ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 562 ჩანაწერი
ლაშქრობასა ამას შინა... // საქართველოს გაზეთი : ყოველკვირეული გამოცემა. - თბილისი, 1819. - 29 აგვისტო. - N26. - გვ.1[MFN: 57 ]
UDC: 94(479)
ანოტაცია: ტაბასარანში გამარჯვების გამო გენერალ-მაიორს თავად მადათოვს და პოლკოვნიკს ასლან ხან ქურისას მის მხედრობით ერმოლოვის დავალებით ველამინოვის პირველისაგან მადლობა ეცხადებათ
პერსონალია: მადათოვი ვალერიან გრიგოლის ძე (გენერალ-მაიორი); ერმოლოვი ალექსანდროე (კავკასიის მთავარგამგებელი); ველიამინოვი ალექსეი ალექსანდრეს ძე (გენერალ-ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება: კავკასია .
საკვანძო სიტყვები: კავკასიის ისტორია ; სამხედრო პირები .
საქართველოს მცხოვრებთ ეცხადებისთ რომელთაც სურთ 1820 წელს სამხედრო ღოშპიტალისათვის [ჰოსპიტალი] საჭმელთა მომზადება და სხვა მომარაგება, სავაჭროდ გამოცხადდნენ საჭირო საბუთებით, რომ მათზე არავითარი ძიება და დავა არ არის // საქართველოს გაზეთი : ყოველკვირეული გამოცემა. - თბილისი, 1819. - 12 დეკემბერი. - N41. - გვ.1[MFN: 200 ]
UDC: 316(479.22)
თემატიკა: სოციოლოგია .
თუმანიშვილი, დიმ.
ძველის ქართულის მცოდნენი! : (თავად მინგრელსკის საქმეების გამო) / დიმ. თუმანიშვილი // დროება : ყოველდღიური გაზეთი. - ტფილისი, 1883. - 25 ოქტომბერი. - N212. - გვ. 1-3. - 26 ოქტომბერი. - N213. - გვ. 1-2. - 27 ოქტომბერი. - N214. - გვ. 1-3[MFN: 818 ]
UDC: 94(479.222.2) + 332.21(479.22)
ანოტაცია: დავა ქვიბიის მთის გამო ნ. მინგრელსკისა და გეგელიებს შორის. დ. დადიანის მიერ გაცემული საბუთებით
პერსონალია: დადიანი დ. .
მოხსენიებული პირები: მინგრელსკი ნ. ; გეგელია .
გეოგ.დასახელება: ქვიბია, მთა (სამეგრელო ).
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; მიწათმფლობელობა .
როგორც ანგარიშებიდან გამოურკვევია ქალაქის საბჭოს... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 4 სექტემბერი. - N1. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 1864 ]
UDC: 332.21(479.22-25) + 336.22(479.22-25)
ანოტაცია: სახელმწიფო დაწესებულებების საკუთრებაში მყოფი მამულების საგადასახადო დავალიანების რაოდენობა
ორგანიზაცია: ქალაქის საბჭო .
თემატიკა: მიწათმფლობელობა ; გადასახადები .
საკვანძო სიტყვები: მამულების საგადასახადო დავალიანება .
გლეხ-დეპუტატებს მეორე დუმისას... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 5 სექტემბერი. - N2. - გვ.4. - რუსეთის ამბები[MFN: 2324 ]
ანოტაცია: ცნობა II სათათბიროს დეპუტატების სახელფასო დავალიანების თაობაზე
ორგანიზაცია: II სახელმწიფო სათათბირო .
ლუჩი
ჩიბათი : (გურია) / ლუჩი // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 26 ივნისი. - N7. - გვ.2. - პროვინცია[MFN: 2527 ]
UDC: 050(047) + 321.9(479.222.4)
ანოტაცია: დავა სოფლის გლეხების მიერ აზნაურ ჭყონიას ტყის გაჩეხვის გამო
მოხსენიებული პირები: ჭყონია (აზნაური); თაყაიშვილი ნიკოლოზ .
გეოგ.დასახელება: ჩიბათი, სოფელი (გურია ).
თემატიკა: კორესპონდენციები ; სოციალური ფენები .
საკვანძო სიტყვები: დავა ; აზნაურები ; გლეხები .
სტამბოლი // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 3 ივლისი. - N12. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 29 ივნისი[MFN: 2903 ]
UDC: 005.92(470) + 616.9(560)
ანოტაცია: შავი ჭირით დავადების შემთხვევები ალექსანდრიაში
გეოგ.დასახელება: სტამბოლი (თურქეთი ); ალექსანდრია, ქალაქი (უკრაინა ); რუსეთი .
თემატიკა: კორესპონდენციები ; ინფექციური დაავადებები .
საკვანძო სიტყვები: ხოლერა .