პირი რაპორტისა უფლის ღენერალ-ლეიტენანტის საქართველოსა შინა მხედრობათ მმართებელის და კავალერის ველამინოვისადმი ღენერალ-მაიორის მადათოვისა ოკდომბრის ჩყით[1819] წელსა // საქართველოს გაზეთი : ყოველკვირეული გამოცემა. - თბილისი, 1907. - 17 ოქტომბერი. - N33. - გვ.1-2[MFN: 62]
საფრანგეთი // დროება. - 1871.-26 სექტემბერი. - N38. - გვ.3[MFN: 1585]
ანოტაცია: გერმანელების ჯარის ნაწილის გასვლა. ბაჟის საკითხი ელზას-ლოტარინგიაში. როშფორის საქმე. კომუნის მონაწილეთა როსელის, ლულიეს და სხვ. სიკვდილით დასჯა
ანოტაცია: გამბეტას პროკლამაცია პარიზის მდგომარეობის შესახებ. ვიქტორ ჰიუგოს წერილი პარიზელებისადმი. ნაპოლეონ III-ის იმედები საფრანგეთის ტახტის დაბრუნებაზე. ბრძოლის ველიდან გამოქცეულ ჯარისკაცთა დასჯა პარიზში
ტფ. გენ.-გუბერნატორის განკარგულებანი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.. - ახალი ამბავი[MFN: 3125]
ლოძი : 10 სექტემბერს დილით... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპ. სააგ.) 11 სექტემბერი[MFN: 3151]
თფ. გ.-გუბ. განკარგულებანი // ჩვენი გზა : საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 13 სექტემბერი. - N8. - გვ.1-2. - ახალი ამბები[MFN: 3193]
ტფ. გენერალ-გუბერნატორის განკარგულებანი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 13 მაისი. - N102. - გვ.3. - ახალი ამბავი[MFN: 3235]
ბაქოს მასწავლებელთა დასჯა // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 15 მაისი. - N103. - გვ.3. - ახალი ამბავი[MFN: 3345]