რეზო ხურცია : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 29 მაისი. - N 113 (1516). - გვ. 4[MFN: 2007 ]
პერსონალია: ხურცია რეზო (-1958).
გეოგ.დასახელება: ცხაკაია .
ვლადიმერ ტერენტის ძე დანელია : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 29 მაისი. - N 113 (1516). - გვ. 4[MFN: 2008 ]
პერსონალია: დანელია ვლადიმერ ტერენტის ძე (-1958).
ორგანიზაცია: თბილისის სამხატვრო აკადემია .
შუშანა ანტონის ასული კონტრიძე-ჭეიშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1961. - 3 იანვარი. - N 2 (2317). - გვ. 4. - 4 იანვარი. - N 3 (2318). - გვ. 4. - 5 იანვარი. - N 4 (2319). - გვ. 4[MFN: 2009 ]
• კონტრიძე, ბიძინა ანტონის ძე (ძმა); კონტრიძე, ქეთო ანტონის ასული (და); კონტრიძე, ჩიტო ანტონის ასული (და); კონტრიძე, გოცა ანტონის ასული (და); კონტრიძე, თამარ ანტონის ასული (და); კონტრიძე, ბაია ბიძინას ასული (ძმისშვილი); კონტრიძე, თამარ (რძალი); კონტრიძე, საშა (რძალი); კონტრიძე, ზინა (რძალი); კონტრიძე, ფაიზულა (ბიძაშვილი); საგინაშვილი, ჟ. (სიძე); ენვერ (დისშვილი); გურამ (დისშვილი); მზია (დისშვილი); თამაზ (დისშვილი); დინარა (დისშვილი);
პერსონალია: კონტრიძე-ჭეიშვილი შუშანა ანტონის ასული (-1961).
ორგანიზაცია: მე-2 სამშობიარო სახლი ; უნივერსიტეტის გერმანული ენის კათედრა .
ნატალია ქიტესას ასული ბალამწარაშვილი-ძურძუკი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1959. - 31 იანვარი. - N 26 (1724). - გვ. 4[MFN: 2010 ]
პერსონალია: ბალამწარაშვილი-ძურძუკი ნატალია ქიტესას ასული (-1959).
ორგანიზაცია: მე-7 საშუალო სკოლა .
ვანო გიორგის ძე პაპაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1959. - 31 იანვარი. - N 26 (1724). - გვ. 4[MFN: 2011 ]
• პაპაშვილი, დავით ვანოს ძე (შვილი); პაპაშვილი, ალექსანდრე ვანოს ძე (შვილი); პაპაშვილი, მარო ვანოს ასული (შვილი); პაპაშვილი, ლეილა ვანოს ასული (შვილი); იაკობ (სიძე); ზინა (რძალი); ნინო (რძალი); ეთერ (რძალი);
პერსონალია: პაპაშვილი ვანო გიორგის ძე (-1959).
ალექსანდრა ნიკოლოზის ასული მიქაშავიძე-ჯაფარიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1959. - 31 იანვარი. - N 26 (1724). - გვ. 4. - 2 თებერვალი. - N 27 (1725). - გვ. 4. - 3 თებერვალი. - N 28 (1726). - გვ. 4[MFN: 2012 ]
• ჯაფარიძე, მიხეილ (შვილი); ჯაფარიძე, სირა (შვილი); ჯაფარიძე, დიდიმ (შვილი); ჯაფარიძე, მარიამ (შვილი); ჯაფარიძე, გივი (შვილი); ჯაფარიძე, შოთა (შვილი); მიქაშავიძე, აკაკი ნიკოლოზის ძე (ძმა); მიქაშავიძე, ალიოშა ნიკოლოზის ძე (ძმა); მიქაშავიძე, ალი ნიკოლოზის ძე (ძმა); ევგენია (რძალი); ელენე (რძალი); თამარ (რძალი); ია (შვილიშვილი); ბელა (შვილიშვილი); გივი (შვილიშვილი); ცისანა (შვილიშვილი); თემურ (შვილიშვილი); მამუკა (შვილიშვილი); პაპუნა (შვილიშვილი); დათო (შვილიშვილი); მანანა (შვილიშვილი);
პერსონალია: მიქაშავიძე-ჯაფარიძე ალექსანდრა ნიკოლოზის ასული (-1959).
