ბათუმის ოლქი XIX საუკუნის ბოლო მეოთხედში : (ეთნო-კულტურული ვითარება) / ნადიმ ვარშანიძე ; [რედ. ე. კახიძე] ; შოთა რუსთაველის სახელმწ. უნ-ტი. - ბათუმი : [ბათუმის უნ-ტის გამ-ბა], 2006 (შპს საგამომც. სახლი "აჭარა"). - 123გვ. ; 20სმ.см.. - რეზ. რუს. ენ.. - შემოკლ. განმარტ.: გვ. 120. - ბიბლიოგრ. ტექსტ. შენიშვნ. და გვ. 111-119. - ISBN 99940-25-57-0 : [ფ.ა.], 500ც.[MFN: 130796]
შინაარსი: საქართველოს კანონები: საჯარო სამსახურის შესახებ; საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ; სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ; სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ; ნორმატიული აქტების შესახებ და სხვ.
K 257.363/3 - წიგნთსაცავი K 259.544/3 = 35.08(479.22)(094.1)/ს-366 - სამოქალაქო განათლების დარბაზი K 259.571/3 = 35.08(479.22)(094.1)/ს-366 - საცნობარო-ბიბლიოგრაფიული განყოფილება F 74.013/3 - საარქივო ფონდი
K 257.352/3 - წიგნთსაცავი K 259.542/3 = 342.4(470)/რ-934 - სამოქალაქო განათლების დარბაზი K 259.569/3 = 342.4(470)/რ-934 - საცნობარო-ბიბლიოგრაფიული განყოფილება F 74.015/3 - საარქივო ფონდი
შინაარსი: საქართველოს კანონები: საქართველოს საპატენტო კანონი; სასაქონლო ნიშნების შესახებ; საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ; ინტელექტუალურ საკუთრებსათან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ; ინტეგრალური მიკროსქემის ტოპოლოგიის შესახებ; მცენარეთა ახალი ჯიშების დაცვის შესახებ და სხვ.
K 257.365/3 - წიგნთსაცავი K 259.535/3 = 347.771(479.22)/ს-272 - სამოქალაქო განათლების დარბაზი K 259.562/3 = 347.771(479.22)/ს-272 - საცნობარო-ბიბლიოგრაფიული განყოფილება F 74.016/3 - საარქივო ფონდი
სამხედრო სამართალი : ნორმატიული აქტების კრებული : 2005 წლის 25 ნოემბრის მდგომარეობით. - თბ. : [ბონა კაუზა], 2005. - 140გვ. ; 20სმ.см.. - (იურისტის ბიბ-კა). - სახელშეკრ. ფასი[MFN: 130803]
შინაარსი: საქართველოს კონსტიტუცია /ამონარიდი/; საქართველოს კანონები: სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ; სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ; მობილიზაციის შესახებ; საქართველოს თავდაცვის შესახებ; საომარი მდგომარეობის შესახებ და სხვ.
ფინანსური კონტროლის საფუძვლები : მეთოდოლ. სახელმძღვ. : გაეროს განვითარების პროგრ. და საქ. კონტროლის პალატის პროექტი "სახელმწიფო კონტროლის სისტემის ქმედუნარიანობის გაძლიერება" / ლევან გრიგალაშვილი, გიორგი სახოკია, ილია ზაქარიაძე, ვახტანგ მუჯირიშვილი ; [რედ. ელენე ხარაბაძე] ; საქ. კონტროლის პალატა, სასწ. ცენტრი. - [თბილისი, 2006]. - 293 გვ. ; 20 სმ.см.. - (საჯარო მოსამსახურის ბიბლიოთეკის სერია. დამხმარე სახელმძღვანელო მოხელეთათვის). - გარეკანზე ავტ. მითით. არ არიან. - [ფ.ა.][MFN: 130804]