საკვანძო სიტყვები: ანბანი .
"იმ შენიშვნის თაობაზე"... // დროება . - 1875.-2 მარტი. - N26. - გვ.2[MFN: 92647 ]
ანოტაცია: ჩომახიძის ანბანის სტამბაში გაგზავნის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები: ქართული ანბანი .
ახალი ამბავი // ივერია . - 1888.-24 ივლ.. - N154. - გვ.1-2[MFN: 92648 ]
UDC: 061.22:37(479.22) + 37(479.22) + 369(479.22) + 615.89(479.22) + 821.353.1 + 633.854(479.222.1) + 792(479.221.1)
ანოტაცია: ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების მიერ დაწყებითი სკოლის დაარსება ვლადიკავკავსა და მცხეთაში. წინამძღვრიანთკარის სკოლიდან უსახსრობის გამო მოსწავლეთა დათხოვნა. ზ. ჭიჭინაძის მიერ შედგენილი ქართული კარაბადინების ვრცელი ბიბლიოგრაფია. ფ. ქორიძის კონცერტი გორში. აკ. წერეთლის "თამარ-ცბიერის" დადგმის განზრახვა სოფელ რუისში. ჩარკვიანის ლექცია ბაქტერიებზე ქუთაისში. სოფიო თარხნიშვილის თაოსნობით "თილისმის ხანის" დადგმა სოფელ ახალქალაქში
პერსონალია: ჭიჭინაძე ზ. (ქართველი საზოგადო მოღვაწე, გამომცემელი); ქორიძე ფილიმონ (ლოტბარი); თარხნიშვილი სოფიო .
მოხსენიებული პირები: წერეთელი აკაკი ; ჩარკვიანი .
ორგანიზაცია: წინამძღვრიანთკარის სკოლა .
გეოგ.დასახელება: ვლადიკავკავი ; მცხეთა ; გორი ; ქუთაისი ; ახალქალაქი (ქართლი ) - სოფელი.
თემატიკა: ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოება ; განათლება ; სოციალური ყოფა ; ხალხური მედიცინა ; ხალხური მუსიკა ; ქართული მწერლობა ; ბაქტერიოლოგია ; თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: სკოლების დაარსება ; მოსწავლეები ; უსახსრობა ; კარაბადინი ; ბიბლიოგრაფია ; ხალხური მუსიკის კონცერტი ; პიესა "თამარ-ცბიერი" ; ლექციები ბაქტერიებზე ; სპექტაკლი "თილისმის ხანი" .
კურდღელაშვილი, პ.
რეცენზია / პ. კურდღელაშვილი // დროება . - 1875.-23 მარტი. - N35. - გვ.2-3. - გაგრძ. იხ.: 26 მარტი.-N36.-გვ.3-4; 30 მარტი.-N38.-გვ.3-4; 4 აპრილი.-N40.-გვ.2-3.[MFN: 92649 ]
UDC: 373(479.22)(075)
ანოტაცია: რეცენზია წიგნზე: ისარლიშვილი რ. "პირველი წიგნი წერა-კითხვის სასწავლებლად, შედგენილი სურათებით ამერიკულ მეთოდზე სასოფლო შკოლებისათვის"
პერსონალია: ისარლიშვილი რ. .
საკვანძო სიტყვები: სკოლის სახელმძღვანელოები ; რეცენზია .