საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართული სამართლის ისტორია; გეორგიევსკის ტრაქტატი; ვახტანგ VI სამართლის წიგნი; საგლეხო რეფორმა; დამფუძნებელი კრება; სოციალ-დემოკრატები; 1924 წლის აჯანყება; კომუნისტური პარტია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.
უმისამართონი // "გამა" გვირგვინი / მერაბ აბესაძე. - თბილისი, 2010. - ISBN 978-9941-12-932-2. - გვ. 37-46[MFN: 1243]
UDC:  821.353.1(092) + 2(479.22) + 94(479.22:470) + 2(479.22:479.25) + 2(479.22:496.5)
ანოტაცია:  ქართულ, ალბანურ და სომხურ ეკლესიებს შორის განხეთქილების შედეგები კავკასიაში მცხოვრებ ერებზე ილია ჭავჭავაძის "ქვათა ღაღადის" მიხედვით
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია გრიგოლის ძე (მწერალი, 1837-1907).
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვ-დაშკოვი (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  კავკასია; საქართველო; სომხეთი; ალბანეთი.
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; რელიგია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; საქართველო-სომხეთის რელიგიური ურთიერთობები; საქართველო-ალბანეთის რელიგიური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საეკლესიო განხეთქილება.
1. ჯუნკოვსკი, ნ. თ.
კავკასიის მეფისნაცვლის საბჭოს წევრის ნ. თ. ჯუნკოვსკის მიმართვა ქუთაისის გუბერნატორისადმი, ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა ყოფილი წინამძღოლის, ს. დ. წერეთლის მიერ კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებელ ნ. პ. შატილოვთან შეხვედრისას თავად-აზნაურთა წინამძღოლის არჩევნებთან დაკავშირებით გამოთქმულ პრეტენზიებზე : 1911 წ. 19 აგვისტო // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.253-255. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1465]
UDC:  352(479.222)(092) + 94(479.22:470) + 324(479.222)
პერსონალია:  წერეთელი (სიმონ დავითის ძე); ჯუნკოვსკი ნ.თ. (კავკასიის მეფისნაცვლის საბჭოს წევრი); შატილოვი ნ.პ. (კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებელი, ინფატერიის გენერალი).
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვ-დაშკოვი ილარიონ ივანეს ძე.
გეოგ.დასახელება:  კავკასია; ქუთაისის გუბერნია; ქუთაისი.
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობtmb; ადგილობრივი თვითმმართველობა; არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები; ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლის არჩევნები; კავკასიის მეფისნაცვლები.
1. წერეთელი, ს. დ.
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა ყოფილი წინამძღოლის ს. დ. წერეთლის საჩივარი რუსეთის მმართველი სენატის I დეპარტამენტში კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებლის ნ. პ. შატილოვის მიერ მისი უფლებამოსილების უკანონოდ შეჩერების გამო : 1911 წ. 8 სექტემბერი : 1911 წ. 8 სექტემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.257-258. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1467]
UDC:  352(479.222)(092) + 94(479.22:470) + 352(479)(092)
პერსონალია:  წერეთელი სიმონ დავითის ძე (ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი); შატილოვი ნ.პ. (კავკასიის მეფისნაცვლის მოვალეობის შემსრულებელი).
მოხსენიებული პირები:  ვორონცოვ-დაშკოვი ილარიონ ივანეს ძე (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისის გუბერნია; რუსეთი.
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; ადგილობრივი თვითმმართველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები; კავკასიის მეფისნაცვლები.
შინაარსი:  კახეთის 1802 წლის შეთქმულება; 1804 წლის აჯანყება მთიანეთში; რუსეთის მიერ დასავლეთ საქართველოს დაპყრობა; კოლონიური პოლიტიკის I ეტაპი; კახეთის 1812 წლის აჯანყება; 1832 წლის შეთქმულება
ანოტაცია:  1801 წლის 12 სექტებერს პეტერბურგში გამოქვეყნებული რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I მანიფესტი ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმებისა და რუსეთთან შეერთების შესახებ. აჯანყებები და შეთქმულებები საქართველოში რუსეთის კოლონიური პოლიტიკის წინააღმდეგ
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ჭავჭავაძე გარსევან (საქართველოს ელჩი რუსეთში); კნორინგი (რუსი გენერალი); მარიამი (გიორგი XII მეუღლე); დადიანი გრიგოლ (სამეგრელოს მთავარი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); ერმოლოვი ალექსი პეტრეს ძე (კავკასიის მეფისნაცვალი); ფალავანდიშვილი ნიკოლოზ (თბილისის სამოქალაქო გუბერნატორი); სოლომონ I (იმერეთის მეფე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; აღმოსავლეთ საქართველო; დასავლეთ საქართველო; კახეთი; პეტერბურგი; გურია.
