ფოტოები: მღვდელი ნიკოლოზ ხეცურიანი
ანოტაცია: მღვდელ ნიკოლოზ ხეცურიანის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია: მღვდელი ნიკოლოზ ხეცურიანი .
გუგავა, ასმათ
საქორწინო კონტრაქტი ქართულ სამართლებრივ სივრცეში / ასმათ გუგავა // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации . - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-4363. - N3. - გვ.134-137. - რეზიუმე ინგლ. და რუს. ენებზე. გვ.138[MFN: 10838 ]
UDC: 347(479.22)
თემატიკა: სამოქალაქო სამართალი .
საკვანძო სიტყვები: კანონმდებლობა ; საკუთრება ; მორალი ; ტრადიცია .
ქართველებმა კვალიფიკაცია ვერ დაძლიეს // სპორტსიახლენი . - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-9393. - 10-16 ივნისი. - N23(777). - გვ.28[MFN: 10839 ]
ანოტაცია: უკრაინაში მიმდინარე საჩოგბურთო ტურნირი
მოხსენიებული პირები: ხრიკაძე გიორგი ; კუხალაშვილი ლაზარე (ჩოგბურთელები).
გეოგ.დასახელება: უკრაინა (ჩერკასი ).
საკვანძო სიტყვები: ტურნირის ძირითადი ბადე .
წულაია, ბროლისა
ინტერაქტიული მეთოდების გამოყენება ბუნების მეტყველების გაკვეთილზე : პედაგოგიკა / ბროლისა წულაია // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации . - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-4363. - N3. - გვ.139-141. - რეზიუმე ინგლ. და რუს. ენებზეგვ. გვ.142[MFN: 10840 ]
UDC: 372.8:5
საკვანძო სიტყვები: ცოდნა ; უნარ-ჩვევები ; ნიჭი ; შემეცნება ; მსოფლმხედველობა .
ილია ჭავჭავაძის ცხოვრება და შემოქმედების ასპექტები : (მოკლე ბიობიბლიოგრაფიული ქრონიკა) / შემდგენელი ალ. ლორია // საქართველოს ბიბლიოთეკა . - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-0880. - N1 (30). - გვ.18-25[MFN: 10841 ]
UDC: 01 + 821.353.1(092)
თემატიკა: ქართველი მწერლები ; ბიბლიოგრაფია .
საკვანძო სიტყვები: პუბლიცისტური წერილები ; მოგზაურობები ; თარგმანები ; თეატრი ; ბანკის დაარსება ; ჟურნალ-გაზეთები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1080 | 1081 | 1082 | 1083 | 1084 | 1085 | 1086 | 1087 | 1088 | 1089 | 1090 | შემდეგი » ბოლო »»