საკვანძო სიტყვები: გაზ. "ამირანი".
ლ. მეტრეველის წერილის გამო // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2[MFN: 33435]
ანოტაცია: პარტიულობის საკითხი ქ. შ. წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებაში
მოხსენიებული პირები: მეტრეველი ლ..
ორგანიზაცია: ქ.შ. წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება; გაზ. "ამირანი".
საკვანძო სიტყვები: საზოგადოება.
დღეს, საღამოს 7 საათზე... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33436]
ანოტაცია: თბილისის ქალაქის საბჭოს მორიგი სხდომისა და მასზე განხილული საკითხების შესახებ
ორგანიზაცია: თბილისის ქალაქის საბჭო.
თემატიკა: შინაური მიმოხილვა; ადგილობრივი მმართველობა.
საკვანძო სიტყვები: ქალაქის საბჭოს სხდომა.
პატრიოტულ გაზეთ "გოლოს კავკაზას"... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33437]
ანოტაცია: გაზ. "გოლოს კავკაზას" N532-ში გამოქვეყნებული კავკასიის რუსი მოსახლეობის წარმომადგენლის, სახ. დუმის დეპუტატ ტიმოშკინის წერილის გამოქვეყნებული
მოხსენიებული პირები: ტიმოშკინი (სახ. დუმის დეპუტატი).
თემატიკა: შინაური მიმოხილვა.
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო სათათბირო.
3 მარტს ქუთაისში... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33438]
ანოტაცია: სამხედრო სასამართლოს გადაწყვეტილება მაღრაძისათვის სიკვდილის მისჯის შესახებ
მოხსენიებული პირები: მაღრაძე.
ორგანიზაცია: სამხედრო სასამართლო.
თემატიკა: მართლმსაჯულება.
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული; სასჯელი.
თფ. დრ. გენ.-გუბერნატორის განკარგულებით... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33439]
ანოტაცია: თბილისის გენერალ-გუბერნატორის განკარგულება გაზ. "ჟიზნის" რედაქტორ ასლან კალანდაძისათვის ფულადი ჯარიმის დაკისრების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: კალანდაძე ასლან (გაზ. "ჟიზნის" რედაქტორ-გამომცემელი).
ორგანიზაცია: გაზ. "ჟიზნის" რედაქცია.
თემატიკა: პერიოდული გამოცემები.
საკვანძო სიტყვები: გაზ. "ჟიზნ".
ნიგოითში დააპატიმრეს... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33440]
ანოტაცია: მაჭუტაძისა და ბზეკალავას დაპატიმრება ძარცვის ბრალდებით
მოხსენიებული პირები: მაჭუტაძე ა. (თავადი); ბზეკალავა (მოურავი); გოგუაძე.
გეოგ.დასახელება: ნიგოითი.
თემატიკა: მართლმსაჯულება; სისხლის სამართლის დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები: ძარცვა.
ამ დღეებში ახალ სენაკში... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33441]
ანოტაცია: ცნობა თავად ოტია დადიანის მოურავ ბეჟან ჯავახიას მკვლელობაში ეჭვმიტანილ ნიკო აფაქიძისა და მაჩნარაძის დაპატიმრების შესახებ
მოხსენიებული პირები: დადიანი ოტია; ჯავახია ბეჟან; მაჩნარაძე; აფაქიძე ნიკო.
გეოგ.დასახელება: ახალი სენაკი.
თფილისის დრ. გენ.-გუბერნატორის განკარგულებით... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33442]
ანოტაცია: მოქალაქეთა გადასახლება სხვადასხვა დანაშაულის გამო
მოხსენიებული პირები: მძელური ალექსი; კუკულავა.
გეოგ.დასახელება: თბილისი; ახტალა; ორენბურგის გუბერნია.
თემატიკა: მრთლმსაჯულება; სისხლის სამართლის დანაშაული.