1. დარიკო მიხეილის ასული ნადირაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4[MFN: 516]
თამარი (შვილი);  სათარხანი (შვილი);  უშანგი, გივი (შვილი);  გიუნაშვილი, ლამაზო (შვილიშვილი);  ლენა (რძალი);  ცაცა (რძალი);  დალი (შვილიშვილი);  ჯონდო (შვილიშვილი);  მანანა (შვილიშვილი);  ზურიკო (შვილიშვილი);
პერსონალია:  ნადირაშვილი დარიკო მიხეილის ასული (-1960).
1. ვარლამ დანიელის ძე თოდუა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4[MFN: 517]
თინათინ (მეუღლე);  თოდუა, თინვარ ვარლამის ასული (შვილი);  ყიფიანი, გურამ (სიძე);  ყიფიანი, კახა (შვილიშვილი);  ყიფიანი, მირიან (შვილიშვილი);
პერსონალია:  თოდუა ვარლამ დანიელის ძე (-1960).
1. ნინო ირაკლის ასული ლომთათიძე-ჩიჩუა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4[MFN: 518]
ჩიჩუა, გიორგი (შვილი);  ჩიჩუა, თამარ (შვილი);  ჩიჩუა, მარიამ (შვილი);  ჩიჩუა, მატრონე (შვილი);  ჩიჩუა, ქეთევან (შვილი);  ეთერ (რძალი);  ლომთათიძე, თეკლე ირაკლის ასული (და);  ლომთათიძე, ვლადიმერ ირაკლის ძე (ძმა);  ლომთათიძე, დანიელ ირაკლის ძე (ძმა);  ლომთათიძე, ანანი ირაკლის ძე (ძმა);  ლომთათიძე, ოქროპირ ირაკლის ძე (ძმა);
პერსონალია:  ლომთათიძე-ჩიჩუა ნინო ირაკლის ასული (-1960).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი ვანი (ჩოხატაურის რაიონი).
1. გიორგი სარდიონის ძე გაგნიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4[MFN: 519]
დარიკო (დედა);  გაგნიძე, სარდიონი (მამა);  ოლღა (მეუღლე);  გაგნიძე, თეიმურაზ გიორგის ძე (შვილი);  გაგნიძე, რუსუდან გიორგის ასული (შვილი);  გაგნიძე, გია გიორგის ასული (შვილი);  გაგნიძე, ლუბა სარდიონის ასული (და);  გაგნიძე, ქსენია სარდიონის ასული (და);  გაგნიძე, პლატონ სარდიონის ძე (ძმა);  ნინო (რძალი);  ცეცაძე, ს. (სიძე);
პერსონალია:  გაგნიძე გიორგი სარდიონის ძე (-1960).
1. ბარნაბ ბასილის ძე ხუხუნაიშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4[MFN: 520]
თამარი (მეუღლე);  ხუხუნაიშვილი, ივლიანე ბასილის ძე (ძმა);  ხუხუნაიშვილი, მელქისედეკ ბასილის ძე (ძმა);  ხუხუნაიშვილი, ეფანე ბასილის ძე (ძმა);  ხუხუნაიშვილი, ელენე ბასილის ასული (და);  ხუხუნაიშვილი, ვახტანგ ბარნაბის ძე (შვილი);  ხუხუნაიშვილი, სიმონ ბარნაბის ძე (შვილი);  ცაცა (რძალი);  ელენე (რძალი);  ხუხუნაიშვილი, პავლე (ძმისშვილი);  ხუხუნაიშვილი, გენადი (ძმისშვილი);
პერსონალია:  ხუხუნაიშვილი ბარნაბ ბასილის ძე (-1960).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი ზედა აკეთი (ლანჩხუთის რაიონი).
1. იოსებ ვასილის ძე თარაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4[MFN: 521]
მანია (მეუღლე);  თარაშვილი, მერი იოსების ასული (შვილი);  თარაშვილი, ეკატერინე ვასილის ასული (და);  თარაშვილი, ტასო ვასილის ასული (და);  მარო (დისშვილი);  სოსო (დისშვილი);  ელიზბარი (დისშვილი);  კიკილაშვილი, ა. (სიძე);  მარო (რძალი);
პერსონალია:  თარაშვილი იოსებ ვასილის ძე (-1960).