1. კვაჭანტირაძე, ეკა
ქართულ-სომხური ურთიერთობის ისტორიიდან / ეკა კვაჭანტირაძე // სამეცნიერო კონფერენცია "კავკასია და კავკასიელები" : მოხსენებათა მასალები. - თბილისი, 2009. - გვ. 7-9. - ტექსტი ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 1609]
UDC:  94(479.22)"XVIII" + 94(479.22:479.25)
ანოტაცია:  სომეხი პოლიტიკოსის იოსებ ემინის მოღვაწეობა ერეკლე II კარზე, რომლის პოლიტიკურ პროგრამაში შედიოდა ქართულ-სომხური სახელმწიფოს შექმნა ბაგრატიონთა დინასტიით სათავეში რომელიმე ევროპული სახელმწიფოს პროტექტორატის ქვეშ
პერსონალია:  ემინი იოსებ (სომეხი პოლიტიკოსი, 1726-1809); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე, 1720-1798).
მოხსენიებული პირები:  სიმეონი (სომეხთა კათალიკოსი); ვორონცოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველო-სომხეთის ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მეფეები.
რუსეთი მოდიოდა თუ ერეკლეს მოჰყავდა? // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.114-122.[MFN: 5307]
ანოტაცია:  პრორუსული ორიენტაციის გაჩენის მიზეზები და შედეგები
პერსონალია:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე).
მოხსენიებული პირები:  ერმოლოვი ალექსი (კავკასიის მეფისნაცვალი); ალექსანდრე I (კახეთის მეფე); ლევანი (კახეთის მეფე); ალექსანდრე II (კახეთის მეფე); თეიმურაზ I (საქართველოს მეფე); პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე); ქერიმ-ხანი; თეიმურაზ II (საქართველოს მეფე); ეკატერინე II (რუსეთის იმპერატორი); პავლე I (რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ბერძენიშვილი ნიკო (ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართველი მეფეები; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; გეორგიევსკის ტრაქტატი; რუსეთ-ირანის ომი და საქართველო; რეშტის ზავი.
დიმიტრი ყიფიანი და ეროვნული საბანკო საქმის დასაწყისი საქართველოში // დიმიტრი ყიფიანი ახალი დიმიტრი თავდადებული / გ. ყორანაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.166-184.[MFN: 5581]
UDC:  316(479.22)(092) + 336.7(479.22-25)
მოხსენიებული პირები:  მანსვეტაშვილი იაკობ (ჟურნალისტი); ვორონცოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი).
ორგანიზაცია:  რუსეთის სახელმწიფო ბანკის თბილისის კანტორა.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თბილისი; რუსეთი.
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები; საბანკო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
მწვავე კონფლიქტი რუსეთის კავკასიურ ადმინისტრაციასთან // დიმიტრი ყიფიანი ახალი დიმიტრი თავდადებული / გ. ყორანაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.288-299.[MFN: 5588]
UDC:  316(479.22)(092) + 352(479.222) + 324(479.222) + 94(479.22:470)
ანოტაცია:  დიმიტრი ყიფიანის არჩევა ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის წინამძღოლად, ბრძოლა რუსი მოხელეების წინააღმდეგ
მოხსენიებული პირები:  რომანოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი); ასათიანი ლუკა (ბათუმის ქალაქისთავი); იანოვსკი კირილე (კავკასიის სასწავლო ოლქის მზრუნველი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; ბათუმი; თბილისი; კავკასია.
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები; ადგილობრივი თვითმმართველობა; არჩევნები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.
1. მანია, მაია
თბილისის ობსერვატორიის დაარსების სათავეებთან // თბილისის გეოფიზიკური ობსერვატორია : ისტორია და არქიტექტურა / მ. მანია. - თბ., 2010. - გვ.44-59. - ტექსტი ქართულ და ინგლისურ ენებზე.[MFN: 5595]
UDC:  520.1(479.22) + 911.2(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ბატონიშვილი ვახუშტი (ისტორიკოსი); კუპფერი ადოლფ (მეტეოროლოგი, ასტრონომი); ლენცი ე.; მენეტრიე; გირგენზონი (გერმანელი მექანიკოსი); როზენი (გენერალ-ადიუტანტი); პაროტი ფრიდრიხ (მეცნიერი); ენგელჰარდტი მორიც (მინეროლოგი); აბოვიანი ხაჩატურ; ვიხმანი ნ. (ექიმი); შესტაკოვი ანდრია (მასწავლებელი); ჰოვენი ფონ დენ (გენერალ-მაიორი); დიუბუა დე მონპერე (შვეიცარელი გეოლოგი); ფილადელფინი ანდრეი (თბილისის ობსერვატორიის დირექტორის მრჩეველი); აბიხი ჰერმან (გეოლოგი); კლაპროტი იულიუს (ეთნოგრაფი); ვორონცოვი მიხეილ (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თბილისი.
თემატიკა:  ობსერვატორია; ფიზიკური გეოგრაფია.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ფიზიკური გეოგრაფია; თბილისის ობსერვატორია.