არჩილ შიოს ძე ღუდუშაური : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1961. - 20 მარტი. - N 67 (2382). - გვ. 4[MFN: 14933]
• ღუდუშაური, ვარლამ შიოს ძე (ძმა); ღუდუშაური, გრიშა შიოს ძე (ძმა); ელენე (რძალი); ქსენია (რძალი); ღუდუშაური, ნაზიკო (ძმისშვილი); ღუდუშაური, გივი (ძმისშვილი); ღუდუშაური, ჯუმბერ (ძმისშვილი); ღუდუშაური, ჯავიკო (ძმისშვილი); ლიზა (და); გიორგი (დისშვილი); ქეთო (დისშვილი); სონია (დისშვილი); პერსონალია: ღუდუშაური არჩილ შიოს ძე (-1961).
ერასტი პორფილეს ძე ხარებავა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1963. - 23 დეკემბერი. - N 299 (3222). - გვ. 4[MFN: 14934]
• ირინე (მეუღლე); ხარებავა, ავქსენტი ერასტის ძე (შვილი); ხარებავა, გიორგი ერასტის ძე (შვილი); ხარებავა, შოთა ერასტის ძე (შვილი); ხარებავა, ელენე ერასტის ასული (შვილი); თინა (რძალი); ქეთო (რძალი); ლია (რძალი); ზაირა (შვილიშვილი); ზაურ (შვილიშვილი); ბიჭიკო (შვილიშვილი); ზინა (შვილიშვილი); არჩილ (შვილიშვილი); თამილა (შვილიშვილი); ზეინაბ (შვილიშვილი); ნაზი (შვილიშვილი); რეზო (შვილიშვილი); პერსონალია: ხარებავა ერასტი პორფილეს ძე (-1963).
გეოგ.დასახელება: სოფელი ჩხენიში (სამტრედიის რაიონი).
ბაბუცა იოსების ასული ხატელიშვილი-მაჭავარიანი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1964. - 6 იანვარი. - N 4 (3233). - გვ. 4. - 9 იანვარი. - N 7 (3236). - გვ. 4[MFN: 14935]
• მაჭავარიანი, ქეთო (შვილი); მაჭვარიანი, ივანე (შვილი); მაჭავარიანი, გუგული (შვილი); მაჭავარიანი, ბიძინა (შვილი); გალინა (რძალი); თამარ (რძალი); პერსონალია: ხატელიშვილი-მაჭავარიანი ბაბუცა იოსების ასული (-1964).
ორგანიზაცია: მშენებლობის სამინისტროს N 2 ტრესტი.
გეოგ.დასახელება: საჩხერე.
ეთერ დიანოზის ასული ჯანელიძე-ნიკურაძე : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1971. - 10 თებერვალი. - N 29 (8355). - გვ. 4[MFN: 14936]
• ჯანელიძე, ჯანო დიანოზის ძე (ძმა); ჯანელიძე, ლეილა დიანოზის ასული (და); პერსონალია: ჯანელიძე-ნიკურაძე ეთერ დიანოზის ასული (-1971).
გეოგ.დასახელება: სოფელი მარანი (აბაშის რაიონი).
სარდიონ გაგუს ძე მარკელია : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1969. - 10 ივნისი. - N 111 (8523). - გვ. 4[MFN: 14937]
• მარკელია, ნიურა (მეუღლე); მარკელია, ვაჟიკო სარდიონის ძე (შვილი); მარკელია, უშანგი სარდიონის ძე (შვილი); მარკელია, მატრო (შვილი); მარკელია, ვალოსია (რძალი); მარკელია, თამარ (რძალი); მარკელია, ტოროლა (რძალი); მარკელია, ნანული (შვილიშვილი); მარკელია, ელდარ (შვილიშვილი); მარკელია, დარეჯან (შვილიშვილი); მარკელია, გივი (ბიძაშვილი); მარკელია, არდაშელი (ბიძაშვილი); მარკელია, ჭიჭი (ბიძაშვილი); მარკელია, ნიკო (ბიძაშვილი); მარკელია, პართე (ბიძაშვილი); მარკელია, კონდრატე (ბიძაშვილი); მარკელია, იოსებ (ბიძაშვილი); მარკელია, ბებე (ბიძაშვილი); მარკელია, ოპია (ბიძაშვილი); მარკელია, შოთა (ბიძაშვილი); მარკელია, კოტე (ბიძაშვილი); შონია, ლამარა (დისშვილი); შონია, კუჭიკო (დისშვილი); ბაძაღუა, ბიქტორ (ცოლისძმა); ბაძაღუა, ევგენი (ცოლისძმა); ტორუა, ბორის (ქვისლი); ოყუჯავა, აბრიკო (სიძე); მინჯორაია, იონა (სიძე); პერსონალია: მარკელია სარდიონ გაგუს ძე (-1969).
