• მურღულია, ნინო (კორესპ.);
ფოტოები: რატი დურგლიშვილი
ანოტაცია: რატი დურგლიშვილის პირადი ცხოვრება და სამომავლო გეგმები
პერსონალია: დურგლიშვილი რატი (მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები: საახალწლო პროექტები .
ბარამიძე, ნინო
რა იწვევს ქალებში ანთებით დაავადებებს : ინტერვიუ / ნინო ბარამიძე ; ესაუბრა თეონა სირბილაძე // გუმბათი . - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5819. - 30 დეკემბერი 2011 - 5 იანვარი 2012. - N53 (220). - გვ.47. - მედიცინა[MFN: 101586 ]
UDC: 618
• სირბილაძე, თეონა (კორესპ.);
ანოტაცია: სასქესო სისტემის ანთებითი დაავადებების მკურნალობაზე
მოხსენიებული პირები: ბარამიძე ნინო (გინეკოლოგი).
თემატიკა: გინეკოლოგია .
მგელაძე, გიორგი
მართული ბიზნესი, მართული სარეკლამო ბაზარი, მართული მედია / გიორგი მგელაძე // ლიბერალი . - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7528. - 15-21 დეკემბერი. - N102. - გვ.36-39. - მთავარი თემა[MFN: 101587 ]
UDC: 659(479.22)
შინაარსი: ერთიანი სარეკლამო ბაზარი; სატელევიზიო რეკლამა; "ჯენერალ მედია"-სატელევიზიო რეკლამის მონოპოლისტი; საზოგადოებრივი მაუწუებელი; რადიო რეკლამა; ინტერნეტ რეკლამა; რეკლამა ბეჭდურ მედიაში; გარე რეკლამა; რეკომენდაციები
ანოტაცია: საქართველოს სარეკლამო სექტორის მდგომარეობაზე
მოხსენიებული პირები: არველაძე გიორგი (ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი); ჩიქოვანი ირაკლი (კომუნიკაციების კომისიის ხელმძღვანელი); გახელაძე ლევან ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე); ჩერგოლეიშვილი თამარ (ჟ. "ტაბულას" რედაქტორი); თურაძე ეთერ (გაზ. "ბათუმელების" მთავარი რედაქტორი); ჯანაშია ელისო (გაზ. "თავისუფალი სიტყვის" რედაქტორი); კეზერაშვილი დავით (საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია: "ჯენერალ მედია" ; "აუთდორ.ჯი" .
საკვანძო სიტყვები: ტელეკომპანიების შემოსავლები ; ბაზრის მონოპოლიზაცია ; კომერციული რეკლამა .
ნოზაძე, პავლო
დაჩვეული სიყვარული; დადა და ქინძისთავი; პატრიოტიზმი : [ლექსები] / პავლო ნოზაძე // H2SO4 : 1924 წლის გამოცემის რეპრინტი / გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის სახელმწიფო მუზუმი. - თბილისი, 2011. - ISBN 978-99940-28-65-8. - გვ.15-16[MFN: 101588 ]