საარტისტო საზოგადოების თეატრი... // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.1[MFN: 3072 ]
ანოტაცია: ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ სვ. ყიფიანის პიესა "სოფლის" წარმოდგენის თაობაზე
მოხსენიებული პირები: ყიფიანი სვ. ; აბაშიძე ტ. ; გაბუნია-ცაგარელი ; გამყრელიძე ივანე ; ჩხეიძე ნინო ; გედევანოვი ; იმედაშვილი ; სვიმონიძე ; ყიფიანი კ. ; ჩარკვიანი ; შათირიშვილი ; რომანიშვილი ; მატარაძე ; აბაშიძე ვ. (რეჟისორი).
ორგანიზაცია: ქართული დრამატული საზოგადოება .
საკვანძო სიტყვები: სპექტაკლები ; განცხადებები .
მედიცინის დოქტორი ს.ა. ლიური... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 14 სექტემბერი. - N9. - გვ.1[MFN: 3073 ]
ანოტაცია: ავადმყოფების მიღების საათები და მისამართი
პერსონალია: ლიური ს.ა. (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები: ექიმები ; განცხადებები .
პოლიტიკური მიმოხილვა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.1-2[MFN: 3074 ]
UDC: 94(470) + 339(470:520) + 327(470:55)
ანოტაცია: რუსეთ-იაპონიის ახალი სავაჭრო, საზღვაო და სამგზავრო ხელშეკრულების განხილვა; სპარსეთში რუსეთის წარმომადგენლის ფონ-გარტვიგის მიერ დიპლომატიური ნორმების დარღვევა
პერსონალია: გარტვიგი ნიკოლაი (რუსეთის წარმომადგენელი სპარსეთში).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; იაპონია ; სპარსეთი .
თემატიკა: ისტორია ; ვაჭრობა ; დიპლომატია .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთ-ისპონიის სავაჭრო ურთიერთობა ; რუსეთ-სპარსეთის დიპლომატიური ურთიერთობა .
თფ. თვითმართველობის შემოსავალი // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 3075 ]
ანოტაცია: ცნობა თვითმმართველობის შემოსავლის რაოდენობის შესახებ
თემატიკა: ადგილობრივი მმართველობა .
იაფი ვაჭრობა ცოტა ხნით... // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.1[MFN: 3076 ]
UDC: 659.1(479.22) + 339(479.22)
ანოტაცია: ძმ. საფარიანცებისა და ტერ-სააკოვის მაღაზიის-"პარიზის მაღაზია" - რეკლამა
პერსონალია: საფარიანცები (ვაჭრები); ტერ-სააკოვი (ვაჭარი).
თემატიკა: რეკლამა ; ვაჭრობა .
საკვანძო სიტყვები: მაღაზიები .
დადგენილება // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 3077 ]