საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-რომაული ისტორიული ურთიერთობები.
"დროების"კორესპონდენცია // წერილები ქუთაისზე / ი. ჭყონია. - ქუთაისი, 2009. - გვ.119-121.[MFN: 2550]
UDC:  34(479.222.1-21) + 070(479.22)
ანოტაცია:  ადამიანის მკვლელობასა და პოლიციის უუნარობაზე ქუთაისში. გაზეთ "დროების" კორესპონდენცია
თემატიკა:  სამართალი; ჟურნალისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართლის დანაშაულებები; ქართული პერიოდული გამოცემები.
1. ილიას ფენომენი ჩვენს საზოგადოებაში ვერ არის სათანადოდ გააზრებული // კეთილ ჰქმენ / ჯ. კოპალიანი. - თბ., 2010. - გვ.69-77.[MFN: 3297]
UDC:  930(479.22)(092) + 323.173(479.22) + 329(479.22)(092)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ისტორიკოს ჯუმბერ კოპალიანთან. დმანისში განახლებული თეატრ-სტუდია "ქვემო ქართლი", ზურაბ ჭავჭავაძის მოღვაწეობა, გია ჭანტურიას მკვლელობა, აფხაზეთის კონფლიქტი. ინტერვიუ ჩაიწერა გაზ. "დურუჯის" კორესპონდენტმა
პერსონალია:  კოპალიანი ჯუმბერ (ისტორიკოსი); ჭავჭავაძე ზურაბ (პოლიტიკური მოღვაწე); ჭანტურია ზურაბ (პოლიტიკური მოღვაწე).
ორგანიზაცია:  "დურუჯი", გაზეთი.
თემატიკა:  ისტორია; კონფლიქტები; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ისტორიკოსები; ქართველი პოლიტიკოსები; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
1. მაჭავარიანი, მაია
ფრანც-ფერდინანდის მკვლელობა : (ქართული ჟურნალ-გაზეთების მასალების მიხედვით) // კრებული მიძღვნილი მიხეილ მამფორიას და გერმანე სიმონიძის ხსოვნისადმი / თსუ. - თბ., 2005. - გვ.225-236.[MFN: 3358]
UDC:  070(479.22) + 94(100)"1914-1918"
ანოტაცია:  პირველი მსოფლიო ომის დაწყების საბაბი
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული პერიოდული გამოცემები; პირველი მსოფლიო ომი.
კონფლიქტი კიდევ უფრო ღრმავდება... // დიმიტრი ყიფიანი ახალი დიმიტრი თავდადებული / გ. ყორანაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.300-318.[MFN: 5589]
ანოტაცია:  თბილისის სასულიერო სამინარიის რექტორ, დეკანოზ პავლე ჩუდუცკის მკვლელობა სემინარიელ იოსებ ლაღიაშვილის მიერ
პერსონალია:  ჩუდეცკი პავლე (დეკანოზი, თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორი); ლაღიაშვილი იოსებ (სემინარიელი).
მოხსენიებული პირები:  ლებედევი პავლე (საქართველოს ეგზარქოსი); დონდუკოვ-კორსაკოვი ა. (მთავარმმართებელი).
ორგანიზაცია:  თბილისის სასულიერო სემინარია.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორის მკვლელობა; სასულიერო განათლება.
როგორ და რატომ მოკლეს დიმიტრი ყიფიანი? // დიმიტრი ყიფიანი ახალი დიმიტრი თავდადებული / გ. ყორანაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.339-357.[MFN: 5591]
ანოტაცია:  დიმიტრი ყიფიანის მკვლელობა სტავროპოში. ქართული გაზეთები დიმიტრი ყიფიანის მკვლელობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ტარსაიძე ნიკო (გამომძიებელი).
ორგანიზაცია:  "სახალხო გაზეთი", გაზეთი; "ივერია", გაზეთი.
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები; ჟურნალისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; მკვლელობები; ქართული პერიოდული გამოცემები.
1. ვაჩნაძე, ნათელა
მკვლელობა მონასტერში // ისტორიანი : სამეცნიერო კრებული მიძღვნილი როინ მეტრეველის დაბადების 70 წლისთავისადმი. - თბ., 2009. - გვ.142-149. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 6410]
ანოტაცია:  სიკვდილის არატრადიციული მოტივები ქართულ ჰაგიოგრაფიაში გიორგი მთაწმინდელის "წმ. ეფვთიმეს ცხოვრებაის" მიხედვით
პერსონალია:  გიორგი მთაწმინდელი (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ძველი ქართული მწერლობა; ჰაგიოგრაფია; შემოქმედება.
მკვლელობა მონასტერში // ისტორიანი : სამეცნიერო კრებული მიძღვნილი როინ მეტრეველის დაბადების 70 წლისთავისადმი. - თბ., 2009. - გვ.142-148. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 6988]
UDC:  821.353.1(092) + 27-788(479.22)
ანოტაცია:  სამონასტრო ცხოვრება ათონის ქართველთა მონასტერში, წმინდა ექვთიმე მთაწმინდელისათვის "გამოტანილი განაჩენის" განხილვა
პერსონალია:  ექვთიმე მთაწმინდელი (მწერალი).
გეოგ.დასახელება:  ათონის მთა.
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  ძველი ქართული მწერლობა; სამონასტრო ცხოვრება.