საკვანძო სიტყვები:  გაზ. "ამირანი".
1. ლ. მეტრეველის წერილის გამო // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2[MFN: 33435]
ანოტაცია:  პარტიულობის საკითხი ქ. შ. წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებაში
მოხსენიებული პირები:  მეტრეველი ლ..
ორგანიზაცია:  ქ.შ. წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება; გაზ. "ამირანი".
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება.
1. დღეს, საღამოს 7 საათზე... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33436]
ანოტაცია:  თბილისის ქალაქის საბჭოს მორიგი სხდომისა და მასზე განხილული საკითხების შესახებ
ორგანიზაცია:  თბილისის ქალაქის საბჭო.
თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა; ადგილობრივი მმართველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქალაქის საბჭოს სხდომა.
1. პატრიოტულ გაზეთ "გოლოს კავკაზას"... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33437]
ანოტაცია:  გაზ. "გოლოს კავკაზას" N532-ში გამოქვეყნებული კავკასიის რუსი მოსახლეობის წარმომადგენლის, სახ. დუმის დეპუტატ ტიმოშკინის წერილის გამოქვეყნებული
მოხსენიებული პირები:  ტიმოშკინი (სახ. დუმის დეპუტატი).
თემატიკა:  შინაური მიმოხილვა.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო სათათბირო.
1. 3 მარტს ქუთაისში... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33438]
ანოტაცია:  სამხედრო სასამართლოს გადაწყვეტილება მაღრაძისათვის სიკვდილის მისჯის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მაღრაძე.
ორგანიზაცია:  სამხედრო სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; სასჯელი.
1. თფ. დრ. გენ.-გუბერნატორის განკარგულებით... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33439]
ანოტაცია:  თბილისის გენერალ-გუბერნატორის განკარგულება გაზ. "ჟიზნის" რედაქტორ ასლან კალანდაძისათვის ფულადი ჯარიმის დაკისრების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  კალანდაძე ასლან (გაზ. "ჟიზნის" რედაქტორ-გამომცემელი).
ორგანიზაცია:  გაზ. "ჟიზნის" რედაქცია.
თემატიკა:  პერიოდული გამოცემები.
საკვანძო სიტყვები:  გაზ. "ჟიზნ".
1. ნიგოითში დააპატიმრეს... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33440]
ანოტაცია:  მაჭუტაძისა და ბზეკალავას დაპატიმრება ძარცვის ბრალდებით
მოხსენიებული პირები:  მაჭუტაძე ა. (თავადი); ბზეკალავა (მოურავი); გოგუაძე.
გეოგ.დასახელება:  ნიგოითი.
თემატიკა:  მართლმსაჯულება; სისხლის სამართლის დანაშაული.
1. ამ დღეებში ახალ სენაკში... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33441]
ანოტაცია:  ცნობა თავად ოტია დადიანის მოურავ ბეჟან ჯავახიას მკვლელობაში ეჭვმიტანილ ნიკო აფაქიძისა და მაჩნარაძის დაპატიმრების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  დადიანი ოტია; ჯავახია ბეჟან; მაჩნარაძე; აფაქიძე ნიკო.
გეოგ.დასახელება:  ახალი სენაკი.
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობა.
1. თფილისის დრ. გენ.-გუბერნატორის განკარგულებით... // დასაწყისი / რედ.-გამომცემელი გ. მაჭავარიანი. - 1908.-6 მარტი. - N3. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 33442]
ანოტაცია:  მოქალაქეთა გადასახლება სხვადასხვა დანაშაულის გამო
მოხსენიებული პირები:  მძელური ალექსი; კუკულავა.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ახტალა; ორენბურგის გუბერნია.
თემატიკა:  მრთლმსაჯულება; სისხლის სამართლის დანაშაული.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3340 | 3341 | 3342 | 3343 | 3344 | 3345 | 3346 | 3347 | 3348 | 3349 | 3350 |  შემდეგი »  ბოლო »»