ალექსანდრე თედორეს ძე ჭანტურია : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 ოქტომბერი. - N 230 (1633). - გვ. 4. - 14 ოქტომბერი. - N 231 (1634). - გვ. 4[MFN: 171 ]
• პაშა (დედა); თინა (მეუღლე); ჭანტურია, ალინა ალექსანდრეს ასული (შვილი); ჭანტურია, შალვა თედორეს ძე (ძმა); ჭანტურია, ვალოდია თედორეს ძე (ძმა); ბერძული, აკაკი (სიძე);
პერსონალია: ჭანტურია ალექსანდრე თედორეს ძე (-1958).
ნადია ზაქარიას ასული სეხნიაშვილი-თოდუა : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4[MFN: 172 ]
• ბახტაძე, მარგო (შვილი); ლილი (შვილიშვილი); დარიკო (შვილიშვილი); ჯანყარაშვილი, ვ. (სიძე); ვარდოშვილი, ს. (სიძე); ჭურღულია, თამარ (ძმისშვილი); სეხნიაშვილი, ვანო (ბიძაშვილი);
პერსონალია: სეხნიაშვილი-თოდუა ნადია ზაქარიას ასული (-1958).
ივანე ლევანის ძე თანდაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 ოქტომბერი. - N 230 (1633). - გვ. 4[MFN: 173 ]
• ლოლა (მეუღლე); თანდაშვილი, გოდერძი ივანეს ძე (შვილი); თანდაშვილი, ანტისა ივანეს ასული (შვილი); თანდაშვილი, ნინო ივანეს ასული (შვილი); ავალიანი, შოთა (სიძე);
პერსონალია: თანდაშვილი ივანე ლევანის ძე (-1958).
ალექსანდრე სოლომონის ძე კარტოზია : [დამსახურებული მასწავლებელი, მე-18 საშუალო სკოლის დირექტორი] : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4. - 14 მარტი. - N 50 (1453). - გვ. 4. - 15 მარტი. - N 51 (1454). - გვ. 4. - 17 მარტი. - N 52 (1455). - გვ. 4. - 18 მარტი. - N 53 (1456). - გვ. 4[MFN: 174 ]
• კარტოზია, იაკიმე სოლომონის ძე (ძმა); კარტოზია, ფატული სოლომონის ასული (და); ბეშიტაშვილი, საშა (მამიდაშვილი); რუსიძე, ლადო (სიძე); გოგუა, ერმილე (სიძე);
პერსონალია: კარტოზია ალექსანდრე სოლომონის ძე (-1958).
ორგანიზაცია: თბილისის სტალინის რაიონის განათლების განყოფილება .
სოფიო მოსეს ასული პადაროვა : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4[MFN: 175 ]
• მარიამ (შვილი); ნინო (შვილი); ბერაძე, ევტიხი (სიძე); პადაროვა, ანა (რძალი); პადაროვა, ლენა (რძალი); პადაროვი, შოთა (შვილიშვილი); ბეგიაშვილი, დიმიტრი (შვილიშვილი); ბეგიაშვილი, ნინო (შვილიშვილი);
პერსონალია: პადაროვა სოფიო მოსეს ასული (-1958).
მარიამ ზაალის ასული მჭედლიშვილი-ჩოხელისა : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 ოქტომბერი. - N 230 (1633). - გვ. 4. - 14 ოქტომბერი. - N 231 (1634). - გვ. 4[MFN: 176 ]
პერსონალია: ჩოხელი მარიამ ზაალის ასული (-1958).
ორგანიზაცია: საქართველოს სსრ ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრო , ტუბერკულიოზის სამეცნიერო-კვლევითი რესპუბლიკური ინსტიტუტი.
მარო თომას ასული აფრასიონი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4[MFN: 177 ]
პერსონალია: აფრასიონი მარო თომას ასული (-1958).
ორგანიზაცია: საქართველოს სსრ შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამედიცინო სამსახური .
თინა სერგოს ასული ვართანოვა : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 ოქტომბერი. - N 230 (1633). - გვ. 4[MFN: 178 ]
პერსონალია: ვართანოვა თინა სერგოს ასული (-1958).
ორგანიზაცია: პუშკინის სახელობის თბილისის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტი .
ნინო (შალია) კირილეს ასული ჭყონია-ერისთავი : [მასწავლებელი] : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4. - 14 მარტი. - N 50 (1453). - გვ. 4[MFN: 179 ]
• ერისთავი, ლილი (შვილი);
პერსონალია: ჭყონია-ერისთავი ნინო (შალია) კირილეს ასული (-1958).
ორგანიზაცია: საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის ივ. ჯავავახიშვილის სახელობის ისტორიის ინსტიტუტი ; თბილისის 42-ე საშუალო სკოლა .
ისაკ დანიელის ძე მამისთვალოვი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4[MFN: 180 ]
პერსონალია: მამისთვალოვი ისაკ დანიელის ძე (-1958).
ორგანიზაცია: თბილისის სტალინის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი , ქიმიის ფაკულტეტი.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | შემდეგი » ბოლო »»