გეოგ.დასახელება: სოფელი რეფი (გალის რაიონი).
ვლადიმერ (ლადო) გიორგის ძე ჩახვაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1964. - 6 იანვარი. - N 4 (3233). - გვ. 4[MFN: 14938]
• ევა (დედა); სონია (მეუღლე); ჩახვაშვილი, კოსტა ვლადიმერის ძე (შვილი); ჩახვაშვილი, გურამ ვლადიმერის ძე (შვილი); ჩახვაშვილი, მარო (და); ჩახვაშვილი, გოგი (ძმა); ქაჩლიშვილი, ვახტანგ (სიძე); მაყვალა (რძალი); იზოლდა (რძალი); მზია (ბიძაშვილი); ნუგზარ (ბიძაშვილი); პერსონალია: ჩახვაშვილი ვლადიმერ გიორგის ძე (-1964).
ბაგრატ დოროთეს ძე გაგუა : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1971. - 10 თებერვალი. - N 29 (8355). - გვ. 4[MFN: 14939]
პერსონალია: გაგუა ბაგრატ დოროთეს ძე (-1971).
გეოგ.დასახელება: სოფელი ვარჩე (გულრიფშის რაიონი).
ეშა ტაიას ასული ხახუბია-დავითაია : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1971. - 10 თებერვალი. - N 29 (8355). - გვ. 4[MFN: 14940]
• ლიდია (შვილი); ბულისკერია, გრიშა (სიძე); კუკური (შვილიშვილი); ბონდო (შვილიშვილი); ნანული (შვილიშვილი); კაცია, ვიანორ (სიძე); გობეჯიშვილი, თამარ (რძალი); გოგავა, ლუიზა (რძალი); ბულისკერია, თემურ (შვილთაშვილი); ბულისკერია, მერაბ (შვილთაშვილი); ბულისკერია, ირმა (შვილთაშვილი); ბულისკერია, ირაკლი (შვილთაშვილი); პერსონალია: ხახუბია-დავითაია ეშა ტაიას ასული (-1971).
გეოგ.დასახელება: სოფელი ოქუმი (გალის რაიონი).
მარუსა ბესარიონის ასული ახვლედიანი-კალანდაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1964. - 6 იანვარი. - N 4 (3233). - გვ. 4[MFN: 14941]
• ახვლედიანი, თამარ (და); ახვლედიანი, ლიდა (და); ახვლედიანი, საშა (და); ახვლედიანი, მიხეილ (ძმა); თორდია, მ. (სიძე); ტონია, კ. (სიძე); მაღლაფერიძე, ი. (სიძე); პერსონალია: ახვლედიანი-კალანდაძე მარუსა ბესარიონის ასული (-1964).
გეოგ.დასახელება: ხარაგაული.
ნაზი ვასილის ასული სურმავა-შარანგია : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1971. - 10 თებერვალი. - N 29 (8355). - გვ. 4[MFN: 14942]
პერსონალია: სურმავა-შარანგია ნაზი ვასილის ასული (-1971).
გეოგ.დასახელება: სოფელი პირველი გალი (გალის რაიონი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1490 | 1491 | 1492 | 1493 | 1494 | 1495 | 1496 | 1497 | 1498 | 1499 | 1500 | შემდეგი » ბოლო »» |