K 59.320/2 - წიგნთსაცავიK 7.913/2 - წიგნთსაცავიK 8.309/2 - წიგნთსაცავიK 15.539/2 - წიგნთსაცავიF 6.722/2 - საარქივო ფონდიP 522/1926 - საარქივო ფონდიKR 343 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდიKR 344 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდი
* Double: საზოგადოებათმეცნიერება. შინამრეწველობა * Double: შინამრეწველობა საქართველოში
საქართველოს კპ(ბ) . ცენტრალური კომიტეტიპარტიული მუშაობის გარდაქმნა : [დადგენილებების, მასალებისა და უმთავრეს დირექტივების კრებული სოფლად]. - ტფ. : სახელგამის გა-მა, 1931 (სახელგამის 1-ლი სტ.). - 135, [1]გვ. ; 18სმ.см.. - 1მ., 9000ც.[MFN: 42880 ]
UDC: 329.150.6(479.22)4(-22)
თემატიკა : - პარტიული მუშაობა სოფლად ;
K 6.920/2 - წიგნთსაცავიK 8.163/2 - წიგნთსაცავიK 23.783/2 - წიგნთსაცავიK 23.784/2 - წიგნთსაცავიF 7.201/2 - საარქივო ფონდიP 968/1931 - საარქივო ფონდიKR 12.461 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდი
* Double: პარტიული მუშაობის გარდაქმნა
კალაძე, აკაკი მეაბრეშუმეობა და სააბრეშუმო მრეწველობა საქართველოში : (ისტორიულ-ეკონომიური ნარკვევი) / სახელმწ. უნივ. სოც.-ეკონ. ფაკულტ. დეკ. ალ. ერქომაიშვილის წინასიტყვაობით. - ტფ. : საქართველოს აბრეშუმი, 1928 (პოლიგრაფტრ. 1-ლი სტ.). - VIII, 197, [1], IIგვ. : სურ., რუკა, ცხრ.) ; 22სმсм.. - დანართი: ავტორთა და საგნობრივი მაჩვენებელი. - [რეპრესირებული გამოცემა]. - 2მ., 2000ც.[MFN: 42881 ]
UDC: 638.2(479.22)(09) + 338.43:638.2(479.22)(09)
თემატიკა : - მეაბრეშუმეობა საქართველოში ; სააბრეშუმო მრეწველობა საქართველოში ;
K 6.263/3 - წიგნთსაცავიK 6.264/3 - წიგნთსაცავიF 21.335/3 - საარქივო ფონდიF 93.323/3 - საარქივო ფონდიP 356/1928 - საარქივო ფონდი
* Double: მეაბრეშუმეობა და სააბრეშუმო მრეწველობა საქართველოში
ჭიჭინაძე, ზაქარია (1853-1931, სანდალა)საქართველოს მუშა და ხელოსან ხალხის ცხოვრების ისტორიის მასალები . - ტფ.. - 23სმ.см.. - სათ. წინ ავტ.: სანდალა[MFN: 49679 ]
თემატიკა : - ხელოსნობის ისტორია საქართველოში ;
ტ. 1 : ამქრული ეპოქა / მიხა ცხაკაიას წინასიტყვ. ; მირ. ხუხუნაიშვილის რედ.. - 1926 (ზარია ვოსტოკას სტ.). - 160 გვ.. - დანართი: უცხო სიტყვათა ახსნა-განმარტება. - შემჩნეულ შეცდომათა გასწორება. - 1 მ., 3000 ც.[MFN: 42882 ]
UDC: 334.712/713(479.22)(09)
K 2.115/3 - წიგნთსაცავიK 2.165/3 - წიგნთსაცავიK 15.465/3 - წიგნთსაცავიK 20.377/3 - წიგნთსაცავიK 24.578/3 - წიგნთსაცავიK 211.186/3 - წიგნთსაცავიF 7.169/3 - საარქივო ფონდიP 523/1926 - საარქივო ფონდიK 43.204/3 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდიK 6.174/3 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდიK 1.456/3 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდი
* Double: ამქრული ეპოქა
ლენინი, ვ.ი. იმპერიალიზმი, როგორც უახლოესი ეტაპი კაპიტალიზმისა : პოპულარული ნარკვევი / თარგმანი ქ. რ.. - მე-2 გამოც.. - ტფ. : სახელგამი, 1928 (პოლიგრაფტრ. მე-2 სტ.). - 184გვ. ; 18სმсм.. - დანართი: შენიშვნები, გვ. 177-184. - 60 კ., 3000 ც.[MFN: 42883 ]
UDC: 327.2 + 330.342.143
თემატიკა : - იმპერიალიზმი ;
K 9.367/2 - წიგნთსაცავიK 63.298/2 - წიგნთსაცავიF 4.203/2 - საარქივო ფონდიP 372/1928 - საარქივო ფონდიKR 5.410 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდიKR 13.664 - სარეზერვო–გაცვლითი ფონდი
* Double: იმპერიალიზმი, როგორც უახლოესი ეტაპი კაპიტალიზმისა
მამულია, ს. საგლეხო სესხი და მისი მნიშვნელობა... . - ტფ. : ახალი სოფელი, 1928 (პოლიგრაფტრ. მე-5 სტ.). - 31, [1]გვ. ; 15სმ.см.. - ([გლეხის ბიბლიოთეკა] ). - თავფურცელზე სარჩევი. - [რეპრესირებული გამოცემა]. - ორი შაური., 5000ც.[MFN: 42884 ]
UDC: 336.27(47+57)
თემატიკა : - საბჭოთა კავშირის სახელმწიფო სესხი ;