სისიხლისსამართლებრივი დევნა საზღვარგარეთის ზოგიერთი ქვეყნის სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობის მიხედვით / გივი აბაშიძე // სოციალური ეკონომიკა : XXI საუკუნის აქტუალური პრობლემები / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7471. - მაისი-ივნისი. - N3(15). - სამართლის პრობლემები. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - ლიტ. შენიშვნებში. - გამოყენებ. ლიტ. გვ.119[MFN: 105113]
"ავადმყოფობა... მოწამობის ტოლია, თუ მოთმინებით და ღვთის ნების ერთგულებით გადაიტან" : წმინდა ილარიონ ქართველი (ყანჩაველი) - ახალი 14(27) თებერვალი / ზაზა ყანჩაველი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 23-29 თებერვალი. - N8 (621). - გვ.8-10[MFN: 105115]
მიხეილ თამარიშვილის წერილობითი მემკვიდრეობიდან // საბა : საქართველოს კათოლიკეთა ყოველთვიური მაცნე : სპეციალური გამოშვება. - თბილისი, 2011. - 16 სექტემბერი. - გვ.9-11[MFN: 105116]
"ავერსი-რაციონალისთვის" ხარისხი და მომხმარებლის ნდობა პრიორიტეტად რჩება / ნინია მაჭარაშვილი // ავერსი. - თბილისი, 2011. - N10(83). - გვ.6-7[MFN: 105117]
როგორ გააღვიძე დუდუკებით მისულმა პაატა გულიაშვილმა მეზობელი ღამის სამ საათზე : ინტერვიუ / პაატა გულიაშვილი ; ესაუბრა ნინო გიგიშვილი // რეიტინგი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5142. - 20 თებერვალი. - N8(489). - გვ.42-43[MFN: 105120]
"მწერალთა რეჟისურა" / ვლადიმერ ბიბილეიშვილი // ხელოვნებათმცოდნეობითი ეტიუდები / საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო; ბათუმის ხელოვნების სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5851. - ტ. III. - გვ.44-53. - თეატრმცოდნეობა. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ-რა გვ.53[MFN: 105121]