1. ესტატე ბურდღუს ძე გადელია : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1957. - 8 მარტი. - N 47 (5301). - გვ. 4[MFN: 5444]
გადელია, პელაგია (მეუღლე);  გადელია, ვლადიმერ ესტატეს ძე (შვილი);  გადელია, შუშანა ესტატეს ასული (შვილი);  გადელია, ტატიანა (რძალი);  გადელია, შუქურ (შვილიშვილი);  არქანია, შალვა (სიძე);
პერსონალია:  გადელია ესტატე ბურდღუს ძე (-1957).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი შრომა (სოხუმის რაიონი).
1. იაგორ მარკოზის ძე კაჭარავა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 15 სექტემბერი. - N 206 (1609). - გვ. 4[MFN: 5445]
მარგალიტა (მეუღლე);  კაჭარავა, კოკი იაგორის ძე (შვილი);  ოლია (რძალი);  ეთერ (რძალი);  ბიკი (შვილიშვილი);  იზა (შვილიშვილი);  ჩხარტიშვილი, ფაჩია მარკოზის ასული (და);  მაკალათია, ფედოსი მარკოზის ასული (და);
პერსონალია:  კაჭარავა იაგორ მარკოზის ძე (-1958).
1. ერემია პავლეს ძე სიგუა : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1959. - 26 მაისი. - N 122 (1820). - გვ. 4[MFN: 5446]
ძაგნიძე, ანტისო (მეუღლე);  სიგუა, რობერტ ერემიას ძე (შვილი);  სიგუა, თამაზ ერემიას ძე (შვილი);  სიგუა, მარტიანე (ძმა);  ნინო (რძალი);  ნადია (რძალი);  თამარ (რძალი);  ნათელა (რძალი);
პერსონალია:  სიგუა ერემია (პავლეს ძე-1959).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი სალხინო (ვანის რაიონი).
1. ალექსი დიანოსის ძე ბარამიძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1960. - 8 აპრილი. - N 84 (2090). - გვ. 4[MFN: 5447]
ბარამიძე, გრიგოლ ალექსის ძე (შვილი);  ბარამიძე, ვალიკო ალექსის ძე (შვილი);  ცუცა (რძალი);  ერმონია (რძალი);  თინათინ (შვილიშვილი);  გურამ (შვილიშვილი);  ლამარა (შვილიშვილი);  ცისანა (შვილიშვილი);  გულნაზი (შვილიშვილი);  სვიმონიშვილი, ი. (სიძე);
პერსონალია:  ბარამიძე ალექსი დიანოსის ძე (-1960).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი ღანირი (სამტრედიის რაიონი).
1. ვაჟა ალექსანდრეს ძე ბერუჩაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1959. - 27 მაისი. - N 123 (1821). - გვ. 4[MFN: 5448]
ნინო (დედა);  ქიტიაშვილი, გივი (ძმა);  ბერუჩაშვილი, გრიშა (ძმა);  თინა (რძალი);
პერსონალია:  ბერუჩაშვილი ვაჟა ალექსანდრეს ძე (-1959).
1. ეკატერინე ალექსის ასული ბასილაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 15 სექტემბერი. - N 206 (1609). - გვ. 4[MFN: 5449]
ბასილაშვილი, მაისა (შვილი);  ბასილაშვილი, ავთანდილ (შვილი);  ბასილაშვილი, ვენერა (შვილი);  ბასილაშვილი, ნოდარ (შვილი);  ბასილაშვილი, მილია (რძალი);  ბასილაშვილი, გურამ
პერსონალია:  ბასილაშვილი ეკატერინე ალექსის ასული (-1958).
1. ოლღა იოსების ასული კუპრაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1959. - 27 მაისი. - N 123 (1821). - გვ. 4. - 29 მაისი. - N 125 (1823). - გვ. 4[MFN: 5450]
კუპრაშვილი, ირაკლი (შვილი);  გოროზიანი, სარდიონ (ძმა);  გოროზიანი, სალომე (რძალი);
პერსონალია:  კუპრაშვილი ოლღა იოსების ასული (-1959).
ორგანიზაცია:  თბილისის კალინინის რაიონის მშრომელთა დეპუტატების საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტი.
1. ივანე დავითის ძე ყუფარაძე : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1959. - 30 დეკემბერი. - N 307 (2005). - გვ. 4[MFN: 5451]
ქუფარაძე, გიორგი (ძმა);  ყუფარაძე, შალვა (ძმა);
პერსონალია:  ყუფარაძე ივანე დავითის ძე (-1959).
1. მიხეილპეტრეს ძე ძიძიგური : [ნეკროლოგი] // საბჭოთა აფხაზეთი. - სოხუმი, 1957. - 6 მარტი. - N 47 (5301). - გვ. 4. - 8 მარტი. - N 48 (5302). - გვ. 4. - 9 მარტი. - N 49 (5303). - გვ. 4[MFN: 5452]
ძიძიგური, კესარია (მეუღლე);  ძიძიგური, დომენტი მიხეილის ძე (შვილი);  ძიძიგური, ლევან მიხეილის ძე (შვილი);  ძიძიგური, აკაკი მიხეილის ძე (შვილი);  ძიძიგური, ირაკლი მიხეილის ძე (შვილი);  ძიძიგური, მარო (რძალი);  ძიძიგური, ლენა (რძალი);  ძიძიგური, ნაზი (რძალი);  ძიძიგური, კარლო (შვილიშვილი);  ძიძიგური, სვეტლანა (შვილიშვილი);  ძიძიგური, ციალა (შვილიშვილი);  ძიძიგური, ბიჭიკო (შვილიშვილი);  ძიძიგური, ვახტანგ (შვილიშვილი);
პერსონალია:  ძიძიგური მიხეილ პეტრეს ძე (-1957).
გეოგ.დასახელება:  სოფელი მაჭარა (გულრიფშის რაიონი).
1. თამარ აბრამის ასული სეფიაშვილი-აჯიაშვილი : [ნეკროლოგი] // თბილისი. - თბილისი, 1958. - 15 სექტემბერი. - N 206 (1609). - გვ. 4. - 16 სექტემბერი. - N 207 (1610). - გვ. 4[MFN: 5453]
აჯიაშვილი, დავით (მეუღლე);  აჯიაშვილი, სულიკო (შვილი);  აჯიაშვილი, ნანული დავითის ასული (შვილი);
პერსონალია:  სეფიაშვილი-აჯიაშვილი თამარ აბრამის ასული (-1958).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 541 | 542 | 543 | 544 | 545 | 546 | 547 | 548 | 549 | 550 | 551 |  შემდეგი »  ბოლო »»