ფოტოები:  ანი დალაქიშვილი
ანოტაცია:  ანი დალაქიშვილის აქსესუარების გამოფენა
პერსონალია:  დალაქიშვილი ანი (აქსესუარების დიზაინერი).
მოხსენიებული პირები:  გონგლიაშვილი სოფო (დიზაინერი); ეცადაშვილი სოფო (დიზაინერი); ანჯაფარიძე ზეიკო (დიზაინერი); ჩიტიაშვილი ზანდა (დიზაინერი); ურუშაძე თეკო (დიზაინერი); ბოჭორიშვილი ირაკლი (დიზაინერი).
საკვანძო სიტყვები:  აქსესუარების კოლექციები; მოდის კვირეული.
1. სირანაშვილი, ია
რატომ იძახდა ჩინეთში მთელი დარბაზი საქართველოს სახელს და რატომ არ უშვებდნენ ია სირანაშვილს სცენიდან : ინტერვიუ / ია სირანაშვილი ; ესაუბრა ნათია უტიაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 19-25 დეკემბერი. - N51(573). - გვ.63. - საერთაშორისო წარმატება[MFN: 104916]
პერსონალია:  სირანაშვილი ია (მოდელი).
საკვანძო სიტყვები:  "მის მსოფლიო-2011".
1. ალადაშვილი, მაია
სოციალურ-ეკონომიკური ინტერესების რეალიზაციის პრობლემების გამწვავება მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის ფონზე / მაია ალადაშვილი // სოციალური ეკონომიკა : XXI საუკუნის აქტუალური პრობლემები / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7471. - მაისი-ივნისი. - N3(15). - გვ.20-23. - სოციალური ეკონომიკის პრობლემები. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - ლიტ. შენიშვნებში. - გამოყენებ. ლიტ. გვ.22[MFN: 104917]
UDC:  33.012.2 + 338.124.4(100)
თემატიკა:  სოციალურ-ეკონომიკური სისტემა; ეკონომიკური კრიზისი.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური პრობლემები; ინფლაცია; ბუნებრივი კატაკლიზმები.
1. კვენეტაძე, გიგა
როგორ "იქაჩებიან" ქართველები რუსულ შოუბიზნესში და რა თანხაა ამისთვის საჭირო : [ინტერვიუ] / გიგა კვენეტაძე ; ესაუბრა ნინო მურღულია // რეიტინგი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5142. - 5 მარტი. - N10(491). - გვ.26-27[MFN: 104918]