მოსაზრებანი თბილისის ქალაქთმშენებლობითი განვითარების პრობლემების შესახებ / მ. ფოჩხუა // მშენებლობა : სამეცნიერო-ტექნიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-3936. - N4(19). - გვ.23-27. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.27[MFN: 102654]
რა მოთხოვნები უჩნდებათ და უქრებათ ყბაჩოს და კიჭას : ინტერვიუ / ლევან ლელაშვილი, ირაკლი ფრანგიშვილი ; ესაუბრა ნინო მჭედლიშვილი // რეიტინგი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5142. - 19 დეკემბერი. - N51(480). - გვ.44-45[MFN: 102656]
ჯვრის თემა შუა საუკუნეების (IV-XVIII სს.) ქართული ხუროთმოძღვრების მოცულობით-სივრცით კომპოზიციაში / მ. ბეგიაშვილი // მშენებლობა : სამეცნიერო-ტექნიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-3936. - N4(19). - გვ.28-35. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.35[MFN: 102657]
მოხსენიებული პირები:აჰმადინეჟადი მაჰმუდ (ირანის პრეზიდენტი); რაჰიმი მოჰამედ რეზა (ირანის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი); სალეჰი ატოლა (ირანის არმიის გენშტაბის ხელმძღვანელი); დემპსი მარტინ (აშშ-ის შეიარაღებული ძალების შტაბების მეთაურთა გაერთიანებული კომიტეტის თავმჯდომარე, არმიის გენერალი); ბარაქი ეჰუდ (ისრაელის თავდაცვის მინისტრი).