ანანურის ღვთისმშობლის ეკლესიის მოხატულობის კონსერვაცია / დავით გაგოშიძე, მერაბ ბუჩუკური // საქართველოს სიძველენი / გიორგი ჩუბინაშვილის სახ. ქართული ხელოვნების ისტორიის ინ-ტი; საქართველოს კულტურული მემკვიდრ. საინფორმ. ცენტრი. - თბილისი, 2002. - ISSN 1512-1321. - [ტ.] 2. - გვ.152-155. - შენიშვნ.. - რეზ. ინგლ. ენ.. - სურ.1-13 გვ. 156-160[MFN: 113185]
UDC:  726.5(479.22) + 27-526.62
მოხსენიებული პირები:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); მეუფე დავითი (ალავერდელი მიტროპოლიტი); მეუფე ზოსიმე (წილკნელი ეპისკოპოსი); მამა ნეოფიტე (ანანურის ეკლესიის წინამძღვარი); ბუჩუკური მ. (მხატვარ-რესტავრატორი); გაგოშიძე დ. (მხატვარ-რესტავრატორი); გურგენაძე ლ. (მხატვარ-რესტავრატორი); გელოვანი ა. (მხატვარ-რესტავრატორი); სუმბაძე ზ. (მხატვარ-რესტავრატორი); ტროშჩინსკი მიხეილ (მხატვარი); სამადაშვილი დავით (ქველმოქმედი).
თემატიკა:  ეკლესია-მონასტრები საქართველოში; ქრისტიანული ხელოვნება.
საკვანძო სიტყვები:  საკონსერვაციო სამუშაოები; საეკლესიო მხატვრობა.
1. მღვდელი იოსებ კოშორიძე : 1858-1901 : "გვყავს შინაური მტრები... უმეცრება, უსწავლელობა და განუვითარებლობა" : II ნაწილი : ფოტომატიანე / რუბრიკას უძღვებიან ლუარსაბ ტოგონიძე და გიორგი მაჩურიშვილი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 10-16 მაისი. - N18 (631). - გვ.17-20[MFN: 113186]
ფოტოები:  არქიმანდრიტი ლეონიდე ოქროპირიძე; მღვდელი იოსებ კოშორიძე, მღვდელი იროდიონ გურგენიძე, მღვდელი ვასილ კარბელაშვილი; არქიმანდრიტი ლეონტი ბაქრაძე
ანოტაცია:  მღვდელ იოსებ კოშორიძის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია:  კოშორიძე იოსებ (მღვდელი).
1. საქართველოს მოსახლეობის აღწერა // მებრძოლი საქართველო / ქართული ეროვნული საბჭოს ორგანო. - პარიზი, 2003. - 1 იანვარი. - N32(50). - გვ.37[MFN: 113187]
ანოტაცია:  საქართველოს მოსახლეობის 2002 წლის იანვრის მონაცემები
მოხსენიებული პირები:  არჩვაძე იოსებ (ეკონომისტი).
1. ბერიშვილი, ტიერი
მამია ბერიშვილის გარდაცვალება : საუკუნო იყოს ხსენება მისი / ტიერი ბერიშვილი // მებრძოლი საქართველო / ქართული ეროვნული საბჭოს ორგანო. - პარიზი, 2003. - 26 მაისი. - N33(51). - გვ.67[MFN: 113188]
UDC:  325(=353.1)(44)
პერსონალია:  ბერიშვილი მამია (ქართველი პოლიტიკური ემიგრანტი).
თემატიკა:  ქართული პოლიტიკური ემიგრაციის ისტორია.
1. ქართულმა უნივერსიტეტმა კათოლიკოს-პატრიარქის საიუბილეო ღონიძიებები უკვე დაიწყო // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2012. - 10-16 მაისი. - N18 (631). - გვ.1-2. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა, 10-16 მაისი, 2012 წ.[MFN: 113189]
UDC:  271.22-726.1(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ვარდოსანიძე სერგო (ქართული უნივერსიტეტის რექტორი).
თემატიკა:  ილია II - საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი.
1. ინასარიძე, კარლო
მოსკოვის "მოდერნული იმპერიალიზმი" საქართველოში / კ.ი. // მებრძოლი საქართველო / ქართული ეროვნული საბჭოს ორგანო. - პარიზი, 2003. - 26 მაისი. - N33(51). - გვ.31-33[MFN: 113190]
ანოტაცია:  გერმანელი მიმოხვილველის ვალტერ მაიერის სტატია რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის შესახებ - განხილვა
პერსონალია:  მაიერი ვალტერ (გერმანელი მიმომხილველი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის პოსტბოლშევიკური პოლიტიკა.
1. ნაფეტვარიძე, ნათია
სასწავლო-სოციალური ქსელი / ნათია ნაფეტვარიძე // მასწავლებელი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-6149. - N2. - გვ.53-56[MFN: 113191]
UDC:  001.94 + 004(479.22)
ანოტაცია:  სოციალური ქსელების დადებით და უარყოფით მხარეებზე
მოხსენიებული პირები:  ხუსკივაძე აკაკი (61-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); გაბისონია თეა (151-ე საჯარო სკოლის პედაგოგი); მოდებაძე ნინო (მე-15 საჯარო სკოლის პედაგოგი); წამალაშვილი დავით (85-ე საჯარო სკოლის პედაგოგი).
თემატიკა:  ახალი ტექნოლოგიები; სოციალური ქსელები.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნეტი; ახალი ტენდენციები; სპეციალური სასწავლო ქსელი.
1. ბოქსიორი - ძაღლი, რომელიც მამას დაგიძახებს ; რუბრიკა მოამზადეს მაკა ქობალიამ და სალომე გოგოხიამ // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2004. - ნოემბერი. - N4. - გვ.30. - კომპანიონი[MFN: 113192]