შინაური ქრონიკა // დროება : საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1885. - 5 მარტი. - N48. - გვ.1[MFN: 99263 ]
ანოტაცია: მოქანდაკე ვლ. გედევანიშვილზე
პერსონალია: გედევანიშვილი ვლ. (მოქანდაკე).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მოქანდაკეები .
შინაური ქრონიკა // დროება : საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1884. - 27 ივლ.. - N162. - გვ.2-3[MFN: 99264 ]
ანოტაცია: ახალგაზრდა მხატვარი (არქიტექტორი) ს. კლდიაშვილი მოსკოვის სამხატვრო აკადემიაში
პერსონალია: კლდიაშვილი ს. (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: მხატვრები .
ჩვენ ჩაგვივარდა შემთხვევით... // დროება : საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1878. - 10 ოქტ.. - N205. - გვ.2[MFN: 99265 ]
ანოტაცია: ახალგაზრდა მხატვარ გ. რატიშვილის წერილი გერმანიიდან
პერსონალია: რატიშვილი გიორგი .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მხატვრები .
იქაური
ს. მარტყოფი : (ტფილისის მაზრა) / იქაური // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1897. - 23 აპრილი. - N77. - გვ.2[MFN: 99266 ]
UDC: 625(479.22)
ანოტაცია: უამინდობა. გზების არქონა
გეოგ.დასახელება: მარტყოფი, სოფელი .
თემატიკა: გზები .
საკვანძო სიტყვები: სოფლის გზები .
კავკასიის საიმპერატორო სასოფლო სამ. საზოგ. საბჭოს... // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1897. - 4 ივლისი. - N133. - გვ.1-2[MFN: 99267 ]
ანოტაცია: საქართველოში ახალი გზების გაყვანისა და ძველი შარაგზების შეკეთების აუცილებლობა
Spectator (ლევან ყიფიანი)
პატარა დღიური / Spectator // ცნობის ფურცელი : ყოველდღიური გაზეთი. - ტფილისი, 1903. - 8 თებერვალი. - N2063. - გვ. 3[MFN: 99268 ]
UDC: 070(479.22) + 338:622.341.2(479.22)
ანოტაცია: შავი-ქვის მრეწველთა კრება და "კვალის" პუბლიცისტი ი. მარჯანიძე. თბილისის სახელოსნო სასწავლებლის დირექტორი
პერსონალია: ი. მარჯანიძე (მწერალი, პუბლიცისტი, ია ეკალაძე)).
ორგანიზაცია: შავი-ქვის მრეწველთა საბჭო ; თბილისის სახელოსნო სასწავლებელი .
თემატიკა: ჟურნალისტიკა ; შავი ქვის მრეწველობა .
ჩვენ ვნახეთ ამ დღეებში... // დროება : საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1880. - 31 მაისი. - N114. - გვ.2[MFN: 99269 ]
ანოტაცია: ახალგაზრდა მხატვრის ალ. მირიანაშვილის მიერ დახატული სურათი
პერსონალია: მირიანაშვილი ალ. (მხატვარი).
ლევანიძე, ლ.
დ. ონი : (რაჭა), 5 ივნისი / ლ. ლევანიძე // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1897. - 12 ივნისი. - N114. - გვ.2-3[MFN: 99270 ]
UDC: 625(479.222.12)
ანოტაცია: გზების არქონა
გეოგ.დასახელება: რაჭა .
მეზობელი
ს. ბანოჯა : (ქუთაისის მაზრა) / მეზობელი // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1900. - 5 მაისი. - N97. - გვ.2[MFN: 99271 ]
UDC: 625(479.222.1)
ანოტაცია: გზის გაყვანის მცდელობა
გეოგ.დასახელება: ბანოჯა, სოფელი (ქუთაისი ).
მუდმივ მგზავრი
წერილი ქუთაისიდან // ივერია : საპოლიტიკო და სალიტერატურო ყოველდღიური გაზეთი. - თბილისი, 1897. - 19 სექტემბერი. - N194. - გვ.2-3[MFN: 99272 ]
ანოტაცია: გზების მოუწესრიგებლობა. ქუთაისსა და ხონს შორის ხიდის საჭიროება
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი ; ხონი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9923 | 9924 | 9925 | 9926 | 9927 | 9928 | 9929 | 9930 | 9931 | 9932 | 9933 | შემდეგი » ბოლო »»