საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართული სამართლის ისტორია ; გეორგიევსკის ტრაქტატი ; ვახტანგ VI სამართლის წიგნი ; საგლეხო რეფორმა ; დამფუძნებელი კრება ; სოციალ-დემოკრატები ; 1924 წლის აჯანყება ; კომუნისტური პარტია ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები .
უმისამართონი // "გამა" გვირგვინი / მერაბ აბესაძე. - თბილისი, 2010. - ISBN 978-9941-12-932-2. - გვ. 37-46[MFN: 1243 ]
UDC: 821.353.1(092) + 2(479.22) + 94(479.22:470) + 2(479.22:479.25) + 2(479.22:496.5)
ანოტაცია: ქართულ, ალბანურ და სომხურ ეკლესიებს შორის განხეთქილების შედეგები კავკასიაში მცხოვრებ ერებზე ილია ჭავჭავაძის "ქვათა ღაღადის" მიხედვით
პერსონალია: ჭავჭავაძე ილია გრიგოლის ძე (მწერალი, 1837-1907).
მოხსენიებული პირები: ვორონცოვ-დაშკოვი (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება: კავკასია ; საქართველო ; სომხეთი ; ალბანეთი .
თემატიკა: ქართველი მწერლები ; რელიგია ; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები ; საქართველო-სომხეთის რელიგიური ურთიერთობები ; საქართველო-ალბანეთის რელიგიური ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: საეკლესიო განხეთქილება .
ჯუნკოვსკი, ნ. თ.
კავკასიის მეფისნაცვლის საბჭოს წევრის ნ. თ. ჯუნკოვსკის მიმართვა ქუთაისის გუბერნატორისადმი, ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა ყოფილი წინამძღოლის, ს. დ. წერეთლის მიერ კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებელ ნ. პ. შატილოვთან შეხვედრისას თავად-აზნაურთა წინამძღოლის არჩევნებთან დაკავშირებით გამოთქმულ პრეტენზიებზე : 1911 წ. 19 აგვისტო // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.253-255. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1465 ]
UDC: 352(479.222)(092) + 94(479.22:470) + 324(479.222)
პერსონალია: წერეთელი (სიმონ დავითის ძე); ჯუნკოვსკი ნ.თ. (კავკასიის მეფისნაცვლის საბჭოს წევრი); შატილოვი ნ.პ. (კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებელი, ინფატერიის გენერალი).
მოხსენიებული პირები: ვორონცოვ-დაშკოვი ილარიონ ივანეს ძე .
გეოგ.დასახელება: კავკასია ; ქუთაისის გუბერნია ; ქუთაისი .
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობtmb ; ადგილობრივი თვითმმართველობა ; არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები ; ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლის არჩევნები ; კავკასიის მეფისნაცვლები .
წერეთელი, ს. დ.
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა ყოფილი წინამძღოლის ს. დ. წერეთლის საჩივარი რუსეთის მმართველი სენატის I დეპარტამენტში კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებლის ნ. პ. შატილოვის მიერ მისი უფლებამოსილების უკანონოდ შეჩერების გამო : 1911 წ. 8 სექტემბერი : 1911 წ. 8 სექტემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.257-258. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1467 ]
UDC: 352(479.222)(092) + 94(479.22:470) + 352(479)(092)
პერსონალია: წერეთელი სიმონ დავითის ძე (ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი); შატილოვი ნ.პ. (კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებელი).
მოხსენიებული პირები: ვორონცოვ-დაშკოვი ილარიონ ივანეს ძე (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება: ქუთაისის გუბერნია ; რუსეთი .
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები ; ადგილობრივი თვითმმართველობა .
საკვანძო სიტყვები: ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები ; კავკასიის მეფისნაცვლები .
ნაჭყებია, მაია
აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს დაპყრობა რუსეთის მიერ : ეროვნულ-განმათავისუფლებელი ბრძოლის დასაწყისი // ქართული ბაროკოს საკითხები / მ. ნაჭყებია. - თბ., 2009. - გვ.160-172.[MFN: 1481 ]
შინაარსი: კახეთის 1802 წლის შეთქმულება; 1804 წლის აჯანყება მთიანეთში; რუსეთის მიერ დასავლეთ საქართველოს დაპყრობა; კოლონიური პოლიტიკის I ეტაპი; კახეთის 1812 წლის აჯანყება; 1832 წლის შეთქმულება
ანოტაცია: 1801 წლის 12 სექტებერს პეტერბურგში გამოქვეყნებული რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I მანიფესტი ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმებისა და რუსეთთან შეერთების შესახებ. აჯანყებები და შეთქმულებები საქართველოში რუსეთის კოლონიური პოლიტიკის წინააღმდეგ
მოხსენიებული პირები: ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ჭავჭავაძე გარსევან (საქართველოს ელჩი რუსეთში); კნორინგი (რუსი გენერალი); მარიამი (გიორგი XII მეუღლე); დადიანი გრიგოლ (სამეგრელოს მთავარი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); ერმოლოვი ალექსი პეტრეს ძე (კავკასიის მეფისნაცვალი); ფალავანდიშვილი ნიკოლოზ (თბილისის სამოქალაქო გუბერნატორი); სოლომონ I (იმერეთის მეფე).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რუსეთი ; აღმოსავლეთ საქართველო ; დასავლეთ საქართველო ; კახეთი ; პეტერბურგი ; გურია .
