არაბის სჯიან... // დროება. - 1882.-19 ოქტომბერი. - N218. - გვ.3[MFN: 1950]
ანოტაცია:  ეგვიპტის განმანთავისუფლებელი მოძრაობის ბელადის არაბი-ფაშას სიკვდილით დასჯა
გეოგ.დასახელება:  (ეგვიპტე).
თემატიკა:  ისტორია; რელიგია; სხვადასხვა ქვეყნის ისტორია.
1. დეპუტატების დასჯა // დილა : ყოველდღიური საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გაზეთი. - ტფილისი, 1907. - 23 ივნისი. - N5. - გვ.4. - რუსეთის ამბები[MFN: 2335]
ანოტაცია:  მოთხოვნა ბრალდებულ II სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატთა დასჯაზე
1. ტფ. გენ.-გუბერნატორის განკარგულებანი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - N101. - გვ.. - ახალი ამბავი[MFN: 3125]
UDC:  352(479.22-25) + 34(479.22)
ანოტაცია:  სხვადასხვა კანონდარღვევათა გამო მოქალაქეთა დასჯა თბილისის გენ.-გუბერნატორის განკარგულებით
მოხსენიებული პირები:  შენგელია პარმენ; კირაკოზოვი მიხეილი; ზაზიევი ბაგრატ; სვანიძე ფილიპე; გაწერელია გიორგი; დანელია ალექსანდრე.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის გუბერნატორები; განკარგულებები; კანონდარღვევები.
1. ლოძი : 10 სექტემბერს დილით... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 12 სექტემბერი. - N7. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპ. სააგ.) 11 სექტემბერი[MFN: 3151]
UDC:  34(438)
ანოტაცია:  ცნობა ფაბრიკის მეპატრონის მკვლელობაში მსჯავრდებული მუშების სიკვდილით დასჯის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ზილბერშტეინი.
გეოგ.დასახელება:  ლოძი.
საკვანძო სიტყვები:  სიკვდილით დასჯა.
1. თფ. გ.-გუბ. განკარგულებანი // ჩვენი გზა : საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 13 სექტემბერი. - N8. - გვ.1-2. - ახალი ამბები[MFN: 3193]
მოხსენიებული პირები:  გამყრელიძე ალექსი; ნამარ-ოღლი აბდულ; მაისურაძე შაქრო; მაისურაძე იოსებ; კრანშტეინი ვლადიმერ; არგუთინსკი; სესიევი მიხ.; წამალაშვილი ალექსანდრე; სალატიში ანასტასია; ნიკოლაშვილი ლაზ.; ბაგდასარიშვილი კოტე; ბაგდასაროვი ილ.; ბეზორაშვილი აბრია; იმერელაშვილი სანდრო; არაქელაშვილი კოტე; იასაიანი ოგანეზ; შეილი მისაკ; ოზაშვილი ალ.; მღებრიშვილი სიკო.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ჟაიდარი, სოფელი; დიღომი, სოფელი; სენაკის მაზრა; ეჩმიაძინის მაზრა; ვაგარშანონი, სოფელი; სპარსეთი; სიღნაღის მაზრა; ოზაანი, სოფელი; გორის მაზრა; დიზრი, სოფელი.
საკვანძო სიტყვები:  კანონდამრღვევთა დასჯა.
1. ტფ. გენერალ-გუბერნატორის განკარგულებანი // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 13 მაისი. - N102. - გვ.3. - ახალი ამბავი[MFN: 3235]
ანოტაცია:  სხვადასხვა კანონდარღვევათა გამო მოქალაქეთა დასჯა
მოხსენიებული პირები:  გლაროვსკი ფ.; ბედარჩიკი პ.; ბადაროვი; მეგრელიძე აპოლონ; მასლენიკოვი ი.; შაქაროვი.
საკვანძო სიტყვები:  კანონდარღვევები.
1. ბაქოს მასწავლებელთა დასჯა // ისარი : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 15 მაისი. - N103. - გვ.3. - ახალი ამბავი[MFN: 3345]
UDC:  070(479.24)
ანოტაცია:  საყმაწვილო ჟურნალ "შკოლა და ჟიზნის" დახურვასა და მოსწავლეთა და მშობელთა აღშფოთებაზე
მოხსენიებული პირები:  გენპერი ი. (რედაქტორი); იოსელიანი პ. (რედაქტორი).
ორგანიზაცია:  შკოლა და ჟიზნი, საყმაწვილო ჟურნალი.
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  უცხოური პერიოდული გამოცემები; ჟურნალები.