ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 562 ჩანაწერი
1. ლაშქრობასა ამას შინა... // საქართველოს გაზეთი : ყოველკვირეული გამოცემა. - თბილისი, 1819. - 29 აგვისტო. - N26. - გვ.1[MFN: 57]
UDC:  94(479)
ანოტაცია:  ტაბასარანში გამარჯვების გამო გენერალ-მაიორს თავად მადათოვს და პოლკოვნიკს ასლან ხან ქურისას მის მხედრობით ერმოლოვის დავალებით ველამინოვის პირველისაგან მადლობა ეცხადებათ
პერსონალია:  მადათოვი ვალერიან გრიგოლის ძე (გენერალ-მაიორი); ერმოლოვი ალექსანდროე (კავკასიის მთავარგამგებელი); ველიამინოვი ალექსეი ალექსანდრეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი).
საკვანძო სიტყვები:  კავკასიის ისტორია; სამხედრო პირები.
1. საქართველოს მცხოვრებთ ეცხადებისთ რომელთაც სურთ 1820 წელს სამხედრო ღოშპიტალისათვის [ჰოსპიტალი] საჭმელთა მომზადება და სხვა მომარაგება, სავაჭროდ გამოცხადდნენ საჭირო საბუთებით, რომ მათზე არავითარი ძიება და დავა არ არის // საქართველოს გაზეთი : ყოველკვირეული გამოცემა. - თბილისი, 1819. - 12 დეკემბერი. - N41. - გვ.1[MFN: 200]
1. თუმანიშვილი, დიმ.
ძველის ქართულის მცოდნენი! : (თავად მინგრელსკის საქმეების გამო) / დიმ. თუმანიშვილი // დროება : ყოველდღიური გაზეთი. - ტფილისი, 1883. - 25 ოქტომბერი. - N212. - გვ. 1-3. - 26 ოქტომბერი. - N213. - გვ. 1-2. - 27 ოქტომბერი. - N214. - გვ. 1-3[MFN: 818]
UDC:  94(479.222.2) + 332.21(479.22)
ანოტაცია:  დავა ქვიბიის მთის გამო ნ. მინგრელსკისა და გეგელიებს შორის. დ. დადიანის მიერ გაცემული საბუთებით
პერსონალია:  დადიანი დ..
მოხსენიებული პირები:  მინგრელსკი ნ.; გეგელია.
გეოგ.დასახელება:  ქვიბია, მთა (სამეგრელო).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; მიწათმფლობელობა.
1. როგორც ანგარიშებიდან გამოურკვევია ქალაქის საბჭოს... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 4 სექტემბერი. - N1. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 1864]
UDC:  332.21(479.22-25) + 336.22(479.22-25)
ანოტაცია:  სახელმწიფო დაწესებულებების საკუთრებაში მყოფი მამულების საგადასახადო დავალიანების რაოდენობა
ორგანიზაცია:  ქალაქის საბჭო.
თემატიკა:  მიწათმფლობელობა; გადასახადები.
საკვანძო სიტყვები:  მამულების საგადასახადო დავალიანება.
1. გლეხ-დეპუტატებს მეორე დუმისას... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.4. - რუსეთის ამბები[MFN: 2324]
ანოტაცია:  ცნობა II სათათბიროს დეპუტატების სახელფასო დავალიანების თაობაზე
ორგანიზაცია:  II სახელმწიფო სათათბირო.
1. ლუჩი
ჩიბათი : (გურია) / ლუჩი // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 26 ივნისი. - N7. - გვ.2. - პროვინცია[MFN: 2527]
UDC:  050(047) + 321.9(479.222.4)
ანოტაცია:  დავა სოფლის გლეხების მიერ აზნაურ ჭყონიას ტყის გაჩეხვის გამო
მოხსენიებული პირები:  ჭყონია (აზნაური); თაყაიშვილი ნიკოლოზ.
გეოგ.დასახელება:  ჩიბათი, სოფელი (გურია).
თემატიკა:  კორესპონდენციები; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  დავა; აზნაურები; გლეხები.
1. სტამბოლი // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 3 ივლისი. - N12. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 29 ივნისი[MFN: 2903]
UDC:  005.92(470) + 616.9(560)
ანოტაცია:  შავი ჭირით დავადების შემთხვევები ალექსანდრიაში
გეოგ.დასახელება:  სტამბოლი (თურქეთი); ალექსანდრია, ქალაქი (უკრაინა); რუსეთი.
თემატიკა:  კორესპონდენციები; ინფექციური დაავადებები.
საკვანძო სიტყვები:  ხოლერა.