1. ჭ. (ილია ჭყონია)
შენიშვნები / ჭ. [ფსევდ.] // დროება : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1884. - 2 ივნისი. - N117. - გვ.3[MFN: 123547]
UDC:  02(479.22)(092)
ანოტაცია:  ზურაბ წერეთლის ძვირფასი წიგნსაცავის განიავების საშიშროება. გრ. გურიელის წერილი დიმ. ბაქრაძისადმი. ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების მიერ ნიკ. მეგრელსკის, ირ, ლორთქიფანიძისა და ნიკ. დადიანის ძვირფას ბიბლიოთეკათა თავმოყრისა და დაცვის საჭიროებაზე
პერსონალია:  წერეთელი ზურაბ (წიგნთსაცავის მეპატრონე); გურიელი გრ. (საზოგადო მოღვაწე, ბიბლიოფილი); მენგრელსკი-დადიანი ნიკოლოზ (თავადი); ლორთქიფანიძე ირ.; დადიანი ნიკოლოზ (საქართველოს უკანასკნელი მთავარი).
ორგანიზაცია:  ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება.
საკვანძო სიტყვები:  კერძო ბიბლიოთეკები.
1. ხერხეულიძე, ბ.
წერილი რედაქციის მიმართ / ბ. ხერხეულიძე // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1897. - 11 სექტ.. - N187. - გვ.4[MFN: 123548]
ანოტაცია:  სოფელ ალევში გამართული წარმოდგენა სოფელ ბრეძის სკოლის სასარგებლოდ
საკვანძო სიტყვები:  ბრეძის სკოლა.
1. ხუნდაძე, მზეხა
წერილი რედაქციის მიმართ / მზეხა ხუნდაძე // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1899. - 3 მარტი. - N46. - გვ.4[MFN: 123549]
ანოტაცია:  ოზურგეთის სამრევლო სკოლის შემომწირველთა სია
საკვანძო სიტყვები:  ოზურგეთის სამრევლო სკოლა.
1. კვირას, 11 დეკემბერს... I-"ვაის გავეყარე ვუის შევეყარე", კომ. 3 მოქმ. გად. ვალ. გუნიას მიერ : II-"ჯერ დაიხოცნენ მერე დაქორწილდნენ", ვოდ. 2 მოქ. გადმოკ. თავ. რაფიელ ერისთავის მიერ // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1894. - 11 დეკემბერი. - N262. - გვ.1[MFN: 123550]
პერსონალია:  გუნია ვალერიან (მსახიობი, რეჟისორი, დრამატურგი); ერისთავი რაფიელ (მწერალი, ეთნოგრაფი).
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება; კომედია "ვაის გავეყარე, ვუის შევეყარე"; ვოდევილი "ჯერ დაიხოცნენ მერე იქორწინეს".
1. ხუციშვილი, გ.
წერილი რედაქციის მიმართ / გ. ხუციშვილი // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1898. - 4 აგვ.. - N166. - გვ.4[MFN: 123551]
ანოტაცია:  სოფელ ნინოწმინდის სკოლის წიგნსაცავისათვის წიგნების გადაცემა
საკვანძო სიტყვები:  ნინოწმინდის სკოლა.
1. ჯინჭველაშვილი, სერგი
წერილი რედაქციის მიმართ / სერგი ჯინჭველაშვილი // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1899. - 7 ოქტ.. - N215. - გვ.4[MFN: 123552]
ანოტაცია:  იოსებ ლეჟავას მიერ წიგნების შეწირვა საჩხერის სკოლის ბიბლიოთეკისათვის
საკვანძო სიტყვები:  საჩხერის სკოლა.
1. ჯორბენაძე, მარკოზ
წერილი რედაქციის მიმართ / მარკოზ ჯორბენაძე // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1897. - 27 თებ.. - N35. - გვ.4[MFN: 123553]
ანოტაცია:  მადლობა კ. ჭყონიას ჩიბათის სკოლისათვის გაზეთ "მეურნეს" გამოწერის გამო
საკვანძო სიტყვები:  ჩიბათის სკოლა.
1. კვირას, 18 დეკემბერს... კ. მარჯანოვის მეორე სადებიუტოთ... I-"მეორედ გაყმაწვილება", დრ. 4 მოქმ. გადმოკ. რუს. თავ. დ. ერისთავის მიერ : II-"არც იქით, არც აქეთ", ვოდ. 1 მოქ. გადმოკ. ვ. გუნიას მიერ... // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1894. - 15 დეკემბერი. - N265. - გვ.1[MFN: 123554]
პერსონალია:  მარჯანიშვილი კოტე (რეჟისორი); ერისთავი დავით (მწერალი); გუნია ვალერიან (მსახიობი, რეჟისორი, დრამატურგი).
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება; დრამა "მეორედ გაყმაწვილება"; ვოდევილი "არც აქეთ, არც იქით".
1. ანდღულაძე, სოლომონ
წერილი რედაქციის მიმართ / სოლომონ ანდღულაძე // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1900. - 23 მაისი. - N109. - გვ.4. - 19 ოქტ.. - N228. - გვ.4[MFN: 123555]
UDC:  364(479.22) + 396(479.22) + 373(479.22)
ანოტაცია:  შემოწირულობა სოფელ გონების-კარის ქალთა სკოლისათვის შენობის ასაგებად
თემატიკა:  ქველმოქმედება; სკოლები; ქალები.
საკვანძო სიტყვები:  გონების-კარის ქალთა სკოლა.
1. ბ. გიორგი ვასილის-ძე ზალიკანიანისაგან... // დროება : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1884. - 19 აგვისტო. - N180. - გვ.1[MFN: 123556]
ანოტაცია:  შეწირულება ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების ბიბლიოთეკას
საკვანძო სიტყვები:  წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბიბლიოთეკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12351 | 12352 | 12353 | 12354 | 12355 | 12356 | 12357 | 12358 | 12359 | 12360 | 12361 |  შემდეგი »  ბოლო »»