1. საარტისტო საზოგადოების თეატრი... // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.1[MFN: 3072]
ანოტაცია:  ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ სვ. ყიფიანის პიესა "სოფლის" წარმოდგენის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ყიფიანი სვ.; აბაშიძე ტ.; გაბუნია-ცაგარელი; გამყრელიძე ივანე; ჩხეიძე ნინო; გედევანოვი; იმედაშვილი; სვიმონიძე; ყიფიანი კ.; ჩარკვიანი; შათირიშვილი; რომანიშვილი; მატარაძე; აბაშიძე ვ. (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლები; განცხადებები.
1. მედიცინის დოქტორი ს.ა. ლიური... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 14 სექტემბერი. - N9. - გვ.1[MFN: 3073]
ანოტაცია:  ავადმყოფების მიღების საათები და მისამართი
პერსონალია:  ლიური ს.ა. (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები:  ექიმები; განცხადებები.
1. პოლიტიკური მიმოხილვა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.1-2[MFN: 3074]
UDC:  94(470) + 339(470:520) + 327(470:55)
ანოტაცია:  რუსეთ-იაპონიის ახალი სავაჭრო, საზღვაო და სამგზავრო ხელშეკრულების განხილვა; სპარსეთში რუსეთის წარმომადგენლის ფონ-გარტვიგის მიერ დიპლომატიური ნორმების დარღვევა
პერსონალია:  გარტვიგი ნიკოლაი (რუსეთის წარმომადგენელი სპარსეთში).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; იაპონია; სპარსეთი.
თემატიკა:  ისტორია; ვაჭრობა; დიპლომატია.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთ-ისპონიის სავაჭრო ურთიერთობა; რუსეთ-სპარსეთის დიპლომატიური ურთიერთობა.
1. თფ. თვითმართველობის შემოსავალი // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 3075]
ანოტაცია:  ცნობა თვითმმართველობის შემოსავლის რაოდენობის შესახებ
1. იაფი ვაჭრობა ცოტა ხნით... // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.1[MFN: 3076]
UDC:  659.1(479.22) + 339(479.22)
ანოტაცია:  ძმ. საფარიანცებისა და ტერ-სააკოვის მაღაზიის-"პარიზის მაღაზია" - რეკლამა
პერსონალია:  საფარიანცები (ვაჭრები); ტერ-სააკოვი (ვაჭარი).
თემატიკა:  რეკლამა; ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  მაღაზიები.
1. დადგენილება // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 3077]