1. ათის თავების კრება // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 17 მაისი. - N105. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 3597]
UDC:  792(479.22)(092)
ანოტაცია:  მსახიობ ვალერიან გუნიას ავადმყოფობის გამო
პერსონალია:  გუნია ვალერიან (მსახიობი).
1. ვიატკის გუბერნიაში... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.3. - საარჩევნო კამპანია[MFN: 3598]
UDC:  328(470) + 321.9(470) + 324.8(470)
ანოტაცია:  გლეხთა რწმუნებულების არჩევნების მიმდინარეობა და შედეგები
გეოგ.დასახელება:  ვიატკის გუბერნია.
თემატიკა:  პარლამენტი; სოციალური ფენები; არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო სათათბირო; მუშები; რწმუნებულები.
1. ი. კარგარეთელი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 17 მაისი. - N105. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 3599]
ანოტაცია:  მსახიობ ი. კარგარეთელის ოპერაციისა და მკურნალობის თაობაზე
პერსონალია:  კარგარეთელი ი. (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მსახიობები; ავადმყოფობა.
1. მინისტრთა საბჭოს დადგენილება // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 17 მაისი. - N105. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 3600]
UDC:  328(470) + 332(470)
ანოტაცია:  რუსეთის მინისტრთა საბჭოს დადგენილება სოხუმის ოლქის მცხოვრებთათვის მოზომილი ადგილების დამტკიცების შესახებ
ორგანიზაცია:  რუსეთის მინისტრთა საბჭო.
გეოგ.დასახელება:  აძიუბჯი; თამიში; ჯლერდი; ჭილოვი; მაკვინი; ბესლახუმი; ტყვარჩელი; ქვითაული; გუი; ზვანდრიპში; კოლდოხვაჩი; აძავი; ბლაბურხვი; ბარმიში; მუგუძირხვი; ოთარი; ჯირხვი; ლურგაპში; ლიხნი; აწინი; პჩანდარი; აბხარხუკი.
თემატიკა:  სახელმწიფო მმართველობა; აგრარული საკითხი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის მინისტრთა საბჭო; მიწების აზომვა.
1. ვოლოგდის გუბერნიიდან "ტოვ."-ის სწერენ... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.3. - საარჩევნო კამპანია[MFN: 3601]
UDC:  328(470) + 324.8(470) + 329(470)
ანოტაცია:  შავრაზმელების საარჩევნო აგიტაციის გააქტიურებისა და პროგრესული ძალების წინააღმდეგ მიმართული სადამსჯელო ღონისძიებების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ვოლოგდის გუბერნია.
თემატიკა:  პარლამენტი; არჩევნები; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო სათათბირო; შავრაზმელები.
1. ვიატკის საეპარქიო სიეზდმა... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.3. - საარჩევნო კამპანია[MFN: 3602]