თემატიკა:  ბეჭდვითი საქმე; სამართალი; სასამართლოები.
1. ჟურნალისტების თავმჯდომარე // ისარი. - 1907.-9 ნოემბერი. - N247. - გვ.2. - სახელმწიფო სათათბირო და საბჭო[MFN: 17100]
ანოტაცია:  პირველ, მეორე და მესამე სათათბიროში არჩეულ ჟურნალისტთა ბიუროს თავმჯდომარეების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბოლქვაძე; ფეოდოროვი.
1. პეტერბურგი : 26 მაისის დუმის სხდომა... // ლახვარი. - 1907.-29 მაისი. - N39. - გვ.4. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 26 მაისი[MFN: 28259]
ანოტაცია:  სხდომის მასალები: აგრარული საკითხის განხილვა, ვაჭრობის მინისტრის მოხსენება, კომისიების თავმჯდომარეების არჩევა
მოხსენიებული პირები:  გოლოვინი; კუტლერი; კარავაევი; მუშენკო; დოლაროვი; იურინე; ბერეზინი; ბულგაკოვი; სტრუვე.
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი; ალექსანდროვის მაზრა.
თემატიკა:  სახელმწიფო სათათბირო; აგრარული საკითხი; ბიუჯეტი; კომისიები.
საკვანძო სიტყვები:  დუმის სხდომა.
1. სიტყვის თავისუფლება სახელმწ. დუმაში // ლახვარი. - 1907.-15 აპრილი. - N9. - გვ.2. - დუმა და ხალხი[MFN: 28710]
ანოტაცია:  სახელმწიფო სათათბიროს თავმჯდომარეების მიერ სხდომებზე დეპუტატ-ორატორებისთვის მთავრობის მოქმედებასთან დაკავშირებით სიტყვის შეწყვეტის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  გოლოვინი; მურომცევი.
საკვანძო სიტყვები:  ორატორთა შეზღუდვა.
1. სპარსეთი : თეირანი // მომავალი. - 1909.-7 ნოემბერი. - N60. - გვ.1. - დეპეშები (პეტერბურგის დეპეშათა სააგენტოსაგან) 6 ნოემბერი[MFN: 63759]
UDC:  328(55)
ანოტაცია:  სპარსეთის მეჯლისის თავმჯდომარეების არჩევნები
მოხსენიებული პირები:  ხუსიდინ-ყული ხან-ნაგაბი; მუსტეშარუდ-დოულე (მეჯლისის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სპარსეთის მეჯლისი.
1. ახალი ამბავი // ივერია. - 1891.-14 მარტი. - N56. - გვ.1[MFN: 68882]
UDC:  352(479.22-25) + 336.14(479.22-25) + 352(479.221.1)
ანოტაცია:  კომისიის თავმჯდომარეების არჩევანები თბილისის საბჭოში. ქალაქის 1891 წლის შემოსავალ-გასავალი. გორის ქალაქის თავის კანდიდატები
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; გორი.
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ქალაქის მმართველობა; თბილისის ბიუჯეტი.
1. რუსეთი : საერობო ხმოსნების არ დამტკიცება // მომავალი. - 1909.-4 დეკემბერი. - N82. - გვ.3. - უკანასკნელი ფოსტა[MFN: 69951]
UDC:  352(470) + 324(470)
ანოტაცია:  საერობო თვითმმართველობის წევრებისა და თავმჯდომარეების კანდიდატურათა გაბათილება უფის გუბერნატორის მიერ
გეოგ.დასახელება:  უფის მაზრა; ბელეშევსკის მაზრა; ზლატაუსტოვსკის მაზრა.
საკვანძო სიტყვები:  ერობა; ხმოსნების არჩევნები.
1. რუსეთი : პეტერბურგი // დროება. - 1909.-25 მარტი. - N67. - გვ.1. - დეპეშები (პეტერბ. დეპეშათა სააგენტოსაგან) 24 მარტი.[MFN: 78699]
UDC:  351(470)(092)
ანოტაცია:  მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე სტოლიპინის გამგზავრება ოჯახობით პეტერბურგიდან
პერსონალია:  სტოლიპინი პ.ა. (მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარეები.
1. რუსეთი : მწერალთა მეორე სიეზდზე... // ჩვენი გაზეთი. - 1910.-22 აპრილი. - N16. - გვ.4. - უკანასკნელი ფოსტა.[MFN: 90132]
UDC:  821.161.1(063)
ანოტაცია:  სახელმწიფო დუმის და საბჭოს თავმჯდომარეებისა და დეპუტატების მიწვევა მწერალთა ყრილობაზე
პერსონალია:  გეგეჭკორი ევგ. (დეპუტატი).
თემატიკა:  მწერლობა; ყრილობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის მწერალთა ყრილობა.
1. შინაური ქრონიკა // დროება : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1883. - 12 ნოემბერი. - N228. - გვ.2-3[MFN: 132233]
UDC:  339.543(479.223) + 94(479.22-22) + 314(479.222.5) + 061.22:63(479.22)(092)
ანოტაცია:  ბაჟის საკითხი ბათუმში. სოფელი შილდა. სახელმწიფო მამულების იჯარით გაცემა თელავის მაზრაში. ჯავახეთელი თათრების ოსმალეთში გადასახლება. კავკასიის სამეურნეო საზოგადოების თავმჯდომარის დიმიტრი დავითის ძე ჯორჯაძის გარდაცვალება
პერსონალია:  ჯორჯაძე დიმიტრი დავითის ძე (კავკასიის სამეურნეო საზოგადოების თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი; შილდა, სოფელი (კახეთი); თელავის მაზრა; ჯავახეთი; ოსმალეთი; თბილისი.
თემატიკა:  საბაჟო; სოფლების ისტორია; იჯარა; მოსახლეობა; საზოგადოებები.
საკვანძო სიტყვები:  ბაჟის საკითხი; სოფელი შილდა; სახელმწიფო მამულები; ჯავახეთის თათრები; სამეურნეო საზოგადოებები; თავმჯდომარეები; გარდაცვალება.