1. ნაციონალური საკითხი : ქართველი ხალხი და ნაციონალიზმი, ნ.ჟ.-სი // დროება. - 1908.-27 ნოემბერი. - N8. - გვ.2[MFN: 30360]
ანოტაცია:  ნოე ჟორდანიას წერილის განხილვა
მოხსენიებული პირები:  ჟორდანია ნოე.
თემატიკა:  ბეჭდვითი სიტყვა; ფელეტონი.
საკვანძო სიტყვები:  ნაციონალური საკითხი.
1. თფილისის ბუფეტის საქმეები ამ ბოლო დროს... // ხომლი. - 1908.-24 ივლისი. - N10. - გვ.4. - წერილები რედაქციის მიმართ. - ტექსტის ბოლოს: ხელს აწერენ მოსამსახურეები (19 კაცი)[MFN: 30361]
ანოტაცია:  დაპირისპირება თბილისის ბუფეტის მოსამსახურეებსა და მოიჯარადრეს შორის. მოსამსახურეების მიერ მოიჯარადრის სამედიატორო სასამართლოში მიწვევა
მოხსენიებული პირები:  ჩხარტიშვილი სოფიო.
საკვანძო სიტყვები:  შრომითი კონფლიქტი.
1. // [MFN: 30362]
1. რუხაძე, ალ.
ბ. რედაქტორო! : უმორჩილესად გთხოვთ... // ხომლი. - 1908.-24 ივლისი. - N10. - გვ.4. - წერილები რედაქციის მიმართ[MFN: 30363]
ანოტაცია:  პაციენტის უანგარო დახმარების გამო ფერშალ ლეონტი ბარკალაიასთვის მადლობის გადახდა
მოხსენიებული პირები:  ბარკალაია ლეონტი (ფერშალი).
საკვანძო სიტყვები:  ზნეობა.
1. შავრაზმელები და ისტორიის ცოდნა // დროება. - 1908.-27 ნოემბერი. - N8. - გვ.3. - პატარა ფელეტონი[MFN: 30364]
ანოტაცია:  ოდესის შავრაზმელთა მეთაურის გრაფ კონოვნიცინის მიერ "ჭეშმარიტ რუსთა კავშირის" კრების გამართვა და მსჯელობა "ნაროდოვცების" უკანონო და რევოლუციურ მოღვაწეობაზე
მოხსენიებული პირები:  კონოვნიცინი.
ორგანიზაცია:  ჭეშმარიტ რუსთა კავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  შავრაზმელები.
1. ლ.
თფილისი, 25 ივლისი // ხომლი. - 1908.-25 ივლისი. - N11. - გვ.1[MFN: 30365]
ანოტაცია:  სოციალ-დემოკრატიული ფრაქციის მოღვაწეობა მესამე სახელმწიფო სათათბიროში, ფრაქციის პოლიტიკური მიზნები და ამოცანები, განსხვავება მეორე და მესამე სახელმწიფო სათათბიროს სოციალ-დემოკრატიული ფრაქციების მუშაობის პირობებსა და ზნეობრივ ატმოსფეროში
მოხსენიებული პირები:  ჩხეიძე კარლო.
ორგანიზაცია:  II სახელმწოფო სათათბირო; III სახელმწოფო სათათბირო; სოციალ-დემოკრატიული პარტია; ტრუდოვიკების პარტია; კადეტების პარტია; გაზ. "ლახვარი"; გაზ. "ზაკავკაზიე".
თემატიკა:  სახელმწიფო სათათბირო; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  ფრაქციის მოღვაწეობა.