საკვანძო სიტყვები:  ანბანი.
1. "იმ შენიშვნის თაობაზე"... // დროება. - 1875.-2 მარტი. - N26. - გვ.2[MFN: 92647]
ანოტაცია:  ჩომახიძის ანბანის სტამბაში გაგზავნის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ანბანი.
1. ახალი ამბავი // ივერია. - 1888.-24 ივლ.. - N154. - გვ.1-2[MFN: 92648]
UDC:  061.22:37(479.22) + 37(479.22) + 369(479.22) + 615.89(479.22) + 821.353.1 + 633.854(479.222.1) + 792(479.221.1)
ანოტაცია:  ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების მიერ დაწყებითი სკოლის დაარსება ვლადიკავკავსა და მცხეთაში. წინამძღვრიანთკარის სკოლიდან უსახსრობის გამო მოსწავლეთა დათხოვნა. ზ. ჭიჭინაძის მიერ შედგენილი ქართული კარაბადინების ვრცელი ბიბლიოგრაფია. ფ. ქორიძის კონცერტი გორში. აკ. წერეთლის "თამარ-ცბიერის" დადგმის განზრახვა სოფელ რუისში. ჩარკვიანის ლექცია ბაქტერიებზე ქუთაისში. სოფიო თარხნიშვილის თაოსნობით "თილისმის ხანის" დადგმა სოფელ ახალქალაქში
პერსონალია:  ჭიჭინაძე ზ. (ქართველი საზოგადო მოღვაწე, გამომცემელი); ქორიძე ფილიმონ (ლოტბარი); თარხნიშვილი სოფიო.
მოხსენიებული პირები:  წერეთელი აკაკი; ჩარკვიანი.
ორგანიზაცია:  წინამძღვრიანთკარის სკოლა.
გეოგ.დასახელება:  ვლადიკავკავი; მცხეთა; გორი; ქუთაისი; ახალქალაქი (ქართლი) - სოფელი.
თემატიკა:  ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოება; განათლება; სოციალური ყოფა; ხალხური მედიცინა; ხალხური მუსიკა; ქართული მწერლობა; ბაქტერიოლოგია; თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  სკოლების დაარსება; მოსწავლეები; უსახსრობა; კარაბადინი; ბიბლიოგრაფია; ხალხური მუსიკის კონცერტი; პიესა "თამარ-ცბიერი"; ლექციები ბაქტერიებზე; სპექტაკლი "თილისმის ხანი".
1. კურდღელაშვილი, პ.
რეცენზია / პ. კურდღელაშვილი // დროება. - 1875.-23 მარტი. - N35. - გვ.2-3. - გაგრძ. იხ.: 26 მარტი.-N36.-გვ.3-4; 30 მარტი.-N38.-გვ.3-4; 4 აპრილი.-N40.-გვ.2-3.[MFN: 92649]
UDC:  373(479.22)(075)
ანოტაცია:  რეცენზია წიგნზე: ისარლიშვილი რ. "პირველი წიგნი წერა-კითხვის სასწავლებლად, შედგენილი სურათებით ამერიკულ მეთოდზე სასოფლო შკოლებისათვის"
პერსონალია:  ისარლიშვილი რ..
საკვანძო სიტყვები:  სკოლის სახელმძღვანელოები; რეცენზია.