სამუელ სილიბისტროს ძე ლომაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 9 ოქტომბერი. - N 227 (1629). - გვ. 4[MFN: 128 ]
• მაკრინე (მეუღლე); ლომაძე, ლეილა სამუელის ასული (შვილი); ლომაძე, თინა სამუელის ასული (შვილი); ლომაძე, არონ სილიბისტროს ძე (ძმა);
პერსონალია: ლომაძე სამუელ სილიბისტროს ძე (-1958).
ანგია გალაქტიონის ძე ჭელიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1960. - 29 ივლისი. - N 179 (2185). - გვ. 4. - 30 ივლისი. - N 180 (2186). - გვ. 4[MFN: 129 ]
პერსონალია: ჭელიძე ანგია გალაქტიონის ძე (-1960).
ორგანიზაცია: ხრამჰეს 2-ის მშენებლობის სამმართველო .
ივანე თევდორეს ძე შიუკაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 9 ოქტომბერი. - N 227 (1629). - გვ. 4[MFN: 130 ]
• ლაშხაური, ნინო (მეუღლე); შიუკაშვილი, ბარბარე ივანეს ასული (შვილი); ელიოზიშვილი, გოგი (სიძე);
პერსონალია: შიუკაშვილი ივანე თევდორეს ძე (-1958).
ლუსია (რუსუდან) მიხეილის ასული როსტომოვი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 9 ოქტომბერი. - N 227 (1629). - გვ. 4. - 10 ოქტომბერი. - N 228 (1631). - გვ. 4. - 11 ოქტომბერი. - N 229 (1632). - გვ. 4[MFN: 131 ]
• გასპარ (მეუღლე); სერგო (ძმა); გარეგინ (ძმა); ცირა (რძალი); მარო (რძალი);
პერსონალია: როსტომოვა ლუსია მიხეილის ასული (-1958).
ორგანიზაცია: მარჯვენა ნაპირის თბილკვებვაჭრობა ; თბილისის საბჭოს აღმასკომის ვაჭრობის სამმართველო .
ნატალია ონისიმეს ასული თათარაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 9 ოქტომბერი. - N 227 (1629). - გვ. 4. - 10 ოქტომბერი. - N 228 (1631). - გვ. 4. - 11 ოქტომბერი. - N 229 (1632). - გვ. 4. - 13 ოქტომბერი. - N 230 (1633)[MFN: 132 ]
• თათარაშვილი, ლაზარე (შვილი); თათარაშვილი, მიხეილი (შვილი); ნინო (რძალი); თამარ (რძალი); ნინო (რძალი); შოთა (შვილიშვილი); ეთერ (შვილიშვილი); ვახტანგ (შვილიშვილი); ლამარა (შვილიშვილი); გურამ (შვილიშვილი); ლიანა (შვილიშვილი); გულნარა (შვილიშვილი); კანდელაკი, მერი (რძალი); ჩიქოვანი, ტარიელ (სიძე);
პერსონალია: თათარაშვილი ნატალია ონისეს ასული (-1958).
ორგანიზაცია: საქალაქო საბჭოს აღმასკომი , N 1 აბანო; თბილქალაქცნობის კანტორა .
აკაკი სიმონის ძე რევაზიშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 3 მარტი. - N 40 (1443). - გვ. 4[MFN: 133 ]
• რევაზიშვილი, მიხეილ სიმონის ძე (ძმა);
პერსონალია: რევაზიშვილი აკაკი სიმონის ძე (-1958).
ანდრო იესეს ძე სულაბერიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 3 მარტი. - N 40 (1443). - გვ. 4[MFN: 134 ]
• სულაბერიძე, კირილე იესეს ძე (ძმა); სულაბერიძე, ლისა იესეს ასული (და); სულაბერიძე, გრიშა (ძმისშვილი); სულაბერიძე, სონია (ძმისშვილი); სულაბერიძე, ჟორა (ძმისშვილი); სულაბერიძე, შუშანა (ძმისშვილი); სულაბერიძე, ავთანდილ (ძმისშვილი); სულაბერიძე, მარგალიტა (ძმისშვილი); სულაბერიძე, ვალერი (ძმისშვილი); სულაბერიძე, ნინო (ძმისშვილი); სულაბერიძე, ანგელინა (ძმისშვილი);
პერსონალია: სულაბერიძე ანდრო იესეს ძე (-1958).
მარიამ სევასტის ასული გველესიანი-კუჭაიძე : [ექიმ-სტომატოლოგი] : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 3 მარტი. - N 40 (1443). - გვ. 4. - 4 მარტი. - N 41 (1444). - გვ. 4[MFN: 135 ]
• კუჭაიძე, კლიმენტი (მეუღლე); კუჭაიძე, მანანა კლიმენტის ასული (შვილი);
პერსონალია: გველესიანი-კუჭაიძე მარიამ სევასტის ასული (-1958).
რუბენ ბახშოს ძე კარტაშიანი (კარტაშოვი) : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 9 ოქტომბერი. - N 227 (1629). - გვ. 4[MFN: 136 ]
• სოფიო (დედა); გოჰარ (მეუღლე); კარტაშიანი, აიდა (შვილი); მარგო (და); მარო (და); ასია (და); კარტაშიანი, ანდრო (ძმა); ნადია (რძალი); დიმიტრი (სიძე); სოსო (სიძე); მიტო (სიძე);
პერსონალია: კარტაშიანი რუბენ ბახშოს ძე (-1958, კარტაშოვი).
ორგანიზაცია: მთავარი სააფთიაქო სამმართველო , N 22 აფთიაქი.
კლავდი აბესალომის ძე ტყემალაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 3 მარტი. - N 40 (1443). - გვ. 4[MFN: 137 ]
პერსონალია: ტყემალაძე კლავდი აბესალომის ძე (-1958).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | შემდეგი » ბოლო »»