ფოტოები:  გიორგი კეკელიძე
ანოტაცია:  2011 წლის განმავლობაში ლიტერატურის სფეროში არსებული სიახლეების მიმოხილვა
თემატიკა:  ლიტერატურათმცოდნეობა.
1. ტაბიძე, მანანა
რამდენიმე არატიპობრივი წარმოება ქართულში / მანანა ტაბიძე // ლინგვისტური ქართველოლოგიისა და აფხაზოლოგიის პრობლემები / სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; ქართველური ენათმეცნიერების ინსტიტუტი; აფხაზური ენისა და კულტურის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7838. - ტ.III, კრებული ეძღვნება აკად. ქეთევან ლომთათიძის დაბადების 100 წლისთავს. - გვ.213-224. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 103344]
UDC:  811.353.1 + 821.353.1(092)
ანოტაცია:  ენობრივი თავისებურებების შესახებ გალაკტიონის შემოქმედებაში
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი).
თემატიკა:  ქართული ენა; ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  მრავლობითის წარმოება; აბსტრაქტული სახელები; ლექსთწყობა.
1. ბაციკაძე, თ.
მბრუნავი დისკოები / თ. ბაციკაძე, ნ. მურღულია, ჯ. ნიჟარაძე // მშენებლობა : სამეცნიერო-ტუქნიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-3936. - N2(21). - გვ.13-20. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ.20[MFN: 103345]
UDC:  51
მუღულია, ნ.ნიჟარაძე, ჯ.
თემატიკა:  ფიზიკა-მათემატიკური მეცნიერებანი.
საკვანძო სიტყვები:  მბრუნავი დისკო; პლასტიკური დეფორმაციები; რადიალური ძაბვები; ტანგენციალური ძაბვები; კუთხური სიჩქარე; დრეკატ-პლასტიკური მდგომარეობა.
1. ქრისტიანობის ლექსიკონი // საბა : საქართველოს კათოლიკეთა ყოველთვიური მაცნე. - თბილისი, 2010. - ოქტომბერი. - N10. - გვ.11[MFN: 103346]
UDC:  27(038)
თემატიკა:  ლექსიკონები.
1. კახიძე, ეკა
როგორ ავიცილოთ "მშრალი თვალის" სინდრომი : ინტერვიუ / ეკა კახიძე ; ესაუბრა თეონა მჭედლიძე // გუმბათი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5819. - 3-9 თებერვალი. - N5 (225). - გვ.47. - მედიცინა[MFN: 103347]
UDC:  617.7(479.22)
მჭედლიძე, თეონა (კორესპ.);
ანოტაცია:  თვალის დაავადებებით გამოწვეული პათოლოგიები ბავშვებში
მოხსენიებული პირები:  კახიძე ეკა (ექიმი-ოფთალმოლოგი).
უკრაინა: ერთიანობის დღის ზეიმი და საპროტესტო აქციები / ნიკა თევზაძე // გუმბათი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5819. - 3-9 თებერვალი. - N5 (225). - გვ.34-36[MFN: 103348]
UDC:  94(477)