საკვანძო სიტყვები: ტერორი .
გასულ შაბათს, 16 ივნისს... // დილა . - 1907.-19 ივნისი. - N1. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 1763 ]
ანოტაცია: ცრუ განგაში თბილისის გამგეობის შენობის აფეთქებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ხატისოვი ა. (გამგეობის წევრი); ჩერქეზიშვილი (გამგეობის წევრი).
ვილნო // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 20 ივნისი. - N2. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 18 ივნისი[MFN: 2066 ]
UDC: 050.92(479.22)
ანოტაცია: აფეთქება პოგულიანსკის ქუჩაზე
მოხსენიებული პირები: პოპლავსკი .
გეოგ.დასახელება: ვილნო, ქალაქი (ლიტვა ); რუსეთი .
საკვანძო სიტყვები: შინაური მიმოხილვა .
გუშინწინ ღამის 11 საათზე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 22 ივნისი. - N4. - გვ.1. - ახალი ამბები[MFN: 2208 ]
ანოტაცია: აფეთქება პოლიციის შენობაში
13 ივნისს, ერევნის მოედანზე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 23 ივნისი. - N5. - გვ.1. - ახალი ამბები[MFN: 2292 ]
ანოტაცია: ყუმბარის აფეთქება ერევნის მოედანზე
მოხსენიებული პირები: იუზბაშევი ვ. .
საკვანძო სიტყვები: ერევნის მოედანი .
გროდნო : შუაგულ ქალაქში... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპ. სააგ.) რუსეთი. 3 სექტემბერი[MFN: 2370 ]
ანოტაცია: ცნობა ყუმბარის აფეთქების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: მეზერსკი .
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; გროდნო, ქალაქი (ბელორუსი ).
საკვანძო სიტყვები: ყუმბარის აფეთქება .
ირკუტსკი // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 24 ივნისი. - N6. - გვ.3. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) [MFN: 2401 ]
ანოტაცია: ყუმბარის აფეთქება მატარებლის ვაგონში
გეოგ.დასახელება: ირკუტსკი,ქალაქი (რუსეთი ).
ფერმან : მერლენბახსკის მაღაროებში... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპ. სააგ.) უცხოეთი[MFN: 2422 ]
ანოტაცია: ცნობა მაღაროში მომხდარი აფეთქების თაობაზე
გეოგ.დასახელება: ფერმანი, ქალაქი (ირლანდია ); მერლენბახი .
საკვანძო სიტყვები: აფეთქება მაღაროში .