უნივერსიტეტის გახსნა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2186 ]
UDC: 374.72(479.22)
ანოტაცია: ცნობა სახალხო უნივერსიტეტის გახსნის თაობაზე
მოხსენიებული პირები: თაყაიშვილი ; ხალატიანი (დოცენტი).
ორგანიზაცია: სახალხო უნივერსიტეტი ; ბერლინის უნივერსიტეტი .
გეოგ.დასახელება: ბერლინი (გერმანია ).
თემატიკა: სახალხო უნივერსიტეტები .
დაღესტნის ქუჩაზე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2187 ]
UDC: 343.98(479.221.1)
ანოტაცია: ცნობა თბილისის მოქალაქე ვ. აკოფოვის მკვლელობის შესახებ
მოხსენიებული პირები: აკოფოვი ვასილ .
გეოგ.დასახელება: დაღესტნის ქუჩა, თბილისი (საქართველო ).
საკვანძო სიტყვები: მკვლელობა .
მომავალ კვირას... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 2188 ]
UDC: 352(479.221.1) + 324(479.221.1)
ანოტაცია: ხმოსანთა დამატებით არჩევნებში მონაწილე კანდიდატები
მოხსენიებული პირები: ქობულაშვილი ; დემიდოვი ; ხომასურიძე ; არონიშიძე ; მადათოვი ; კრეტინინი ; ბაბალოვი .
თემატიკა: ადგილობრივი მმართველობა ; არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: ხმოსნები .
19 ივნისს ნიკოლაევის ხიდთან... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2189 ]
ანოტაცია: უბედური შემთხვევა თბილისში
მოხსენიებული პირები: ქუდულაშვილი ილია .
საკვანძო სიტყვები: ნიკოლაევის ხიდი .
ჩაქვიდან იტყობინებიან... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2190 ]
UDC: 614.8(479.223)
ანოტაცია: უბედური შემთხვევა
მოხსენიებული პირები: შულდინი ივ. .
გეოგ.დასახელება: ჩაქვი, დაბა (აჭარა ).
კაცის დაკარგვა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2191 ]
UDC: 070(047)(479.222.2)
ანოტაცია: ცნობა 15 წლის გიორგი კვირაძის დაკარგვის თაობაზე
მოხსენიებული პირები: კვირაძე გიორგი .
გეოგ.დასახელება: ფოთი, ქალაქი (სამეგრელო ).
თემატიკა: კორესპონდენციები .
საკვანძო სიტყვები: მოზარდის დაკარგვა .
საგუბერნიო სამმართველოს... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2192 ]
UDC: 61(479.221)
ანოტაცია: სამკურნალო პუნქტების გახსნა სოფ. საგარეჯოსა და მარტყოფში
ორგანიზაცია: საგუბერნიო სამმართველო .
გეოგ.დასახელება: თბილისი ; საგარეჯო, ქალაქი (კახეთი ); მარტყოფი, სოფელი (ქართლი ).
საკვანძო სიტყვები: სამკურნალო დაწესებულებები .
დათხოვნა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2193 ]
UDC: 070(047)(479.22)
ანოტაცია: ცნობა კონდუქტორ მარქაროვის სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: მარქაროვი (კონდუქტორი).
საკვანძო სიტყვები: სამსახურიდან დათხოვნა .
ბაქოდან იტყობინებიან... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2194 ]
UDC: 614.8(479.24)
ანოტაცია: ტრაგიკული შემთხვევა რკინიგზის სადგურზე
მოხსენიებული პირები: მუსა-ნასახ-ოღლი .
გეოგ.დასახელება: ბაქო, ქალაქი (აზერბაიჯანი ).
19 ივნისს, საღამოს 10 საათზე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2195 ]
UDC: 050(047)
ანოტაცია: შემთხვევა თბილისის ფოსტა-ტელეგრაფის შენობაში
ორგანიზაცია: თბილისის ფოსტა-ტელეგრაფი .
თემატიკა: ახალი ამბები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | შემდეგი » ბოლო »»