ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 299 ჩანაწერი
1. 5 - 8 ივნისამდე... // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 21 ივნისი. - N3. - გვ.4. - რუსეთის ამბები[MFN: 2125]
UDC:  005.92(470)
ანოტაცია:  მასიური დაპატიმრებები პეტერბურგში
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი, ქალაქი (რუსეთი).
1. ნ.
დ. ჭიათურა // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 26 ივნისი. - N7. - გვ.2. - პროვინცია[MFN: 2525]
UDC:  050(047) + 343(479.222.1)
ანოტაცია:  მასიური დაპატიმრებები ჭიათურის მხარის სოფლებში
მოხსენიებული პირები:  მოდებაძე სიმონ; მიქაძე ალექსი; კაცაძე დიმიტრი; ბეტონიძე სანდრო; კიკვაძე ვანო; პაპავა ბარნაბა.
გეოგ.დასახელება:  ჭიათურა, ქალაქი (იმერეთი); პერევისა (პერევი), სოფელი (იმერეთი); საჩხერე, ქალაქი (იმერეთი).
1. ნაძალადევში... // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.3. - ახალი ამბავი[MFN: 3163]
ანოტაცია:  ცნობა გადასახლებული ილარიონ დემიშჩუკის დაპატიმრების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  დემიშჩუკი ილარიონ.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახლებულები; დაპატიმრებები.
1. მიხეილ ყიფიანის საქმე // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.3[MFN: 3168]
ანოტაცია:  პოლიტიკურ ნიადაგზე დაპატიმრებულ რკინიგზის კონტროლიორ მიხეილ ქ. ყიფიანის საქმის განხილვა თბილისის სასამართლო პალატის მიერ
მოხსენიებული პირები:  ყიფიანი მიხეილ.
ორგანიზაცია:  თბილისის სასამართლო პალატა.
საკვანძო სიტყვები:  დაპატიმრებები.
1. ვარშავა // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 13 სექტემბერი. - N8. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპ. სააგ.) 11 სექტემბერი[MFN: 3265]
UDC:  34(438 + ) + 37(438)
ანოტაცია:  ცნობა სოფლის მასწავლებლის დაპატიმრების შესახებ
თემატიკა:  სამართალი; განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  მასწავლებლები; დაპატიმრებები.
1. სამხედრო კავშირი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 15 მაისი. - N103. - გვ.4. - რუსეთი[MFN: 3399]
UDC:  061.22:355(470) + 34(470)
ანოტაცია:  გაზეთ "რუსკიე ვედომოსტის" ცნობა "სამხედრო კავშირის" წევრთა დაპატიმრების შესახებ
ორგანიზაცია:  რუსკიე ვედომოსტი, გაზეთი; სამხედრო კავშირი, საზოგადოება.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო საზოგადოებები; დაპატიმრებები.
1. ლიბავა // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 15 მაისი. - N103. - გვ.4. - დეპეშა(პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 14 მაისი [MFN: 3417]
UDC:  94:323.27(474.3)
ანოტაცია:  დაპატიმრებები ანტისამთავრობო პროკლამაციების გავრცელებისათვის ქ. ლიბავაში
გეოგ.დასახელება:  ლიბავა.
თემატიკა:  რევოლუციური მოძრაობა; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  პროკლამაციები; დაპატიმრებები.
1. პარიზი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 15 მაისი. - N103. - გვ.4 დეპეშა(პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 14 მაისი[MFN: 3418]
UDC:  94:323.27(44) + 34(44)
ანოტაცია:  თორმეტი კაცის დაპატიმრება პარიზში ანტიმილიტარისტულ მოწოდებაზე ხელმოწერის გამო
1. კიდევ დაპატ. : 9 სექტემბერს გოლოვინის პროსპექტზე... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 სექტემბერი. - N10. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 3498]
ანოტაცია:  ცნობა კონტროლიორ დაუროვის დაპატიმრების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  დაუროვი.
1. // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 16 მაისი. - N104. - გვ.4. - დეპეშა (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 14 მაისი[MFN: 3567]
UDC:  94:323.27(477)
ანოტაცია:  ცნობა კონსტანტინოვსკაში არალეგალური ლიტერატურის მფლობელთა დაპატიმრების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ხარკოვი.
თემატიკა:  რევოლუციური მოძრაობა.
საკვანძო სიტყვები:  არალეგალური ლიტერატურა; დაპატიმრებები.