კვაჭანტირაძე, ეკა
ქართულ-სომხური ურთიერთობის ისტორიიდან / ეკა კვაჭანტირაძე // სამეცნიერო კონფერენცია "კავკასია და კავკასიელები" : მოხსენებათა მასალები. - თბილისი, 2009. - გვ. 7-9. - ტექსტი ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 1609 ]
UDC: 94(479.22)"XVIII" + 94(479.22:479.25)
ანოტაცია: სომეხი პოლიტიკოსის იოსებ ემინის მოღვაწეობა ერეკლე II კარზე, რომლის პოლიტიკურ პროგრამაში შედიოდა ქართულ-სომხური სახელმწიფოს შექმნა ბაგრატიონთა დინასტიით სათავეში რომელიმე ევროპული სახელმწიფოს პროტექტორატის ქვეშ
პერსონალია: ემინი იოსებ (სომეხი პოლიტიკოსი, 1726-1809); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე, 1720-1798).
მოხსენიებული პირები: სიმეონი (სომეხთა კათალიკოსი); ვორონცოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; სომხეთი .
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; საქართველო-სომხეთის ისტორიული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მეფეები .
რუსეთი მოდიოდა თუ ერეკლეს მოჰყავდა? // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.114-122.[MFN: 5307 ]
ანოტაცია: პრორუსული ორიენტაციის გაჩენის მიზეზები და შედეგები
პერსონალია: ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე).
მოხსენიებული პირები: ერმოლოვი ალექსი (კავკასიის მეფისნაცვალი); ალექსანდრე I (კახეთის მეფე); ლევანი (კახეთის მეფე); ალექსანდრე II (კახეთის მეფე); თეიმურაზ I (საქართველოს მეფე); პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე); ქერიმ-ხანი ; თეიმურაზ II (საქართველოს მეფე); ეკატერინე II (რუსეთის იმპერატორი); პავლე I (რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ბერძენიშვილი ნიკო (ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართველი მეფეები ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები ; გეორგიევსკის ტრაქტატი ; რუსეთ-ირანის ომი და საქართველო ; რეშტის ზავი .
დიმიტრი ყიფიანი და ეროვნული საბანკო საქმის დასაწყისი საქართველოში // დიმიტრი ყიფიანი ახალი დიმიტრი თავდადებული / გ. ყორანაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.166-184.[MFN: 5581 ]
UDC: 316(479.22)(092) + 336.7(479.22-25)
მოხსენიებული პირები: მანსვეტაშვილი იაკობ (ჟურნალისტი); ვორონცოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი).
ორგანიზაცია: რუსეთის სახელმწიფო ბანკის თბილისის კანტორა .
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; თბილისი ; რუსეთი .
თემატიკა: საზოგადო მოღვაწეები ; საბანკო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები .
მწვავე კონფლიქტი რუსეთის კავკასიურ ადმინისტრაციასთან // დიმიტრი ყიფიანი ახალი დიმიტრი თავდადებული / გ. ყორანაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.288-299.[MFN: 5588 ]
UDC: 316(479.22)(092) + 352(479.222) + 324(479.222) + 94(479.22:470)
ანოტაცია: დიმიტრი ყიფიანის არჩევა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის წინამძღოლად, ბრძოლა რუსი მოხელეების წინააღმდეგ
მოხსენიებული პირები: რომანოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი); ასათიანი ლუკა (ბათუმის ქალაქისთავი); იანოვსკი კირილე (კავკასიის სასწავლო ოლქის მზრუნველი).
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი ; ბათუმი ; თბილისი ; კავკასია .
თემატიკა: საზოგადო მოღვაწეები ; ადგილობრივი თვითმმართველობა ; არჩევნები ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები .
მანია, მაია
თბილისის ობსერვატორიის დაარსების სათავეებთან // თბილისის გეოფიზიკური ობსერვატორია : ისტორია და არქიტექტურა / მ. მანია. - თბ., 2010. - გვ.44-59. - ტექსტი ქართულ და ინგლისურ ენებზე.[MFN: 5595 ]
UDC: 520.1(479.22) + 911.2(479.22)
მოხსენიებული პირები: ბატონიშვილი ვახუშტი (ისტორიკოსი); კუპფერი ადოლფ (მეტეოროლოგი, ასტრონომი); ლენცი ე. ; მენეტრიე ; გირგენზონი (გერმანელი მექანიკოსი); როზენი (გენერალ-ადიუტანტი); პაროტი ფრიდრიხ (მეცნიერი); ენგელჰარდტი მორიც (მინეროლოგი); აბოვიანი ხაჩატურ ; ვიხმანი ნ. (ექიმი); შესტაკოვი ანდრია (მასწავლებელი); ჰოვენი ფონ დენ (გენერალ-მაიორი); დიუბუა დე მონპერე (შვეიცარელი გეოლოგი); ფილადელფინი ანდრეი (თბილისის ობსერვატორიის დირექტორის მრჩეველი); აბიხი ჰერმან (გეოლოგი); კლაპროტი იულიუს (ეთნოგრაფი); ვორონცოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; თბილისი .
თემატიკა: ობსერვატორია ; ფიზიკური გეოგრაფია .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ფიზიკური გეოგრაფია ; თბილისის ობსერვატორია .