აბრამიშვილი, ნ. (კორესპ.);
ფოტოები:  ნოდარ გრიგალაშვილი
ანოტაცია:  1978 წლის 14 აპრილის მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  გრიგალაშვილი ნოდარ (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, მწერალი).
თემატიკა:  დედა ენის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ენის სტატუსი; საპროტესტო აქცია; უძრაობის პერიოდი.
"გადასახადების ადმინისტრირების შესახებ" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N996 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N55 : ქ. თბილისი, 21 თებერვალი, 2012 წ. : ოფიციალური დოკუმენტები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0805. - მარტი. - N3(183). - გვ.30[MFN: 112538]
1. ტრამვაი ბრუნდება // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4606. - N3(168). - გვ.59[MFN: 112539]
ანოტაცია:  თბილისსა და ქუთაისში ეკოლოგიური დაცვის მიზნით ტრამვაის ხაზის მოწყობასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  დეისაძე ქეთი (ქუთაისის მერიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი).
თემატიკა:  მიწისზედა ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი პროექტი; თანამედროვე ტრამვაი.
1. დარჩია, ქეთი
ნონა ჯაიანი : (მაღაზიათა ქსელ NEW TREND-ისა და სილამაზის სალონ ALDO COPPOLA-ს მფლობელი) / ქეთი დარჩია // ბომონდი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-510X. - აპრილი. - N3. - გვ.54-57. - ბიზნესი ქუსლებზე[MFN: 112540]
ფოტოები:  ნონა ჯაიანი
პერსონალია:  ჯაიანი ნონა (ბიზნესვუმენი).
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესვუმენები.
საკვანძო სიტყვები:  ბრენდული სალონები; მაკიაჟი; შოურუმები.
1. საქართველო. პრეზიდენტი [მ. სააკაშვილი, 2004...]
საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს კანონი : 5791-Iს : ქ. თბილისი, 13 მარტი, 2012 წ. : ოფიციალური დოკუმენტები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0805. - მარტი. - N3(183). - გვ.31[MFN: 112541]
UDC:  336.22(479.22)(094.5)
თემატიკა:  საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ - საქართველოს კანონი.
1. საშუალო ხელფასი - 700 ლარი, აუცილებელი გადასახადები - 313 // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4606. - N3(168). - გვ.60[MFN: 112542]
ანოტაცია:  ხელფასები საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  სტატისტიკური მონაცემები; შემოსავალები; სიღარიბე.
1. საქართველო. მთავრობა
"საგადასახადო შეთანხმების გაფორმების წესისა და პირობების დამტკიცების შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2011 წლის 12 ივლისის N278 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს მთავრობის დადგენილება N49 : ქ. თბილისი, 14 თებერვალი, 2012 წ. : ოფიციალური დოკუმენტები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0805. - მარტი. - N3(183). - გვ.32[MFN: 112543]
1. ამერიკელებმა დაიჯერეს // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4606. - N3(168). - გვ.64-66. - მსოფლიო ეკონომიკა[MFN: 112544]