ანოტაცია: ლაშა ბერულავა ომის ეპიცენტრში
პერსონალია: ბერულავა ლაშა (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები: ჟურნალისტები ომში ; სააგენტო "როიტერი" ; რადიო "იმედი" .
ეკა ბესელია: "ნაციონალურ ტელეარხებზე ეკატერინე ხვედელიძის გარშემო ატეხილი ისტერია ყურით მოთრეული არგუმენტია" : ინტერვიუ / ეკა ბესელია ; ესაუბრა ნინო მეტრეველი // სარკე . - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 18-24 იანვარი. - N3(720). - გვ.17. - პოლიტიკა[MFN: 101552 ]
UDC: 323(479.22) + 338.22(479.22)(092)
• მეტრეველი, ნინო (კორესპ.);
ფოტოები: ეკატერინე ხვედელიძე და ბიძინა ივანიშვილი
პერსონალია: ბესელია ეკა (ადვოკატი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი); ხვედელიძე ეკატერინე .
თემატიკა: საქართველოს საშინაო პოლიტიკა ; ქართველი ბიზნესმენები .
საკვანძო სიტყვები: "ქართული ოცნება" ; ოპოზიცია ; არჩევნები ; ხელისუფლება .
მიზანდარი, ნანა
"საქართველოს კარიტასის" თანამშრომელთა შეხვედრა ქუთაისში / ნანა მიზანდარი // საბა : საქართველოს კათოლიკეთა ყოველთვიური მაცნე. - თბილისი, 2010. - თებერვალი. - N2. - გვ.10. - კათოლიკე ეკლესია საქართველოში[MFN: 101553 ]
UDC: 061.234(479.22)
ანოტაცია: "კარიტასების" საქმიანობის გააქტიურების შესახებ
პერსონალია: ლორედანა სუორა ("დასავლეთის კარიტასის" პროექტების კოორდინატორი).
ორგანიზაცია: "კარიტასი" .
თემატიკა: რელიგიური ორგანიზაციები საქართველოში .
გოგოხია, ემა
რატომ შეარქვეს ემა გოგოხიას "ეშმაკის მოციქული" და ვინ აფასებს მის თავს ოქროდ : [ინტერვიუ ღირსების ორდენის კავალერთან] / ემა გოგოხია ; ესაუბრა ფატი ნაჭყებია // ეგრისი : სამეგრელო-ზემო სვანეთის საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ჟურნალი. - ზუგდიდი, 2008. - სექტემბერი. - N4(13). - გვ.15[MFN: 101554 ]
ფოტოები: ფატი ნაჭყებია
პერსონალია: გოგოხია ემა (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები: ჟურნალისტები ომში ; "ეშმაკის მოციქული" ; სეპარატისტი აფხაზები .
ლიპარტელიანმა ოქროს მედალი მოიგო // სპორტსიახლენი . - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9393. - 25-31 ოქტომბერი. - N43. - გვ.26[MFN: 101555 ]
UDC: 796.8(479.22)(092)
პერსონალია: ლიპარტელიანი ვარლამ (მოჭიდავე).
თემატიკა: ქართველი მოჭიდავეები .
საკვანძო სიტყვები: მსოფლიო რეიტინგი ; დაბი ; ჩემპიონი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 10151 | 10152 | 10153 | 10154 | 10155 | 10156 | 10157 | 10158 | 10159 | 10160 | 10161 | შემდეგი » ბოლო »»