ნინო (შალია) კირილეს ასული ჭყონია-ერისთავი : [მასწავლებელი] : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 13 მარტი. - N 49 (1452). - გვ. 4. - 14 მარტი. - N 50 (1453). - გვ. 4[MFN: 179]
ივანე გრიგოლის ძე მაისურაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 14 ოქტომბერი. - N 231 (1634). - გვ. 4. - 15 ოქტომბერი. - N 232 (1635). - გვ. 4[MFN: 181]
მიხეილ სტეფანეს ძე ვარნაზოვი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 14 ოქტომბერი. - N 231 (1634). - გვ. 4. - 15 ოქტომბერი. - N 232 (1635). - გვ. 4[MFN: 183]
მარიამ ალექსანდრეს ასული ჟღენტი-კალანდაძისა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 14 ოქტომბერი. - N 231 (1634). - გვ. 4. - 15 ოქტომბერი. - N 232 (1635). - გვ. 4[MFN: 184]
მარიამ დავითის ასული ასათიანი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 15 მარტი. - N 51 (1454). - გვ. 4. - 17 მარტი. - N 52 (1455). - გვ. 4. - 8 მაისი. - N 95 (1498). - გვ. 4[MFN: 186]
გიორგი ყარამანის ძე ლომია : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 15 მარტი. - N 51 (1454). - გვ. 4. - 17 მარტი. - N 52 (1455). - გვ. 4. - 18 მარტი. - N 53 (1456). - გვ. 4[MFN: 187]