ბეჟან (ზურაბ) ბუცხრიკიძის საქართველოს კონტროლის პალატის 2006 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარედ არჩევის შესახებ : საქართველოს პარლამენტის დადგენილება : ქ. თბილისი, 24 ნოემბერი, 2006 წ. : N3773-II ს // ფინანსური კონტროლი / საქართველოს კონტროლის პალატა. - თბილისი, 2006. - ISSN 1512-1240. - N4. - გვ.64. - საკანონმდებლო რეფორმა და სიახლეები[MFN: 113750]
სამბათიონის მიღმა: ლეგენდა ათი დაკარგული ტომის შესახებ / ნორა კრიხელი // აღმოსავლეთი : პუბლიცისტურ-ლიტერატურული ჟურნალი. - თბილისი, 2002. - N 3. - გვ.17[MFN: 113751]
საქართველოს კონტროლის პალატის 2006 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის თაობაზე : საქართველოს პარლამენტის დადგენილება : ქ. თბილისი, 24 ნოემბერი, 2006 წ. : N3772-II ს // ფინანსური კონტროლი / საქართველოს კონტროლის პალატა. - თბილისი, 2006. - ISSN 1512-1240. - N4. - გვ.65. - საკანონმდებლო რეფორმა და სიახლეები[MFN: 113752]
"საქართველოს კონტროლის პალატის 2006 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის თაობაზე" საქართველოს პარლამენტის 2006 წლის 24 ნოემბრის N3772-IIს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს პარლამენტის დადგენილება : ქ. თბილისი, 8 დეკემბეპმ, 2006 წ. : N3936-II ს // ფინანსური კონტროლი / საქართველოს კონტროლის პალატა. - თბილისი, 2006. - ISSN 1512-1240. - N4. - გვ.66. - საკანონმდებლო რეფორმა და სიახლეები[MFN: 113753]
კაცი, რომელიც დააკლდა ცხინვალს : ნაგვიანები სინანული / ზურაბ ოქროპირიძე // ლიახვის ხეობა / ქურთის მუნიციპალიტეტის ჟურნალი. - გორი, 2012. - ISSN 1512-438X. - აპრილი. - N2. - გვ.25-27[MFN: 113756]
ისტორიულ სამართლიანობის აღსადგენად ანუ მცირე დისკურსი ერთი პუბლიკაციის გამო : [თ. ბუცხრიკიძის სტატია "ქუთაისის კათოლიკეთა ტაძრის ისტორიიდან" ეკლესიის სახელწოდებათა შეცვლის თაობაზე] / ნუგზარ ბარდაველიძე // საბა : საქართველოს კათოლიკეთა ყოველთვიური მაცნე. - თბილისი, 2007. - აგვისტო. - N8. - გვ.14[MFN: 113757]