1. შალვა ივანეს ძე დავითაშვილი : [პირველი საავადმყოფოს რენტგენოლოგიური განყოფილების გამგე] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4. - 14 იანვარი. - N 11 (2017). - გვ. 4. - 15 იანვარი. - N 12 (2018). - გვ. 4. - 16 იანვარი. - N 13 (2019). - გვ. 4[MFN: 530]
მარო (მეუღლე);  დავითაშვილი, მერი შალვას ასული (შვილი);  დავითაშვილი, თამაზ შალვას ასული (შვილი);  დოლიძე, გივი (სიძე);  მამუკა (შვილიშვილი);  ბეროზაშვილი, გრიგოლი (შვილიშვილი);  ბეროზაშვილი, ნიკოლოზი (შვილიშვილი);  კაკაბაძე, ელენე (შვილიშვილი);
პერსონალია:  დავითაშვილი შალვა ივანეს ძე (ექიმი, 1898-1960).
ორგანიზაცია:  ქალაქის პირველი საავადმყოფო; ექიმთა დახელოვნების ინსტიტუტის რენტგენოლოგიისა და სამედიცინო რადიოლოგიის კათედრის, რენტგენოლოგიის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის და რკინიგზის კლინიკური საავადმყოფოს რენტგენის განყოფილება; რენტგენოლოგთა და რადიოლოგთა სამეცნიერო საზოგადოება; საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის ფიზიკის ინსტიტუტის ნახევარგამტარებისა და დიელექტრიკების განყოფილება; პუშკინის სახელობის თბილისის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტი.
1. მატრონა დავითის ასული კაჭარავა-გეგეშიძისა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 531]
გეგეშიძე, ალექსანდრე (მეუღლე);  გეგეშიძე, აკაკი ალექსანდრეს ძე (შვილი);  გეგეშიძე, ლუბა ალექსანდრეს ასული (შვილი);  გეგეშიძე, შურა ალექსანდრეს ასული (შვილი);  გეგეშიძე, ეთერ ალექსანდრეს ასული (შვილი);  ლოლა (რძალი);  ანზორ (შვილიშვილი);  ნუნუ (შვილიშვილი);  ემზარ (შვილიშვილი);  ფოთოლა (შვილიშვილი);  ლალი (შვილიშვილი);  მერაბ (შვილიშვილი);  ლეჟავა, ს. (სიძე);  შარუხია, ვ. (სიძე);  თელია, მ. (სიძე);  ჯანელიძე, დ. (სიძე);
პერსონალია:  კაჭარავა-გეგეშიძე მატრონა დავითის ასული (-1958).
1. თევდორე ამბაკოს ძე კვირიკაძე : [N 8 აფთიაქის მმართველი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4. - 14 იანვარი. - N 11 (2017). - გვ. 4[MFN: 532]
მარიამ (მეუღლე);  კვირიკაძე, თამარ თევდორეს ასული (შვილი);  კვირიკაძე, ტარას ამბაკოს ძე (ძმა);  ბაბულია (რძალი);  კვირიკაძე, შალვა (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, იასონ (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, ალექსანდრე (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, ელენე (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, ვერა (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, თინათინ (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, ნანა (ძმისშვილი);  კვირიკაძე, ოთარ (ძმისშვილი);
პერსონალია:  კვირიკაძე თევდორე ამბაკოს ძე (პროვიზორი, 1885-1960).
ორგანიზაცია:  მთავარი სააფთიაქო სამმართველოს N 8 აფთიაქი; მთავარი სააფთიაქო სამმართველოს ცენტრალური აპარატი, ცენტრალური სააფთიაქო საწყობი და თბილისის სააფთიაქო ქსელი.
1. გური საბას ძე კვირიკაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 533]
კვირიკაძე, თამაზ გურის ძე (შვილი);
პერსონალია:  კვირიკაძე გური საბას ძე (-1958).
1. მიხეილ სამსონის ძე ჟორდანია : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4. - 14 ნოემბერი. - N 256 (1659). - გვ. 4. - 15 ნოემბერი. - N 257 (1660). - გვ. 4[MFN: 534]
სონია (მეუღლე);  ჟორდანია, რამაზ მიხეილის ძე (შვილი);  ჟორდანია, მამუკა მიხეილის ძე (შვილი);  ჟორდანია, ტოგო სამსონის ძე (ძმა);  ჟორდანია, რევაზ სამსონის ძე (ძმა);  ჟორდანია, ნუნუ (რძალი);
პერსონალია:  ჟორდანია მიხეილ სამსონის ძე (-1958).
ორგანიზაცია:  ექიმთა დახელოვნების ინსტიტუტი.
1. პოლიქტარე ლაღიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 535]
პერსონალია:  ლაღიძე პოლიქტარე (-1958).
ორგანიზაცია:  სამშენებლო-სამონტაჟო სამმართველო.
1. პატკულია ნიკოლოზის ასული ხომერიკი-ქავთარაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 9 აგვისტო. - N 188 (2194). - გვ. 4[MFN: 536]
ხომერიკი, ელენე ნიკოლოზის ასული (და);  ხომერიკი, ნინო ნიკოლოზის ასული (და);  ხომერიკი, გივი (დისშვილი);  ურუშაძე, მარიამურუშაძე, დარეჯან
პერსონალია:  ხომერიკი-ქავთარაძე პატკულია ნიკოლოზის ასული (-1960).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი ჭანიეთი (მახარაძის რაიონი).
1. ვასილ გიორგის ძე შილაკაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 537]
გაიანე (მეუღლე);  შილაკაძე, ზინა ვასილის ასული (შვილი);  შილაკაძე, გიორგი ვასილის ძე (შვილი);  შილაკაძე, ვალიკო ვასილის ძე (შვილი);  დოდო (რძალი);  ქსენია (რძალი);  ლილი (რძალი);  ზაანი (შვილიშვილი);  რამაზ (შვილიშვილი);  ფოთოლა (შვილიშვილი);  დალი (შვილიშვილი);  მადონა (შვილიშვილი);
პერსონალია:  შილაკაძე ვასილ გიორგის ძე (-1958).
1. გოჰარ გრიგოლის ასული ოგანესიანი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 12 ნოემბერი. - N 254 (1657). - გვ. 4[MFN: 538]
პერსონალია:  ოგანესიანი გოჰარ გრიგოლის ასული (-1958).
ორგანიზაცია:  სტალინის რაიონის სანეპიდსადგური.
1. მიხაკო ფარნაოზის ძე ანდრიაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 13 იანვარი. - N 10 (2016). - გვ. 4[MFN: 539]
პელაგია (მეუღლე);  ანდრიაძე, თამარ მიხაკოს ასული (შვილი);  ნოე (სიძე);  ტაბიძე, გივი (შვილიშვილი);  ტაბიძე, ვახტანგ (შვილიშვილი);
პერსონალია:  ანდრიაძე მიხაკო ფარნაოზის ძ (-1960).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი კულაში (სამტრედიის რაიონი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 |  შემდეგი »  ბოლო »»