ფოტოები:  ბარისაშვილი გიორგი
ანოტაცია:  ღვინის წარმოება საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  ბარისაშვილი გიორგი (მეღვინე).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა; ბიზნესი; ალკოჰოლური სასმელი.
ჟურნალ "ცხოვრება და კანონის" პირველი ნომრის გამოცემის გამო / ოთარ გამყრელიძე // ცხოვრება და კანონი : სამეცნიერო-პრაქტიუკლი ჟურნალი. - თბ., 2007. - თებერვალი. - N01(1). - გვ.5-7[MFN: 10470]
UDC:  34 + 070(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  სამართლებრივი კულტურა; იურიდიული განათლება; იურიდიული განათლება.
1. ქრონიკა. ინფორმაცია
თბილისის სასულიერო აკადემიასთან არსებული საეკლესიო გალობისა და ხალხური სიმღერის უმაღლესი სასწავლებელი აცხადებს მიღებას 2008-2009 სასწავლო წლისათვის // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2008. - 22-28 მაისი. - N18. - გვ.7[MFN: 10471]
თემატიკა:  სასულიერო აკადემია.
1. გურგენიძე, ვლადიმერ
საქართველოს მთავრობის დადგენილება N 291 : "საქართველოს წყალმომარაგებისა და სანიტარული უზრუნვეყოფის პოლიტიკის შემმუშავებელი სამთავრობო კომისიის შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2007 წლის 15 თებერვლის N 30 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის ტაობაზე : 2007 წლის 21 დეკემბერი ქ. თბილისი / ვლადიმერ გურგენიძე // საქართველოს მთავრობისა და პრემიერ-მინისტრის აქტების კრებული. - თბილისი, 2007. - დეკემბერი. - N12. - გვ.131-132[MFN: 10472]
1. ჩიქვინიძე, ნანი
თემურ ჩხეიძეს ცოლმა სრული თავისუფლება მისცა / ნანი ჩიქვინიძე ; ესაუბრა ნიკა ხაჩიძე // სარკე. - თბ., 2008. - 28 მაისი-3 ივნისი. - N22(534). - გვ.20-21[MFN: 10473]
ხაჩიძე, ნიკა (კორესპ.);