ანანურის ღვთისმშობლის ეკლესიის მოხატულობის კონსერვაცია / დავით გაგოშიძე, მერაბ ბუჩუკური // საქართველოს სიძველენი / გიორგი ჩუბინაშვილის სახ. ქართული ხელოვნების ისტორიის ინ-ტი; საქართველოს კულტურული მემკვიდრ. საინფორმ. ცენტრი. - თბილისი, 2002. - ISSN 1512-1321. - [ტ.] 2. - გვ.152-155. - შენიშვნ.. - რეზ. ინგლ. ენ.. - სურ.1-13 გვ. 156-160[MFN: 113185]
მღვდელი იოსებ კოშორიძე : 1858-1901 : "გვყავს შინაური მტრები... უმეცრება, უსწავლელობა და განუვითარებლობა" : II ნაწილი : ფოტომატიანე / რუბრიკას უძღვებიან ლუარსაბ ტოგონიძე და გიორგი მაჩურიშვილი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 10-16 მაისი. - N18 (631). - გვ.17-20[MFN: 113186]
მამია ბერიშვილის გარდაცვალება : საუკუნო იყოს ხსენება მისი / ტიერი ბერიშვილი // მებრძოლი საქართველო / ქართული ეროვნული საბჭოს ორგანო. - პარიზი, 2003. - 26 მაისი. - N33(51). - გვ.67[MFN: 113188]
ქართულმა უნივერსიტეტმა კათოლიკოს-პატრიარქის საიუბილეო ღონიძიებები უკვე დაიწყო // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 10-16 მაისი. - N18 (631). - გვ.1-2. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა, 10-16 მაისი, 2012 წ.[MFN: 113189]
მოსკოვის "მოდერნული იმპერიალიზმი" საქართველოში / კ.ი. // მებრძოლი საქართველო / ქართული ეროვნული საბჭოს ორგანო. - პარიზი, 2003. - 26 მაისი. - N33(51). - გვ.31-33[MFN: 113190]
ორი ძველთბილისური სახლის თავგადასავალი / დიანა გუგეშაშვილი // საქართველოს სიძველენი / გიორგი ჩუბინაშვილის სახ. ქართული ხელოვნების ისტორიის ინ-ტი; საქართველოს კულტურული მემკვიდრ. საინფორმ. ცენტრი. - თბილისი, 2002. - ISSN 1512-1321. - [ტ.] 2. - გვ.161-171. - შენიშვნ.. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 113193]
11 თებერვალი - სნეულთა დღე : მისი უწმინდესობის, ბბენედიქტე XVI-ის, მიმართვა სნეულთა XIV მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით // საბა : საქართველოს კათოლიკეთა ყოველთვიური მაცნე. - თბილისი, 2006. - თებერვალი. - N2. - გვ.11[MFN: 113194]