დაცულია : სპებ; გრიშაშვილი
* Double: წესდებანი საღმრთო წიგნთ საკითხავად დაარსებულის კაბინეთისა და წესები მართმადიდებელთ ძმობის კაბინეთისა
წმ. მოციქული ნინა ქართუელთ განმანათლებელი / თქმული მ...ს.-მიერ. - ტფილისი, 1886 (გრ. ჩარკვიანის სტ.). - 15გვ. ; 18სმсм.. - [ფ.ა.][MFN: 32871 ]
UDC: 27-36-055.2 + 27-9(479.22)
თემატიკა : - წმინდა ნინო ; ქრისტიანობის ისტორია საქართველოში ;
K 117.123/3 [ფოტოასლი] - წიგნთსაცავიK 117.124/3 [ფოტოასლი] - წიგნთსაცავიF 31.631/3 [ფოტოასლი] - საარქივო ფონდი
* შენიშვნები ეგზემპლარის შესახებ K 117.123/3 - ფოტოასლი K 117.124/3 - ფოტოასლი F 31.631/3 - ფოტოასლი დაცულია : სპებ; რუსეთის სახელმწიფო ბიბ-კა [მოსკოვი]; რუსეთის ეროვნული ბიბ-კა [სპბ]
* Double: წმ. მოციქული ნინა ქართუელთ განმანათლებელი
ხოშტარია, ალექსანდრე ლექსი ფალავან ნესტორ ესებუაზე და სხვა ლექსები / თქმული ალექსანდრე ხოშტარიასი. - თფილისი, 1886 (ლ. კრამარენკოს სტ.). - 16გვ. ; 18სმ.см.. - 15კ.[MFN: 32872 ]
UDC: 821.353.1-1 + 796.81/82.071.2(479.22)
თემატიკა : - ქართველი მოჭიდავეები ;
K 117.145/3 [ფოტოასლი] - წიგნთსაცავიK 117.146/3 [ფოტოასლი] - წიგნთსაცავიF 31.627/3 [ფოტოასლი] - საარქივო ფონდი
* შენიშვნები ეგზემპლარის შესახებ K 117.145/3 - ფოტოასლი K 117.146/3 - ფოტოასლი F 31.627/3 - ფოტოასლი დაცულია : სპებ; გრიშაშვილი; რუსეთის ეროვნული ბიბ-კა [სპბ]; რუსეთის მეცნ. აკად. ბიბ-კა [სპბ]
* Double: ლექსი ფალავან ნესტორ ესებუაზე და სხვა ლექსები
ჯანაშვილი, დიმიტრი საღმთო ისტორია ახლისა აღთქმისა / შედგენილი სათავად-აზნაურო სკოლის საღმრთო ჰსჯულის მასწავლებლის მღვდლის დიმიტრი ჯანაშვილის მიერ. - თბ., 1886 (მელიქიშვილის სტ.). - [211]გვ. ცალკ. პაგინ. ; 20სმ.см.. - [ფ.ა.][MFN: 32873 ]
UDC: 27-246
თემატიკა : - ახალი აღთქმა ;