1. ამას წინათ პრესაში აღვნიშნეთ რამდენიმე ნიმუში... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.2. - ადგილობრივი პრესა[MFN: 2991]
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის მკვლელობის საზოგადოებრივი რეზონანსი. ეპისკოპოს ლეონიდეს სიტყვა ქუთაისის საკათედრო ტაძარში
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია; ლეონიდე (ეპისკოპოსი).
მოხსენიებული პირები:  ჩუდეცკი მ. (სემინარიის რექტორი); ყიფიანი დიმიტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ილიას დასაფლავება.
1. კვირას გაზ. "ზაკავკაზიე" გამოვიდა... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.2. - ადგილობრივი პრესა[MFN: 2992]
UDC:  821.353.1(092) + 070(479.22:470)
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით გაზეთ "ზაკავკაზიე"-ში იაკობ გოგებაშვილის წერილის დაბეჭდვა
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია; გოგებაშვილი იაკობ.
ორგანიზაცია:  "ზაკავკაზიე"bგაზეთი.
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; რუსული პერიოდული გამოცემები.
1. ი.გ.ჭავჭავაძის დაკრძალვა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.2[MFN: 2993]
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია.
მოხსენიებული პირები:  ლეონიდი (ეპისკოპოსი); გიორგი (ეპისკოპოსი); პეტრე (ეპისკოპოსი); ვორონცოვ-დაშკოვი (გრაფი); ნაკაშიძე ნ.; ვაჟა-ფშაველა; კელენჯერიძე (მღვდელი); ცხვედაძე ბ.; რცხილაძე გ.; ნახუცრიშვილი დ.; მეუნარგია; ქვარიანი სვიმონ.
გეოგ.დასახელება:  (კავკასია); ფოთი (სამეგრელო).
საკვანძო სიტყვები:  ილიას გარდაცვალება.
1. არჩევნების გამო სახ. სათათბიროში // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 2994]
UDC:  328(470) + 324(479.221.1)
ანოტაცია:  თბილისის საარჩევნო განყოფილებებად დაყოფა
ორგანიზაცია:  III სახელმწიფო სათათბირო.
გეოგ.დასახელება:  თბილისის მაზრა; თბილისი; ბორჩალოს მაზრა.
თემატიკა:  სახელმწიფო სათათბირო; არჩევნები.
1. გასამართლება // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.2-3. - ახალი ამბები[MFN: 2995]
UDC:  34(479.22) + 329(479.221.1)
ანოტაცია:  ცნობა თბილისის სასამართლო პალატაში სოციალ-დემოკრატიული პარტიის გორის ორგანიზაციის წევრების სასამართლო პროცესის დასრულების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  კეცხოველი სანდრო; კაპანაძე მარიამ; საყვარელიძე პავლე; მურადოვი ილია; მახარაშვილი იოსებ; ბედიანიძე ვასილ; ჩაჩანიძე ივანე; ოთარიძე ნიკოლოზ; ელოკაძე ტატო; ქიტაშვილი ალექსანდრე; ზანგულიძე გიორგი; მუჩაიძე ვასო; ბახტაძე პეტრე; გრუზენბერგი (ვექილი); კლანკი (ვექილი); ჯაფარიძე კ. (ვექილი); იონისიანცი (ვექილი); ნატროშვილი (ვექილი); გულშამბაროვი მარიამ; მარუტოვი მესროფ.
ორგანიზაცია:  სოციალ-დემოკრატიული პარტიის გორის ორგანიზაცია.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; გორი (ქართლი).
თემატიკა:  სამართალი; პოლიტიკური პარტიები.
1. ი.გ.ჭავჭავაძის მკვლელობის გამო... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 2996]
ანოტაცია:  ცნობა ილია ჭავჭავაძის მკვლელობასთან დაკავშირებით მოქალაქეების თედო ლაბაურისა და გიორგი მოზღვრიშვილის დაპატიმრების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ლაბაური თედო; მოზღვრიშვილი გიორგი.
გეოგ.დასახელება:  საგურამო (ქართლი).
1. მესამე ქალთა გიმნაზიის ადმინისტრაცია... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 2997]
UDC:  005.92(479.221.1)
ანოტაცია:  ქალთა მესამე გიმნაზიის ადმინისტრაციის მოთხოვნა სასწავლო პროცესის მიმდინარეობის დროს სოლოლაკის გვირაბში აფეთქებების შეჩერებების შესახებ
ორგანიზაცია:  ქალთა მესამე გიმნაზია.
თემატიკა:  კორესპონდენციები.
1. თავდასხმა. გუშინ, 10 სექტემბერს... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 2998]
UDC:  005.92(479.22) + 343(479.22)
ანოტაცია:  ცნობა მოქალაქე მარტირუზიანცზე თავდასხმის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მარტირუზიანცი იაგორ.
თემატიკა:  კორესპონდენციები; დანაშაული.
1. კვირას, 9 სექტემბერს... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 2999]
UDC:  005.92(479.22)
ანოტაცია:  ცნობა მოქალაქე ახუნდოვის დაპატიმრების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ახუნდოვი.
1. დაპატიმრება : 7 სექტემბერს ი. ჭავჭავაძის მოსვენების დროს... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 11 სექტემბერი. - N6. - გვ.3. - ახალი ამბები[MFN: 3000]
UDC:  821.353.1(092) + 34(479.22)
ანოტაცია:  ცნობა მოქალაქეების დაპატიმრების შესახებ
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; სამართალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 295 | 296 | 297 | 298 | 299 | 300 | 301 | 302 | 303 | 304 | 305 |  შემდეგი »  ბოლო »»