პეტრიწონის მონასტრის მაშენებელი, ბიზანტიის სახელმწიფო მოხელე გრიგოლ ბაკურიანის-ძე-ბაგრატიონი / გურამ გრიგოლია // ბიზანტინოლოგია საქართველოში 2 : 2007 წლის 26-28 ოქტომბრის ბათუმი-ტრაპიზონის საერთაშორისო კონფერენციის მასალები : ეძღვნება აკადემიკოს გრიგოლ წერეთლის ხსოვნას : ტ. 1 / თსუ, კლასიკ. ფილოლ., ბიზანტ. და ნეოგრეც. ინ-ტი; რედ.: ნელი მახარაძე, მარინა გიორგაძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-401-52-7. - გვ. 204-212. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 273]
ანოტაცია: 1971 წ. აკაკი შანიძის მიერ გამოცემული მონასტრის ტიპიკონი. გრიგოლ ბაკურიანის-ძის პიროვნება, ცნობები "ხახულის ხატის" წარმომავლობისა და ისტორიის შესახებ
პოეტის საუფლო : (ემოციური დაფიქრება ანა კალანდაძის ერთ ლექსზე) // სიტყვით თრობა / ქეთევან ელაშვილი. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-99940-27-82-8. - გვ. 39-42[MFN: 498]
სათაური - ხატი ჟამისა : (მგლის პარადიგმისათვის გ.ჩოხელის რომანში "მგელი") // ქართული რომანის პარადიგმები / ნ. კუცია. - თბ., 2009. - გვ.93-113.[MFN: 634]
"ხატიმამული"... და სხვა... : (ისევ ზურაბ გორგილაძის პოეზიის შესახებ) // და სიტყვა იყო ღმერთი... : წ. 1 / შორენა მახაჭაძე. - ბათუმი, 2009. - ISBN 978-9941-409-62-2. - გვ. 41-49[MFN: 842]
III სერიის მწკრივთა წარმოებისათვის იმერხეულ დიაექტში // ქართულ-თურქული კულტურული პარალელები : [კრ.]1 / სოხუმის სახელმწ. უნ-ტი; აკ. წერეთლის სახელმწ. უნ-ტის ქართველური დიალექტოლოგიის ინ-ტი. - თბ., 2009. - გვ.140-145. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 1227]
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ ს. დ. წერეთლის წერილი საქართველოს ეგზარქოს ინოკენტისადმი გელათის მონასტრიდან აფხაზეთში ბიჭვინთის ღმრთისმშობლის ხატის გადატანის მცდელობის გამო : 1910 წ. 27 სექტემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.242-244.. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1458]
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ ს. დ. წერეთლის წერილი კავკასიის მეფისნაცვალ ი. ი. ვორონცოვ-დაშკოვისადმი გელათის მონასტრიდან აფხაზეთში ბიჭვინთის ღმრთისმშობლის ხატის გადატანის მცდელობის გამო : 1910 წ. 15 ოქტომბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.242-245. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1460]