შალვა ივანეს ძე დავითაშვილი : [პირველი საავადმყოფოს რენტგენოლოგიური განყოფილების გამგე] // თბილისი . - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4. - 14 იანვარი. - N 11 (2017). - გვ. 4. - 15 იანვარი. - N 12 (2018). - გვ. 4. - 16 იანვარი. - N 13 (2019). - გვ. 4[MFN: 530 ]
• მარო (მეუღლე); დავითაშვილი, მერი შალვას ასული (შვილი); დავითაშვილი, თამაზ შალვას ასული (შვილი); დოლიძე, გივი (სიძე); მამუკა (შვილიშვილი); ბეროზაშვილი, გრიგოლი (შვილიშვილი); ბეროზაშვილი, ნიკოლოზი (შვილიშვილი); კაკაბაძე, ელენე (შვილიშვილი);
პერსონალია: დავითაშვილი შალვა ივანეს ძე (ექიმი, 1898-1960).
ორგანიზაცია: ქალაქის პირველი საავადმყოფო ; ექიმთა დახელოვნების ინსტიტუტის რენტგენოლოგიისა და სამედიცინო რადიოლოგიის კათედრის, რენტგენოლოგიის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის და რკინიგზის კლინიკური საავადმყოფოს რენტგენის განყოფილება ; რენტგენოლოგთა და რადიოლოგთა სამეცნიერო საზოგადოება ; საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის ფიზიკის ინსტიტუტის ნახევარგამტარებისა და დიელექტრიკების განყოფილება ; პუშკინის სახელობის თბილისის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტი .
მატრონა დავითის ასული კაჭარავა-გეგეშიძისა : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 531 ]
• გეგეშიძე, ალექსანდრე (მეუღლე); გეგეშიძე, აკაკი ალექსანდრეს ძე (შვილი); გეგეშიძე, ლუბა ალექსანდრეს ასული (შვილი); გეგეშიძე, შურა ალექსანდრეს ასული (შვილი); გეგეშიძე, ეთერ ალექსანდრეს ასული (შვილი); ლოლა (რძალი); ანზორ (შვილიშვილი); ნუნუ (შვილიშვილი); ემზარ (შვილიშვილი); ფოთოლა (შვილიშვილი); ლალი (შვილიშვილი); მერაბ (შვილიშვილი); ლეჟავა, ს. (სიძე); შარუხია, ვ. (სიძე); თელია, მ. (სიძე); ჯანელიძე, დ. (სიძე);
პერსონალია: კაჭარავა-გეგეშიძე მატრონა დავითის ასული (-1958).
თევდორე ამბაკოს ძე კვირიკაძე : [N 8 აფთიაქის მმართველი] // თბილისი . - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4. - 14 იანვარი. - N 11 (2017). - გვ. 4[MFN: 532 ]
• მარიამ (მეუღლე); კვირიკაძე, თამარ თევდორეს ასული (შვილი); კვირიკაძე, ტარას ამბაკოს ძე (ძმა); ბაბულია (რძალი); კვირიკაძე, შალვა (ძმისშვილი); კვირიკაძე, იასონ (ძმისშვილი); კვირიკაძე, ალექსანდრე (ძმისშვილი); კვირიკაძე, ელენე (ძმისშვილი); კვირიკაძე, ვერა (ძმისშვილი); კვირიკაძე, თინათინ (ძმისშვილი); კვირიკაძე, ნანა (ძმისშვილი); კვირიკაძე, ოთარ (ძმისშვილი);
პერსონალია: კვირიკაძე თევდორე ამბაკოს ძე (პროვიზორი, 1885-1960).
ორგანიზაცია: მთავარი სააფთიაქო სამმართველოს N 8 აფთიაქი ; მთავარი სააფთიაქო სამმართველოს ცენტრალური აპარატი, ცენტრალური სააფთიაქო საწყობი და თბილისის სააფთიაქო ქსელი .
გური საბას ძე კვირიკაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 533 ]
• კვირიკაძე, თამაზ გურის ძე (შვილი);
პერსონალია: კვირიკაძე გური საბას ძე (-1958).
მიხეილ სამსონის ძე ჟორდანია : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4. - 14 ნოემბერი. - N 256 (1659). - გვ. 4. - 15 ნოემბერი. - N 257 (1660). - გვ. 4[MFN: 534 ]
• სონია (მეუღლე); ჟორდანია, რამაზ მიხეილის ძე (შვილი); ჟორდანია, მამუკა მიხეილის ძე (შვილი); ჟორდანია, ტოგო სამსონის ძე (ძმა); ჟორდანია, რევაზ სამსონის ძე (ძმა); ჟორდანია, ნუნუ (რძალი);
პერსონალია: ჟორდანია მიხეილ სამსონის ძე (-1958).
ორგანიზაცია: ექიმთა დახელოვნების ინსტიტუტი .
პოლიქტარე ლაღიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 535 ]
პერსონალია: ლაღიძე პოლიქტარე (-1958).
ორგანიზაცია: სამშენებლო-სამონტაჟო სამმართველო .
პატკულია ნიკოლოზის ასული ხომერიკი-ქავთარაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1960. - 9 აგვისტო. - N 188 (2194). - გვ. 4[MFN: 536 ]
• ხომერიკი, ელენე ნიკოლოზის ასული (და); ხომერიკი, ნინო ნიკოლოზის ასული (და); ხომერიკი, გივი (დისშვილი); ურუშაძე, მარიამ ; ურუშაძე, დარეჯან ;
პერსონალია: ხომერიკი-ქავთარაძე პატკულია ნიკოლოზის ასული (-1960).
გეოგ.დასახელება: სოფელი ჭანიეთი (მახარაძის რაიონი ).
ვასილ გიორგის ძე შილაკაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 537 ]
• გაიანე (მეუღლე); შილაკაძე, ზინა ვასილის ასული (შვილი); შილაკაძე, გიორგი ვასილის ძე (შვილი); შილაკაძე, ვალიკო ვასილის ძე (შვილი); დოდო (რძალი); ქსენია (რძალი); ლილი (რძალი); ზაანი (შვილიშვილი); რამაზ (შვილიშვილი); ფოთოლა (შვილიშვილი); დალი (შვილიშვილი); მადონა (შვილიშვილი);
პერსონალია: შილაკაძე ვასილ გიორგის ძე (-1958).
გოჰარ გრიგოლის ასული ოგანესიანი : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 538 ]
პერსონალია: ოგანესიანი გოჰარ გრიგოლის ასული (-1958).
ორგანიზაცია: სტალინის რაიონის სანეპიდსადგური .
მიხაკო ფარნაოზის ძე ანდრიაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი . - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4[MFN: 539 ]
• პელაგია (მეუღლე); ანდრიაძე, თამარ მიხაკოს ასული (შვილი); ნოე (სიძე); ტაბიძე, გივი (შვილიშვილი); ტაბიძე, ვახტანგ (შვილიშვილი);
პერსონალია: ანდრიაძე მიხაკო ფარნაოზის ძ (-1960).
გეოგ.დასახელება: სოფელი კულაში (სამტრედიის რაიონი ).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | შემდეგი » ბოლო »»