ანოტაცია: იმპერატორ ალექსანდრე I-ის მიერ სპარსეთის ყაენის მოხელის მახმად ასანხანის მიღება; უკანასკნელმა იმპერატორს ყაენისაგან "საფეშქაშოდ" მირთმეული სპარსეთისა არაბისა და თურქმანისა 13 ულაყი ცხენი გადასცა
ანოტაცია: ბრძანებულება "ღერბის ქაღალდისათვის და უქაზი ყერისათვის კონტაქტთასა ნასყიდობის ქაღალდსა ზედა მოყვანებულ იქმნას საქართველოსა შინა მოქმედებად, ხოლო პაშპორტნი დატევებულ იქმნენ შემდგომად უქაზის მიღებამდე უწინდელსა შინა ფასსა"
ნოემბრის კბ[22] Rყით [1819] ისპოლნიტელნის [აღმასრულებელი] ექსპედიციისაგან საყოველთაოდ იცხადების... // საქართველოს გაზეთი : ყოველკვირეული გამოცემა. - თბილისი, 1819. - 28 ნოემბერი. - N39. - გვ.2-3[MFN: 186]
კვირას, 2 სექტემბერს თფილისის სათავადაზნაურო სადეპუტატო საკრებულოში... // ჩვენი გზა : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - თბილისი, 1907. - 4 სექტემბერი. - N1. - გვ.2. - ახალი ამბები[MFN: 1802]
ქუთაისი : რამდენიმე სიტყვა პრინცის მიურატის ქუთაისში მიღებაზე // დროება : ყოველდღიური საპოლიტიკო და სალიტერატურო გაზეთი. - ტფილისი, 1869. - 27 თებერვალი. - N9. - გვ.1[MFN: 2032]