ხმოსნებისა და მოსამართლეების ახალი მოსარჩლე // დროება : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1884. - 14 იანვარი. - N10. - გვ.1[MFN: 123356]
შემოწირულება ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების მუზეუმისათვის და შემომწირველთა სია // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1898. - 24 ნოემბერი. - N251. - გვ.4[MFN: 123357]
შემოწირულება ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების სასარგებლოდ : (ივ. ზედგენიძის მიერ ქ. ერევანში შეკრებილი) // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1899. - 5 ივნ.. - N117. - გვ.4[MFN: 123359]
წერილი რედაქციის მიმართ / ვ.მ. ჯაფარიძე // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1898. - 29 იანვარი. - N21. - გვ.4[MFN: 123361]
ანგარიში საქველმოქმედო საღამოსი, რომელიც წერა-კითხვის საზოგადოების სასარგებლოდ იქნა გამართული 31 ოქტომბერს / ელენე ჯინოევი // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1900. - 7 ნოემბერი. - N243. - გვ.4[MFN: 123362]
ახალქალაქი, 6 სექტემბერს / ილ. ალხაზიშვილი // დროება : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1875. - 14 სექტემბერი. - N105. - გვ.2[MFN: 123363]
წერილი რედაქციის მიმართ / გრ. აფშინაშვილი // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1900. - 29 სექტ.. - N211. - გვ.4[MFN: 123364]