1. ვლადიმერ ზაქარიას ძე ოსოშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4. - 14 იანვარი. - N 11 (2017). - გვ. 4[MFN: 522]
თამარ (მეუღლე);  ოსოშვილი, დარეჯან ვლადიმერის ასული (შვილი);  ოსოშვილი, მზია ვლადიმერის ასული (შვილი);  ოსოშვილი, გიორგი ზაქარიას ძე (ძმა);  მარო (რძალი);  ეკატერინე (რძალი);  ოსოშვილი, მარიამ ზაქარიას ასული (და);  ღარიბაშვილი, გ. (სიძე);  ოსოშვილი, ქეთევან (ძმისშვილი);  ოსოშვილი, ნათელა (ძმისშვილი);  ოსოშვილი, ლენა (ძმისშვილი);  ოსოშვილი, მაყვალა (ძმისშვილი);  ოსოშვილი, შალვა (ძმისშვილი);
პერსონალია:  ოსოშვილი ვლადიმერ ზაქარიას ძე (-1960).
ორგანიზაცია:  საზღვარგარეთის ქვეყნებთან მეგობრობისა და კულტურული ურთიერთობის საქართველოს საზოგადოება და მშვიდობის დაცვის საქართველოს რესპუბლიკური კომიტეტი.
1. შალვა ვლადიმერის ძე ჭელიძე : [ავტობაზის დირექტორი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4. - 16 იანვარი. - N 13 (2019). - გვ. 4[MFN: 523]
დომნა (დედა);  ეკატერინე (მეუღლე);  ჭელიძე, ელიშუქ შალვას ასული (შვილი);  ჭელიძე, ვიქტორ ვლადიმერის ძე (ძმა);  მარიამ (რძალი);  ჭელიძე, ვალიკო (ძმისშვილი);
პერსონალია:  ჭელიძე შალვა ვლადიმერის ძე (-1960).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობის საბჭოს ტრანსპორტის სამმართველოს თბილისის N 5 ავტობაზა.
1. ირაკლი (კაკო) ზაქარიას ძე გოზალიშვილი : [საქართველოს სსრ ცენტრალური კულტურის სახლის დირექტორი] : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4. - 14 იანვარი. - N 11 (2017). - გვ. 4. - 15 იანვარი. - N 12 (2018). - გვ. 4. - 16 იანვარი. - N 13 (2019). - გვ. 4[MFN: 524]
ელენე (დედა);  ლილი (მეუღლე);  გოზალიშვილი, ვლადიმერ ზაქარიას ძე (ძმა);  გოზალიშვილი, მანანა ირაკლის ასული (შვილი);  გოზალიშვილი, მარინე ირაკლის ასული (შვილი);  გოზალიშვილი, მარიამ (და);  გოზალიშვილი, ნინო (და);  გოზალიშვილი, ვლადიმერი (ძმა);  ქეთევან (რძალი);  მორის (დისშვილი);  თინათინ (ძმისშვილი);  მარიამ (სიდედრი);  მალაქია (სიმამრი);  მესხი, ვალენტინა (ცოლისდა);  მესხი, ნელი (ცოლისდა);
პერსონალია:  გოზალიშვილი ირაკლი (კაკო) ზაქარიას ძე (1917-1960).
ორგანიზაცია:  სანგანათლების სახლისა სანკულტურის თეატრი; საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტროს აპარატი; ორჯონიკიძის სახელობის კულტურისა და დასვენების ცენტრალური პარკი; საქართველოს ხალხური შემოქმედების რესპუბლიკური სახლი.
1. ზაქარია ივანეს ძე აღნიაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 12 იანვარი. - N 9 (2015). - გვ. 4[MFN: 525]
აღნიაშვილი, ფატი ზაქარიას ასული (შვილი);  აღნიაშვილი, თამარ ივანეს ასული (და);  ამაშუკელი, ო. (სიძე);  ქეთევან (შვილიშვილი);
პერსონალია:  აღნიაშვილი ზაქარია ივანეს ძე (-1960).