შვილად აყვანის პრობლემები ქართულ სამართლებრივ სივრცეში / მარიამ მამულაშვილი // თემიდა : სამეცნიერო პრაქტიკული ჟურნალი / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტიჟ ბიზნეს-ინჟინერინგის ფაკულტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-1305. - N5(7). - გვ.89-95. - კერძო სამართალი. - რეზ. ინგლ., რუს. და ქართ. ენ.[MFN: 107470]
ეკატერინე ტოროშელიძე - მარკეტინგული კომუნიკაციის, საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ბრენდინგის სამსახურის ხელმძღვანელი = Ekaterine Toroshelidze - Director marketing communications, public relations and branding : ინტერვიუ / ეკატერინე ტოროშელიძე // EGO=ეგო. - თბილისი, 2012. - ISSN 2233-3614. - მარტი. - N3. - გვ.14-17. - Career. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 107473]
სააქციო საზოგადოება, როგორც სამეწარმეო იურიდიული პირის განსაკუთრებული ფორმა / მარიამ ბერიძე // თემიდა : სამეცნიერო პრაქტიკული ჟურნალი / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტიჟ ბიზნეს-ინჟინერინგის ფაკულტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-1305. - N5(7). - გვ.96-101. - კერძო სამართალი. - რეზ. ინგლ., რუს. და ქართ. ენ.[MFN: 107475]
"სალონური შეხვედრების" მთავარი თემა კვლავ სალონური ბიზნესია... / ანა კვირიკაშვილი // სალონი. - თბილისი, 2012. - მარტი-აპრილი. - N2(16). - გვ.40-42[MFN: 107477]
მხოლოდ ცოდვაა ბნელი... : იოანე კლემაქსის ხსენება : მე-4 კვირა დიდი მარხვისა / მიტროპოლიტ ანტონ სუროჟელის ქადაგების მიხედვით მოამზადა ნინო გაგოშაშვილმა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 22-28 მარტი. - N12 (625). - გვ.7-8[MFN: 107478]