუთათელ-გაენათელი მიტროპოლიტი).
ორგანიზაცია: თბილისის სასულიერო აკადემია ; თბილისის სასულიერო სემინარია ; ახალციხის სასულიერო სემინარია ; ბათუმის სასულიერო სემინარია ; გორის სასულიერო სემინარია ; ფოთის სასულიერო სემინარია ; მცხეთის სასულიერო სემინარია ; გელათის სასულიერო აკადემია .
გეოგ.დასახელება: თბილისი ; მცხეთა ; ბათუმი ; ფოთი ; გორი ; გელათი .
თემატიკა: რელიგია ; განათლება .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი სასულიერო პირები ; სასულიერო განათლება .
მიმინოშვილი, ალექსი
ბონდო მაღლაფერიძე // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.78-79.[MFN: 6107 ]
UDC: 631.6(479.22)(092)
ანოტაცია: მელიორატორის მოღვაწეობა
პერსონალია: მაღლაჟერიძე ბონდო (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება: თბილისი ; რუსთავი ; ფოთი .
თემატიკა: მელიორაცია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მელიორატორები .
გრიგოლ კვაშილავა : 1925-2008 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.178-179.[MFN: 6156 ]
ანოტაცია: მელიორატორის გახსენება
პერსონალია: კვაშილავა გრიგოლ (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება: სენაკი ; ფოთი ; თბილისი .
ლევან ლევანის ძე კიკნაძე : 1933-2008 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.180-182.[MFN: 6157 ]
ანოტაცია: ინჟინერ-მელიორატორის გახსენება
პერსონალია: კიკნაძე ლევან (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება: თბილისი ; ფოთი ; კოლხეთი .
სოლომონიშვილი, მარინე
რელიგიური და საერო ნაგებობები : სინაგოგები, მუზეუმები და სხვა) // ებრაული თემი საქართველოში : ჩემი შემოქმედების საფუძველი : გზამკვლევი / მ. სოლომონიშვილი. - თბ., 2011. - გვ.87-103.[MFN: 8613 ]
UDC: 726(479.22) + 069(479.22-25)