1. უნივერსიტეტის გახსნა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2186]
UDC:  374.72(479.22)
ანოტაცია:  ცნობა სახალხო უნივერსიტეტის გახსნის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  თაყაიშვილი; ხალატიანი (დოცენტი).
ორგანიზაცია:  სახალხო უნივერსიტეტი; ბერლინის უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  სახალხო უნივერსიტეტები.
1. დაღესტნის ქუჩაზე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2187]
UDC:  343.98(479.221.1)
ანოტაცია:  ცნობა თბილისის მოქალაქე ვ. აკოფოვის მკვლელობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  აკოფოვი ვასილ.
გეოგ.დასახელება:  დაღესტნის ქუჩა, თბილისი (საქართველო).
1. მომავალ კვირას... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 2188]
UDC:  352(479.221.1) + 324(479.221.1)
ანოტაცია:  ხმოსანთა დამატებით არჩევნებში მონაწილე კანდიდატები
მოხსენიებული პირები:  ქობულაშვილი; დემიდოვი; ხომასურიძე; არონიშიძე; მადათოვი; კრეტინინი; ბაბალოვი.
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  ხმოსნები.
1. 19 ივნისს ნიკოლაევის ხიდთან... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2189]
ანოტაცია:  უბედური შემთხვევა თბილისში
მოხსენიებული პირები:  ქუდულაშვილი ილია.
საკვანძო სიტყვები:  ნიკოლაევის ხიდი.
1. ჩაქვიდან იტყობინებიან... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2190]
UDC:  614.8(479.223)
ანოტაცია:  უბედური შემთხვევა
მოხსენიებული პირები:  შულდინი ივ..
გეოგ.დასახელება:  ჩაქვი, დაბა (აჭარა).
1. კაცის დაკარგვა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2191]
UDC:  070(047)(479.222.2)
ანოტაცია:  ცნობა 15 წლის გიორგი კვირაძის დაკარგვის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  კვირაძე გიორგი.
გეოგ.დასახელება:  ფოთი, ქალაქი (სამეგრელო).
საკვანძო სიტყვები:  მოზარდის დაკარგვა.
1. საგუბერნიო სამმართველოს... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2192]
UDC:  61(479.221)
ანოტაცია:  სამკურნალო პუნქტების გახსნა სოფ. საგარეჯოსა და მარტყოფში
ორგანიზაცია:  საგუბერნიო სამმართველო.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; საგარეჯო, ქალაქი (კახეთი); მარტყოფი, სოფელი (ქართლი).
საკვანძო სიტყვები:  სამკურნალო დაწესებულებები.
1. დათხოვნა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2193]
UDC:  070(047)(479.22)
ანოტაცია:  ცნობა კონდუქტორ მარქაროვის სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  მარქაროვი (კონდუქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სამსახურიდან დათხოვნა.
1. ბაქოდან იტყობინებიან... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2194]
UDC:  614.8(479.24)
ანოტაცია:  ტრაგიკული შემთხვევა რკინიგზის სადგურზე
მოხსენიებული პირები:  მუსა-ნასახ-ოღლი.
გეოგ.დასახელება:  ბაქო, ქალაქი (აზერბაიჯანი).
1. 19 ივნისს, საღამოს 10 საათზე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2195]
UDC:  050(047)
ანოტაცია:  შემთხვევა თბილისის ფოსტა-ტელეგრაფის შენობაში
ორგანიზაცია:  თბილისის ფოსტა-ტელეგრაფი.
თემატიკა:  ახალი ამბები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 |  შემდეგი »  ბოლო »»