ორგანიზაცია: საქართველოს მწერალთა კავშირი ; საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო .
მალაქია იოსეს ძე გაბელაია : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1959. - 31 იანვარი. - N 26 (1724). - გვ. 4[MFN: 2013 ]
• მეტია (მეუღლე); გაბელაია, ლუბა მალაქიას ასული (შვილი); გაბელაია, თამარ მალაქიას ასული (შვილი); გაბელაია, ნათელა მალაქიას ასული (შვილი); კაჭარავა, ვიქტორ (სიძე); იოსელიანი, ბუხუტი (სიძე);
პერსონალია: გაბელაია მალაქია იოსეს ძე (-1959).
გეოგ.დასახელება: აბაშა .
მალაქია მიხეილის ძე ყავლაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 29 მაისი. - N 113 (1516). - გვ. 4[MFN: 2014 ]
• ზინაიდა (მეუღლე); ყავლაშვილი, ვალოდია მალაქიას ძე (შვილი); ყავლაშვილი, მიშა მალაქიას ძე (შვილი); ყავლაშვილი, ჟენია მალაქიას ასული (შვილი); ყავლაშვილი, მარგალიტა მალაქიას ასული (შვილი); ყავლაშვილი, ზინა მალაქიას ასული (შვილი); ყავლაშვილი, კოსტა მიხეილის ძე (ძმა); ყავლაშვილი, ლუარსაბ მიხეილის ძე (ძმა); მაყვალა (რძალი); ვალენტინა (რძალი); ანა (რძალი); ძველაია, ე. (სიძე); ტყეშელაშვილი, შ. (სიძე); ჩიკვილაძე, ო. (სიძე);
პერსონალია: ყავლაშვილი მალაქია მიხეილის ძე (-1958).
გეოგ.დასახელება: სოფელი შოუბანი (ონის რაიონი ).
ლეო ნესტორის ასული ჯღერია-გოგიბერიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1959. - 31 იანვარი. - N 26 (1724). - გვ. 4[MFN: 2015 ]
• გოგიბერიძე, ნათელა (შვილი); გოგიბერიძე, ლეილა (შვილი); გოგიბერიძე, ანტონ (შვილი); გოგიბერიძე, რეზო (შვილი); კობახიძე, მიხეილ (სიძე); ჯღერია, ჭიჭიკო (ძმა);
პერსონალია: ჯღერია-გოგიბერიძე ლეო ნესტორის ასული (-1959).
ანზორ ალექსანდრეს ძე ღადუა : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1961. - 3 იანვარი. - N 2 (2317). - გვ. 4. - 4 იანვარი. - N 3 (2318). - გვ. 4[MFN: 2016 ]
• ყიფიანი, რუსუდან (ბიცოლა); ღადუა, სერგო (ბიძა); ღადუა, ლიანა სერგოს ასული (ბიძაშვილი); ღადუა, თემურ სერგოს ძე (ბიძაშვილი); წიკლაური, თინა (დეიდაშვილი); წიკლაური, დინარა (დეიდაშვილი); ძოწენიძე, თინა (დეიდაშვილი); ძოწენიძე, ალეკო (დეიდაშვილი); ჩალათაშვილი, ცისანა (დეიდაშვილი); ხაჩიური, ალექსანდრე (ბიძა); ხაჩიური, ლიზა (ბიცოლა); ხაჩიური, ვიქტორ (ბიძაშვილი); ხაჩიური, ქეთო (რძალი); საშა (ბებია); ოლია (დეიდა); ხაჩიური, შალვა (ბიძა); ნაცვლიშვილი, დავით (დეიდაშვილი);
პერსონალია: ღადუა ანზორ ალექსანდრეს ძე (-1961).
ორგანიზაცია: საქართველოს სსრ განათლების სამინისტრო ; სასოფლო-სამეურნეო ინსტიტუტი ; კალინინის რაისაბჭოს აღმასკომის საბინაო სამმართველო .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | შემდეგი » ბოლო »»