მონაცემთა ბაზა: GAZET - გაზეთების მატიანე (1819-1910)
ჩანაწერები: 146,067
ათის თავების კრება // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 17 მაისი. - N105. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 3597 ]
UDC: 792(479.22)(092)
ანოტაცია: მსახიობ ვალერიან გუნიას ავადმყოფობის გამო
პერსონალია: გუნია ვალერიან (მსახიობი).
თემატიკა: თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მსახიობები .
ვიატკის გუბერნიაში... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.3. - საარჩევნო კამპანია[MFN: 3598 ]
UDC: 328(470) + 321.9(470) + 324.8(470)
ანოტაცია: გლეხთა რწმუნებულების არჩევნების მიმდინარეობა და შედეგები
ორგანიზაცია: III სახელმწიფო სათათბირო .
გეოგ.დასახელება: ვიატკის გუბერნია .
თემატიკა: პარლამენტი ; სოციალური ფენები ; არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო სათათბირო ; მუშები ; რწმუნებულები .
ი. კარგარეთელი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 17 მაისი. - N105. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 3599 ]
ანოტაცია: მსახიობ ი. კარგარეთელის ოპერაციისა და მკურნალობის თაობაზე
პერსონალია: კარგარეთელი ი. (მსახიობი).
გეოგ.დასახელება: ოდესა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მსახიობები ; ავადმყოფობა .
მინისტრთა საბჭოს დადგენილება // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 17 მაისი. - N105. - გვ.2. - ახალი ამბავი[MFN: 3600 ]
UDC: 328(470) + 332(470)
ანოტაცია: რუსეთის მინისტრთა საბჭოს დადგენილება სოხუმის ოლქის მცხოვრებთათვის მოზომილი ადგილების დამტკიცების შესახებ
ორგანიზაცია: რუსეთის მინისტრთა საბჭო .
გეოგ.დასახელება: აძიუბჯი ; თამიში ; ჯლერდი ; ჭილოვი ; მაკვინი ; ბესლახუმი ; ტყვარჩელი ; ქვითაული ; გუი ; ზვანდრიპში ; კოლდოხვაჩი ; აძავი ; ბლაბურხვი ; ბარმიში ; მუგუძირხვი ; ოთარი ; ჯირხვი ; ლურგაპში ; ლიხნი ; აწინი ; პჩანდარი ; აბხარხუკი .
თემატიკა: სახელმწიფო მმართველობა ; აგრარული საკითხი .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთის მინისტრთა საბჭო ; მიწების აზომვა .
ვოლოგდის გუბერნიიდან "ტოვ."-ის სწერენ... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.3. - საარჩევნო კამპანია[MFN: 3601 ]
UDC: 328(470) + 324.8(470) + 329(470)
ანოტაცია: შავრაზმელების საარჩევნო აგიტაციის გააქტიურებისა და პროგრესული ძალების წინააღმდეგ მიმართული სადამსჯელო ღონისძიებების შესახებ
გეოგ.დასახელება: ვოლოგდის გუბერნია .
თემატიკა: პარლამენტი ; არჩევნები ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო სათათბირო ; შავრაზმელები .
ვიატკის საეპარქიო სიეზდმა... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.3. - საარჩევნო კამპანია[MFN: 3602 ]