1. ახალი ამბები : [ამ უკანასკნელ ხანებში თბილისში გახშირდა ჩხრეკა და დაპატიმრება] // განთიადი. - ტფილისი, 1906. - 10 მარტი. - N5. - გვ. 2[MFN: 107586]
UDC:  323.25(479.22)
თემატიკა:  წინააღმდეგობის მოძრაობა საქართველოში; 1905-1906 წწ. რევოლუცია თბილისში.
მატიანის რუბრიკა:  1905-1906 წწ. რევოლუცია საქართველოში.
+ Source
ახალი ამბები [ამ უკანასკნელ ხანებში თბილისში გახშირდა ჩხრეკა და დაპატიმრება] // განთ. - 1906. - 10 მარტი. - N5. - გვ. 2.
1. სამხედრო წესების ახსნა თბილისის გუბერნიაში // ახალი დროება. - ტფილისი, 1906. - 10 მარტი. - N6. - გვ. 2[MFN: 107587]
სამხედრო წესების ახსნა თბილისის გუბერნიაში // ახ. დრ. - 1906. - 10 მარტი. - N6. - გვ. 2.
1. სახაზინო თეატრის გაჩხრეკა // ახალი დროება. - ტფილისი, 1906. - 10 მარტი. - N6. - გვ. 2[MFN: 107588]
სახაზინო თეატრის გაჩხრეკა // ახ. დრ. - 1906. - 10 მარტი. - N6. - გვ. 2.
1. ჩხრეკა : [თბილისის მოსახლეობის] // ახალი დროება. - ტფილისი, 1906. - 10 მარტი. - N6. - გვ. 2[MFN: 107589]
ჩხრეკა [თბილისის მოსახლეობისა] // ახ. დრ. - 1906. - 10 მარტი. - N6. - გვ. 2.
1. პატრულების გაძლიერება : [ქალაქის განაპირა რაიონებში] // ახალი დროება. - ტფილისი, 1906. - 12 მარტი. - N8. - გვ. 2[MFN: 107590]
UDC:  323.25:351.74(479.22)
პატრულების გაძლიერება [ქალაქის განაპირა რაიონებში] // ახ. დრ. - 1906. - 12 მარტი. - N8. - გვ. 2.
1. გაჩხრეკა : [მიხეილის საავადმყოფოს, საფერშლო სკოლისა და ექიმ როზენბაუმის ბინის გაჩხრეკა] // პატარა გაზეთი. - ტფილისი, 1906. - 14 მარტი. - N17. - გვ. 2[MFN: 107591]
პერსონალია:  როზენბაუმი (ექიმი).
გაჩხრეკა [მიხეილის საავადმყოფოს, საფერშლო სკოლისა და ექიმ როზენბაუმის ბინის გაჩხრეკა] // პატ. გაზ. - 1906. - 14 მარტი. - N17. - გვ. 2.
1. აღელვება სასწავლებელში : [თბილისის მოსწავლენი პროტესტს აცხადებენ ლეიტენანტ შმიდტის დახვრეტის გამო] // პატარა გაზეთი. - ტფილისი, 1906. - 17 მარტი. - N20. - გვ. 1-2[MFN: 107592]
პერსონალია:  შმიდტი პეტრე (სამხედრო ფლოტის ხელმძღვანელი).
აღელვება სასწავლებელში [თბილისის მოსწავლენი პროტესტს აცხადებენ ლეიტენანტ შმიდტის დახვრეტის გამო] // პატ. გაზ. - 1906. - 17 მარტი. - N20. - გვ. 1-2.
1. მოსწავლეთა აღელვება : [თბილისში ლეიტენანტ შმიდტის დახვრეტის გამო] // ცნობის ფურცელი. - ტფილისი, 1906. - 17 მარტი. - N3029. - გვ. 3[MFN: 107593]
მოსწავლეთა აღელვება [თბილისში ლეიტენანტ შმიდტის დახვრეტის გამო] // ცნფ. - 1906. - 17 მარტი. - N3029. - გვ. 3.
1. ახალი ამბავი : [თბილისის მიხეილის საავადმყოფოს გამგეს მილიციის წარმომადგენელმა წინადადება მისცა, იქონიოს თავისუფალი ადგილები. პოლიციის გაძლიერება. ჯაშუშების გამრავლება] // ცნობის ფურცელი. - ტფილისი, 1906. - 18 მარტი. - N3030. - გვ. 2[MFN: 107594]
ახალი ამბავი [თბილისის მიხეილის საავადმყოფოს გამგეს მილიციის წარმომადგენელმა წინადადება მისცა, იქონიოს თავისუფალი ადგილები. პოლიციის გაძლიერება. ჯაშუშების გამრავლება] // ცნფ. - 1906. - 18 მარტი. - N3030. - გვ. 2.
1. ხელოსანთა კრება : [მოურავად აირჩიეს რაფაელოვი, რომლის წინააღმდეგ ხელოსანთა ერთი ჯგუფი გამოსულა] // პატარა გაზეთი. - ტფილისი, 1906. - 22 მარტი. - N21. - გვ. 2[MFN: 107595]
პერსონალია:  რაფაელოვი (მოურავი 1906 წელს).
ხელოსანთა კრება [მოურავად აირჩიეს რაფაელოვი, რომლის წინააღმდეგ ხელოსანთა ერთი ჯგუფი გამოსულა] // პატ. გაზ. - 1906. - 22 მარტი. - N21. - გვ. 2.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10755 | 10756 | 10757 | 10758 | 10759 | 10760 | 10761 | 10762 | 10763 | 10764 | 10765 |  შემდეგი »  ბოლო »»