იმ დღეს საქართველო იყო ზნემაღალი... : ინტერვიუ / ნოდარ გრიგალაშვილი ; ესაუბრა ნ. აბრამიშვილი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 12-18 აპრილი. - N15 (628). - გვ.2-4. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა, 12-18 აპრილი, 2012 წ.[MFN: 112537]
"გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N996 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N55 : ქ. თბილისი, 21 თებერვალი, 2012 წ. : ოფიციალური დოკუმენტები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0805. - მარტი. - N3(183). - გვ.30[MFN: 112538]
საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს კანონი : 5791-Iს : ქ. თბილისი, 13 მარტი, 2012 წ. : ოფიციალური დოკუმენტები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0805. - მარტი. - N3(183). - გვ.31[MFN: 112541]
"საგადასახადო შეთანხმების გაფორმების წესისა და პირობების დამტკიცების შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2011 წლის 12 ივლისის N278 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს მთავრობის დადგენილება N49 : ქ. თბილისი, 14 თებერვალი, 2012 წ. : ოფიციალური დოკუმენტები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0805. - მარტი. - N3(183). - გვ.32[MFN: 112543]